Články odjinud

Život Věry Čáslavské plný překážek. V brněnském divadle jako cesta samurajského bojovníka

Život Věry Čáslavské plný překážek. V brněnském divadle jako cesta samurajského bojovníka

Osudem Věry Čáslavské, sportovní gymnastky, se indpirovalo Národní divadlo Brno v nové inscenaci nazvané Věra. Hra není životopisným ani dokumentárním dílem. Život Čáslavské líčí jako cestu samurajského bojovníka, kde každý dosažený stupeň přináší novou obtížnou překážku. Inscenace je také příběhem o naději i beznaději v českých zemích v druhé polovině 20. století a v současnosti.

"Věra Čáslavská je postava antických rozměrů. Schopnost obětovat se pro celek, národ, ideály, to vše posunula dál než kdokoliv jiný z našich sportovců," řekla dnes novinářům autorka hry Simona Petrů.

"Snažili jsme se vytvořit osobitý inscenační svět. Tvořili jsme příběh hrdinky jakoby nanovo, samozřejmě inspirovaný osudem reálné postavy. Ale je to spíš zamyšlení nad hrdinstvím obecně, nad obětí," popsala inscenaci režisérka Tereza Karpianus.

Hlavní roli dostala Gabriela Štefanová, která patří k pohybově nadaným herečkám, věnovala se vzdušné akrobacii. Podle Štefanové ale divadelníkům nejde o vnějškovou podobu či způsob provedení cviků. Snažila se spíše ztvárnit vnitřní esenci, duši postavy. "Vše, co dělala, dělala s ryzí upřímností a ryzím srdcem," uvedla Štefanová. Premiéra bude 2. března v Redutě.

Čáslavská v životě zažila absolutní vrcholy i pády. Po slavných vítězstvích patřila sportovní gymnastka a sedminásobná olympijská šampionka k nejobdivovanějším osobnostem planety, pár měsíců poté byla komunistickým režimem prohlášena za nepřítele lidu a nemohla sehnat práci.

Po listopadu 1989 se znovu octla v popředí zájmu. V srpnu 1993 ale prožila rodinnou tragédii. Na diskotéce vznikla potyčka mezi exmanželem Čáslavské Josefem Odložilem a jejich synem Martinem. Někdejší stříbrný olympijský mílař Odložil utrpěl vážná zranění, kterým o pár dnů později podlehl. Po zdlouhavém procesu byl Odložil mladší odsouzen ke čtyřem letům vězení, avšak vzápětí mu tehdejší prezident Václav Havel, pro nějž Čáslavskázačátkem 90. let pracovala jako poradkyně, udělil milost.

Po rodinné tragédii se Čáslavská stáhla do ústraní. Inscenace končí tam, kde Čáslavská znovu povstává z depresí a osvědčuje svoji sílu návratem do veřejného života. V roce 2016 podlehla Čáslavská v 74 letech rakovině slinivky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud