Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zmatky kolem vrtulníků pokračují. Vojáci je letos mít zřejmě nebudou, ministerstvo nemá peníze

Zmatky kolem vrtulníků pokračují. Vojáci je letos mít zřejmě nebudou, ministerstvo nemá peníze

Ministerstvo obrany nemá peníze na nákup 12 víceúčelových vrtulníků. Dva dobře informované zdroje obeznámené s kauzou potvrdily INFO.CZ, že resort nemá na stroje vyčleněné prostředky v rozpočtu. Pokud by chtěl vrtulníky získat už letos, musel by hledat alternativní cesty.

Kauza nákupu 12 víceúčelových vrtulníků je zamotanější, než se zdálo. Ministerstvo po nástupu nové vlády couvlo z původního tendru, který se blížil ke konci a Česko v něm bylo blízko dohodě s USA na dodávkách vrtulníků Bell. Nyní se ukazuje, že problematické může být i financování zakázky.

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová v pondělí prohlásila, že chce zakázku zadat v létě. Osloví přitom alespoň tři potenciální dodavatele. Které, to nechtěla specifikovat. Konkrétní firmy a země sdělí až při zadání zakázky. Není však pravděpodobné, že armáda dostane vrtulníky již v tomto roce, jak bylo původně naplánované.

Ministerstvo ještě loni odkazovalo na harmonogram, podle něhož měly být první prostředky na vrtulníky vyčleněny letos, dodávky pak byly naplánované do roku 2023. Cena zakázky se podle dřívějších odhadů pohybovala mezi 10 a 15 miliardami korun. Agentura pro obrannou spolupráci, která je součástí amerického ministerstva obrany, vyčíslila její hodnotu na zhruba 12,6 miliardy korun.

Pokud by ministerstvo chtělo původní plán dodržet, bude muset sehnat peníze. Jak INFO.CZ potvrdily dva zdroje obeznámené s kauzou, v současnosti rozpočet resortu s nákupem nepočítá a nemá na něj vyčleněné prostředky.

Reálně tak zbývají dvě možnosti, jak se k penězům dostat. Ministerstvo může sáhnout k přeskupení kapitol v rámci stávajícího rozpočtu, nebo si na vládě zažádat o jeho navýšení. Není však jisté, jestli by s takovým požadavkem Šlechtová uspěla. Ministři financí měli v minulosti problém přidávat nad rámec dohodnutého.

Vrtulníky mají nahradit dosavadní ruské stroje Mi-24. Ty experti označují za potenciálně rizikové, jelikož závisí na dodávkách náhradních dílů z ruské strany. Moskva tak má vliv na bojeschopnost části armády členské země NATO. „Dělá to obrovské problémy, nejsou na to náhradní díly. Jsme v určitém zajetí ruských dodavatelů,“ komentoval to již dříve náčelník Generálního štábu Josef Bečvář.

Česko bylo v minulém volebním období blízko dohodě s americkou stranou. Ta po prvotním oslovení pětice zemí zůstala v tendru ve dvojici spolu s Itálií. USA nabízely vrtulníky UH-1Y společnosti Bell, Italové stroje AugustaWestland od firmy Leonardo. Američané poslali do Česka závaznou nabídku a celou věc projednával také Kongres.

Vzhledem k volbám nechala předchozí česká vláda rozhodnutí na svých nástupcích. Po změně v čele resortu však nová ministryně obrany tendr zastavila. Prohlásila, že ani jeden z uchazečů nesplňoval podmínky a dosavadní průběh zakázky označila za marketingový průzkum. Nad takovým výkladem však experti kroutí hlavou.

Armádě se zase nelíbilo, když Šlechtová její požadavky označila za nereálné. „Snažíme se sledovat trendy v jednotlivých technologiích. Odmítám tvrzení, že se jedná o science fiction, že si vojáci něco vymýšlejí. Vojáci si nic nevymýšlejí, udělali jsme to velmi poctivě. Víme o tom, že takové vrtulníky je možné koupit,“ prohlásil Bečvář.

Generální štáb nakonec ministerstvu dodal přepracované požadavky. V současnosti s ministerstvem dolaďuje zadávací dokumentaci.

„Nové vrtulníky musí splňovat minimální požadavky, které zabezpečí ve všech oblastech udržení dosavadních schopností vrtulníkového letectva a ve vybraných oblastech povedou k jejich rozvoji. Schopnosti vrtulníkového letectva AČR jsou stanoveny na základě úkolů, které vyplývají z národních zákonů a mezinárodních smluv a závazků v rámci NATO. Záměrem využití nového víceúčelového vrtulníku je především bojová podpora jednotek pozemních a speciálních sil, vzdušná přeprava osob a materiálu, působení v rámci národního systému protivzdušné obrany a ve prospěch Integrovaného záchranného systému ČR,“ upřesnila INFO.CZ majorka Vlastimila Cyprisová, co vojáci od ministerstva požadují.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1