Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemanův přítel pronajímá vilu ruské ambasády nacionalistickému hnutí. Nájem je „na pražské poměry podprůměrný“

Zemanův přítel pronajímá vilu ruské ambasády nacionalistickému hnutí. Nájem je „na pražské poměry podprůměrný“

Podnikatel a blízký přítel českého prezidenta Miloše Zemana Zdeněk Zbytek pronajímá prostory bubenečské vily radikálnímu poltickému hnutí Řád národa, které se hlásí k nacionalistickému konzervatismu a v rámci spolupráce s kontroverzním zpěvákem Tomášem Ortelem agituje během koncertů české voliče. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Vila, kterou má samotný Zbytek v nájmu, patří ruské ambasádě. Řád národa se přitom netají sympatiemi k šéfovi Kremlu Vladimiru Putinovi, pronájem vily podtrhuje vazby na Rusko, které finančně podporuje ultrapravicová hnutí po celé Evropě.

Šéfem radikálního hnutí Řád národa - Vlastenecká unie je 61letý bývalý policista Josef Zickler, který spolupracuje se zpěvákem Tomášem Ortelem, kvůli jehož extremistickým názorům několik umělců včetně Radka Bangy z Gipsy.cz loni v listopadu odešlo ze sálu během vyhlašování výsledků ankety Český slavík.

Právě Řád národa nyní sídlí ve vile v ulici Na Zátorce, která patří ruské ambasádě. Hnutí má prostory k dispozici díky podnikateli Zdeňkovi Zbytkovi – muži blízkému prezidentovi Zemanovi a bývalému vysokému důstojníkovi předlistopadové komunistické armády. Zbytek, který má jako podnikatel silné vazby na celý postsovětský prostor, ale tvrdí, že kontrakt se Zicklerem má čistě komerční charakter.

„Pan Zickler se o ty prostory ucházel jako podnikatel, bylo to normálně přes realitku,“ tvrdí podle Aktuálně.cz Zbytek. Že si ale s šéfem radikálního hnutí padli do oka, naznačuje jejich vzájemné tykání. Zbytek nemá ani nic proti tomu, co Řád národa dělá. „Lidé u nás jsou už hodně naštvaní, vadí jim rozklad státu, bojí se uprchlíků,“ vysvětluje důvody relativního úspěchu hnutí.

Jak tvrdí Zinckler, Řád národa má šest tisíc členů a registrovaných příznivců, ale i celorepublikovou strukturu. Určitou militantnost spolku podle serveru Aktuálně.cz naznačuje i častý původ lidí v ozbrojených složkách. Mezi příznivci má být mnoho bývalých i současných policistů, vojáků, hasičů nebo záchranářů.

Podle slov Josefa Zincklera o prostory konkrétně téhle bubenečské vily měl velký zájem, protože ji za první republiky obýval jeden z čelních představitelů spolku Maffie a pozdější prezident Edvard Beneš. Právě k odkazu protirakouského odbojového spolku Maffie se totiž Řád národa vehementně hlásí. Přestože o podnájem v „Benešově vile“ sám tolik usiloval, přiznává, že za kancelářské prostory platí „na pražské poměry podprůměrný nájem“. Čím si takové privilegium zasloužil, prý netuší.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link