Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Změny v policii nebyly sabotáží, potvrdila komise. Chovanec měl ale lépe komunikovat

Změny v policii nebyly sabotáží, potvrdila komise. Chovanec měl ale lépe komunikovat

Reorganizace byla plně v kompetenci ministra vnitra, měl ji jen lépe vysvětlit. Vážné chyby se mělo naopak dopustit olomoucké státní zastupitelství vedené Ivo Ištvanem, píše server E15.

Policejní reorganizace, tedy loňské sloučení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu s protikorupční policií, nebyla sabotáží s cílem zabránit objasňování korupčních kauz a policejní prezident Tomáš Tuhý nevynesl informace z vyšetřování. Podezřelý z porušení zákona je naopak jeden z podřízených olomouckého žalobce Ivo Ištvana. To jsou závěry, k nimž dospěla sedmičlenná komise zvolená ze zástupců všech stran, které jsou v Poslanecké sněmovně.

Komise vznikla před půl rokem po rozkolu mezi ministerstvem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Ze zjištění komise plyne, že kampaň vedená médii vlastněnými Babišem a podporovaná mimo jiné podnikatelem Radimem Jančurou, byla neopodstatněná.

„Co se podsouvalo a tvrdilo, nebylo prokázáno,“ řekl předseda komise Pavel Blažek (ODS). Připomněl, že pražské vrchní statní zastupitelství minulý měsíc odložilo trestní oznámení podané právě kvůli sabotáži.

„Reorganizace policejních útvarů byla plně v kompetenci ministra vnitra. Jediné, co mu lze vytknout, je podceněná komunikace. Nebylo prokázáno, že reorganizace byla vedena snahou zametat závažné případy pod koberec. Neprokázalo se ani to, že měl být vystrnaděn tehdejší ředitel ÚOOZ Robert Šlachta,“ dodal člen komise Daniel Korte (TOP 09).

U další otázky týkající se „brutálního“ úniku informací, jehož se měl podle bývalého člena Šlachtova útvaru Jiřího Komárka, dopustit policejní prezident Tomáš Tuhý, šlo pravděpodobně o účelovou diskreditaci nejvyššího policejního funkcionáře a také ministra vnitra. Tuhý se úniku nedopustil. Jeho nařčení Komárkem vycházelo z chybně vyhodnocené SMS zprávy, která měla být odeslána z okolí policejního prezidenta podnikateli Davidu Tesaříkovi. Ukázalo se však, že ji odeslal Tesařík komusi neznámému.

Text vyšel na serveru E15. Další informace a pokračování článku zde.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link