Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemřel Miroslav Šlouf. Bývalému blízkému spolupracovníkovi Miloše Zemana bylo 69 let

Zemřel Miroslav Šlouf. Bývalému blízkému spolupracovníkovi Miloše Zemana bylo 69 let

Lobbista a kontroverzní postava české politiky, která pomohla v první přímé volbě na Hrad Miloši Zemanovi, Miroslav Šlouf, se dlouhodobě potýkal se závažnou onkologickou chorobou. Informaci o jeho úmrtí přinesly Lidové noviny s odkazem na zdroj blízký Šloufově rodině. 

Šlouf býval v 70. letech vedoucím funkcionářem Socialistického svazu mládeže. Od roku 1975 působil v KSČ, ze strany vystoupil v létě 1991. Mezi lety 1981 až 1992 zasedal v tehdejší České národní radě, předchůdkyni dnešní Poslanecké sněmovny.

V první polovině 90. let vstoupil do ČSSD, kde se postupně stal vlivným mužem. Miloši Zemanovi vymyslel autobus Zemák, následně mu pomohl uspět ve volbách v roce 1998 a stal se jeho hlavním poradcem. 

Počátkem roku 2008 byl jedním ze zakladatelů sdružení Přátelé Miloše Zemana, které si stanovilo za cíl vrátit „jezevce z Vysočiny“ Zemana zpátky do politického života. Šlouf stál za vznikem Strany práv občanů (SPO), po prezidentské volbě 2013 ale jejich přátelství skončilo. 

Šloufovo jméno figurovalo v minulosti v několika kontroverzních kauzách. V jeho týmu vznikl například i spis Olovo pomlouvající Petru Buzkovou.  V roce 2007 Jiří Paroubek naznačil, že jako prostředník expředsedy ČSSD Zemana sehrál výraznou roli v ovlivňování bývalých poslanců ČSSD Michala Pohanky a Miloše Melčáka, aby podpořili koaliční vládu Mirka Topolánka (ODS). Šlouf sám připustil kontakty se zavražděným podnikatelem a kmotrem podsvětí Františkem Mrázkem.

V posledních letech se Šlouf kvůli těžké nemoci veřejného života neúčastnil.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1