Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zlo je třeba nazvat zlem, říká o dopisu Duky Okamurovi kněz a odborník na etiku Vácha.

Zlo je třeba nazvat zlem, říká o dopisu Duky Okamurovi kněz a  odborník na etiku Vácha.

Když Tomio Okamura (SPD) nedávno na facebooku zveřejnil dopis od kardinála Dominika Duky, který mu pogratuloval k úspěchu ve volbách, vyvolalo to mezi osobnostmi veřejného života znepokojení. Po biskupovi Václavovi Malém zareagoval na dopis i římskokatolický kněz, pedagog a přednosta Ústavu etiky Marek Orko Vácha. 

Biskup Václav Malý ve čtvrtek vyjádřil své znepokojení nad hnutím SPD. Na facebooku uvedl, že si Tomio Okamura zahrává s lacinými sliby a požadavky a že od něj nelze očekávat spravedlnost. „Okamurova vize, je-li jaká, negující též jakoukoli odlišnost, nabízí falešnou naději,“ vysvětlil. Reagoval tak zřejmě na zveřejněný dopis kardinála Dominika Duky, který Okamurovi pogratuloval k úspěchu ve volbách a vyjádřil sympatie s jeho názory. V reakci na slova biskupa Malého INFO.CZ oslovilo římskokatolického kněze a odborníka na etiku Marka Orko Váchu.

Marek Orko VáchaMarek Orko Váchaautor: ČTK

„S Václavem Malým souhlasím. Na Tomia Okamuru a jeho SPD mám totožný názor jako on. Co se týče dopisu Dominika Duky, píše v něm Tomiovi Okamurovi, že je ,přesvědčený, že je spojuje péče o bezpečí lidí v naší zemi i řada jiných témat‘. Mohu si jen vroucně přát, aby ta ,řada jiných témat‘ nebyla ta, o které si myslím, že by to mohla být,“ řekl pro INFO.CZ Marek Orko Vácha.

Když Tomio Okamura zveřejnil na sociální síti dopis, který mu kardinál Duka poslal, rozpoutal tím vlnu rozporuplných reakcí. Kromě biskupa Malého a Marka Váchy dopis odsoudili i literární historik a profesor Martin C. Putna či katolický kněz Tomáš Halík. Měl by se tedy kardinál vůbec veřejně vyjadřovat k politickému dění? „Ano, kardinál se má a musí vyjadřovat k politice, což s sebou někdy nese i to, že zlo je třeba nazvat zlem. Že posílá zdvořilostní dopisy, je slušnost a patří to k bontónu. Zcela jiná otázka je pak obsah těchto dopisů,“ doplnil Marek Vácha.

Otázkou je, jestli by neměla být hlava české katolické církve morální autoritou. „Církev je papež František, Dominik Duka, Václav Malý, já a mnoho dalších. Katolická církev je sjednocena Vyznáním víry, ale jinak je to oceán různých názorů, jak právě vidíme v přímém přenosu. Morální autoritou jsou pak spíše jednotlivci. Pro mě třeba Václav Malý takovou autoritou je,“ uzavřel Vácha.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link