Články odjinud

Zemřel duchovní otec Pelíšků. Spisovateli Petru Šabachovi bylo 66 let

Zemřel duchovní otec Pelíšků. Spisovateli Petru Šabachovi bylo 66 let

Ve věku 66 let zemřel spisovatel petr Šabach, který je autorem humoristických románů a povídek. Mezi ty nejslavnější patří sbírka Hovno hoří, která se stala předlohou pro film Pelíšky. Informaci novinářům potvrdil Lukáš Růžička z nakladatelství Paseka, které Šabachovy knihy vydává.

Nakladatelství Paseka o úmrtí informoval syn spisovatele Jan Šabach. „Petr Šabach zemřel doma, jak si přál. Na jeho přání bude rozloučení bez obřadu, jen v rodině," uvedl Růžička.

Šabach přispíval povídkami do časopisů od 70. let, otiskla je například Mladá Fronta, Práce, Tvorba a další. Brzy se ale začal zaměřoval na novely, které stavěl formou sledu dílčích příběhů. Texty byly mnohdy částečně autobiografické a vycházely z anekdoty nebo hospodského vyprávění.

Na otázku, zda se psaní naučit, kdysi odpověděl: „Řemeslo se naučit dá. Je to jako se vším. Taková maličkost na okraj je talent..."

To nejlepší s Pelíšků

Šabach se tematicky zaměřoval hlavně na 50. a 60. léta a na každodenní život lidí v Československu. „Doba to byla zajímavá a sexy, takže si o ní moje generace nadšeně vypráví, jenomže pozor. Jsme ročníky, které mohly teoreticky padnout ve Vietnamu, kdybychom se teda narodili v Nevadě, a to jsme si tenkrát neuvědomovali. Ledacos mi v mládí nedocházelo, což se mi tuhle potvrdilo u četby Allana Ginsberga," prohlásil dříve Šabach.

Zfilmování se dočkalo hned několik jeho děl. Už v roce 1993 vznikl podle jeho novely muzikál Šakalí léta, který stejně jako další filmy režíroval Jan Hřebejk. Poté přišly Pelíšky (1998), Pupendo (2003), U mě dobrý (2008) a naposledy Občanský průkaz Ondřeje Trojana (2010).

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud