Kdyby se každý jeden utrhl, můžeme zavřít. Reportáž z nizozemského ráje tulipánů, otevřený je jen dva měsíce v roce | info.cz

Články odjinud

Kdyby se každý jeden utrhl, můžeme zavřít. Reportáž z nizozemského ráje tulipánů, otevřený je jen dva měsíce v roce

Líbí se vám tulipány a jeli byste kvůli nim až do Holandska? Nejste sami. Jeden jediný park otevřený sotva 2 měsíce v roce je zodpovědný za tulipánový turismus v celé zemi. Keukenhof ale vznikl z jiného důvodu než pro pobavení turistů. Přečtěte si, jak probíhají přípravy na sezónu a jak se z čistě obchodního plánu stal důvod, proč právě teď navštívit Holandsko.

10 tisíc Čechů loni navštívilo Keukenhof. A k tomu více než milion dalších turistů. Takzvaná zahrada Evropy není jen jeden z největších a nejkrásnějších tulipánových parků na světě. Je to důvod, proč v Holandsku začíná turistická sezóna o několik měsíců dřív než ve zbytku Evropy.  

Dva měsíce krásy

Po právě otevřené expozici se prochází designér a sleduje reakce návštěvníků. Kolečko příprav na následující sezónu právě začalo. Každý rok je park otevřený sotva na 2 měsíce, práce je ale dost na celý rok. Jakmile je park pro turisty uzavřen, je třeba odstranit všechny cibulky a trávník. Pryč jde i zemina, která je uměle vylepšována. Na konci září se začíná sázet, aby v dubnu tulipány vykvetly. Cibulek je 7 milionů a sází se ručně. To trvá až do konce roku. Důležité je mít zasazeno včas. Potom už se postará příroda.

V sezóně pracuje v parku 1 250 zaměstnanců. Mimo sezónu zůstává jen asi 50 lidí. Okolo dvanácti v kancelářích, třicetičlenný tým zahradníků, designer, který tvoří expozici pro následující rok, a několik dalších lidí. Co dělá zbylá více než tisícovka? Krom sezónních pracovníků a studentů park zaměstnává lidi z holandských aerolinek či muzejní pracovníky. Ti si žádají u svých zaměstnavatelů 2 měsíce dovolené, aby mohli v Keukenhofu pracovat. Pracují tu také podnikatelé, kteří mají po zbytek roku vlastní byznys.

Všech 7 milionů cibulek získá park zdarma od dodavatelů. Nejde ovšem o altruismus, ale o byznys. Nápad na vznik parku přišel od samotných exportérů tulipánových cibulí. Chtěli mít místo, kde budou kontrolovat produkt a ukazovat ho potenciálním zákazníkům. Park plný překrásných tulipánů se stal atrakcí hned v prvním roce po otevření. Z původních asi 20 dodavatelů v roce 1949 je jich nyní okolo stovky. Dnes je tu park proto, aby propagoval celé Holandsko a květinový byznys. Přesto 15 % z celkového počtu návštěvníků stále souvisí s byznysem. Pořádají se tu akce pro pěstitele, propojují se lidé z branže. Pobavení návštěvníků je nicméně v současné době na prvním místě. A návštěvníci se v posledních letech hodně změnili.

Kdyby si každý utrhl tulipán, můžeme zavřít

Lidi chtějí hlavně selfie. Vypráví PR manažerka parku o tom, jak sociální média změnila chování návštěvníků. Zaměstnanci parku prochází parkem a hlídají, aby hon za nejlepší fotkou nebyl pro tulipány destruktivní. Designér se navíc snaží vytvářet úzké uličky mezi květinami, aby bylo pořízení fotky co nejsnazší. Přesto jsou návštěvníci ochotni pro fotku udělat mnoho. „Viděli jsme člověka, který utrhl květinu. Když jsme ho upozornili, odvětil, že šlo jen o jeden tulipán. Kdyby ale tohle udělal každý, můžeme zavřít. Často si to návštěvníci neuvědomí. V tomto případě se ale provinilec omluvil.“

25 % návštěvníků jsou Holanďané. Přesto mnoho místních park nikdy nenavštívilo. Nebo nanejvýš jako děti. Ačkoli se park snaží oslovovat i Holanďany, a dělá vše proto, aby se na místo dalo co nejpohodlněji dostat veřejnou dopravou, mnoho z nich se jim k návštěvě přesvědčit nedaří. Keukenhof platí za turistickou atrakci a davy, zejména čínských turistů, místní nelákají. Obyvatele Amsterdamu, se kterými jsme měli možnost hovořit, potvrzují, že turistů mají dost v centru města a park je oblíbený hlavně mezi lidmi z venkova. Keukenhof je otevřený do 13.5., pokud se ale zájezdním autobusům raději vyhnete, ztraťte se v okolních polích, kde jsou tulipány rovněž k vidění.

Čeká vás první cesta letadlem, nebo se takto přepravujete běžně? Přečtěte si tipy zkušených cestovatelů, které vám let usnadní a zpříjemní>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Články odjinud