Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ztrácí Babiš nervy? Už kritizuje i vlastní média

Ztrácí Babiš nervy? Už kritizuje i vlastní média

Ministr financí Andrej Babiš už tři týdny vysvětluje, kde vzal 1,5 miliardy korun na nákup dluhopisů Agrofertu. Ukázalo se, že údaje o svých příjmech, které uvedl, nesedí. K vysvětlení ho vyzval i premiér Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš začíná být zřejmě podrážděný. Kritizovat už začal i novináře z vlastních médií.

Už takřka týden rezonuje na sociálních sítích i zpravodajských serverech nedůtklivá reakce Andreje Babiše na otázky novinářky z pořadu České televize Reportéři ČT. Zajímalo ji, zda se Babiš v roli podnikatele nedopustil krácení daně nákupem dluhopisů firmy Agrofert. Ten se na ni a její kolegy obořil, že jsou „zkorumpovaná pakáž", která točí pořady na objednávku.

Jaroslav Ples. šéfredaktor deníku MF Dnes, který vlastní právě Andrej Babiš, mezitím začal ministra financí bránit a obviňovat Českou televizi, že se sice zajímá o Babiše, ale Zdeňka Bakalu nechává na pokoji, protože veřejnoprávní televizi bývalý uhlobaron údajně finančně podporuje.

Jana Neumannová z ČT naopak zase v pořadu DVTV nadhodila myšlenku, že Andreje Babiše nemá kdo kontrolovat. Finanční úřad by měl podle ní prověřit, zda ministr nekrátil daně, což je samo o sobě komplikované. Úřad spadá pod ministerstvo financí a jeho šéf Andrej Babiš by ze své podstaty měl vyšetřovat v tomto případě sám sebe. Pak zbývají nezávislé organizace či média, která by se mohla o příjmy jednoho z nejbohatších lidí v Česku zajímat. Jenže dvě velmi silná česká média – MF DNES se serverem idnes.cz a Lidové noviny se serverem Lidovky vlastní právě Andrej Babiš.

Celou kauzu pak završil ministr financí tím, že poskytl rozhovor deníku MF Dnes. Ten s ním dnes otiskl článek týkající se nevysvětlených příjmů. Konečná podoba rozhovoru se šéfovi ministerstva financí ale nelíbí. Na stránkách hnutí ANO, jehož je předsedou, zveřejnil autorizované znění rozhovoru. Rozhovor v novinách prý obsahuje chyby.

Babiš upozorňoval na chybnou informaci ohledně svých příjmů. V novinách stojí, že si přišel na 531 miliard, správná částka měla být 2,531 miliardy. Informace o 668 nezdaněných příjmech také nebyla pravdivá. Jak se Zuzana Kubátová vyjádřila na svém Facebookovém profilu, faktické chyby způsobila nedochvilnost Babišova týmu, který poslal redakci autorizovaný rozhovor pozdě. 

Obě verze se ovšem liší také v otázkách a na první pohled je jasné, že autorizovaná verze je poněkud „jemnější".  V novinách například stojí: „V letech 2013 a 2014 jste nakoupil za 1,48 miliardy korun dluhopisy Agrofertu. Vaše čisté příjmy v roce 2015 byly tedy 1,526 miliardy. Ty dluhopisy skoro za miliardu a půl jste však kupoval o dva roky dřív. Takto to vypadá, že jste na to opravdu nemohl mít. To je rozpor, který máte vysvětlit,“ ptají se novinářky. Ministr a podnikatel pak odpovídá: „Už jsem to říkal několikrát, visí to na internetu.“ Tvrdí, že se ho prostě nikdo na příjmy osovobozené od daně neptal, proto o více než miliardě příjmů nemluvil. Tato otázka v autorizovaném znění zcela chybí. Podobných rozdílů je tam hned několik.

Babiš tvrdí, že se o své příjmy nezajímá a vše řeší správkyně, která drží jeho finance. Peníze na nákup dluhopisů si prý vydělal na kapitálovém trhu, kde jsou některé příjmy od daní osvobozené. Nikdo se ho údajně neptal na správné otázky. Když se ho ale novináři ptají, uspokojivou odpověď nepřinese a vykrucuje se. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744