Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi mají osmý nejsilnější pas, žebříčku poprvé vládne asijská země

Češi mají osmý nejsilnější pas, žebříčku poprvé vládne asijská země

Nejsnáze cestovat mohou občané Singapuru. Jejich pas ovládl žebříček Passport Index, který každoročně měří sílu cestovních dokladů zemí na celém světě. Vůbec poprvé mu vévodí asijská země. Česká republika se umístila v osmé skupině.

Singapur předběhl Německo, se kterým se loni o prvenství dělil. Pomohlo mu rozhodnutí Paraguaye, která letos oznámila, že občanům tropického letoviska zruší vízovou povinnost. Singapurci tak nyní mohou bez víz (nebo s vízem obdrženým hned při příjezdu) cestovat do 159 zemí na světě.

„Síla singapurského pasu konstantně narůstala od doby, co se stal nezávislým. Nyní je první asijskou zemí v historii s nejsilnějším pasem na světě,“ cituje CNN Philippa Maye, jednatele společnosti Arton Capital, která žebříček sestavuje.

May vzestup Singapuru přikládá chytré a prozíravé zahraniční politice a excelentní diplomacii. Země také uchopila globalizaci jako příležitost. Zároveň těží z toho, že není součástí zóny volného pohybu a nikdy nezaváděla vízové povinnosti jen proto, že je měly ostatní státy.

Další asijskou zemí se silným cestovním dokladem je Jižní Korea, která je spolu se Švédskem ve třetí skupině států. Jejich obyvatelé mohou bez předem žádaných víz do 157 zemí.

Čeští občané mají k dispozici pas z osmé skupiny. Bez víz cestují do 152 států světa. Stejně jako Češi se mohou po světě pohybovat obyvatelé Malty a Islandu.

Ze zemí bývalého východního bloku je na tom Česko nejlépe. Například Slováci jsou o dvě skupiny níže. Víza nepotřebují na cesty do 149 zemí. Na chvostu žebříčku jsou Afghánci, jimž volnou cestu bez překážek umožňuje pouze 22 států.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1