Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kdyby se každý jeden utrhl, můžeme zavřít. Reportáž z nizozemského ráje tulipánů, otevřený je jen dva měsíce v roce

Kdyby se každý jeden utrhl, můžeme zavřít. Reportáž z nizozemského ráje tulipánů, otevřený je jen dva měsíce v roce

Líbí se vám tulipány a jeli byste kvůli nim až do Holandska? Nejste sami. Jeden jediný park otevřený sotva 2 měsíce v roce je zodpovědný za tulipánový turismus v celé zemi. Keukenhof ale vznikl z jiného důvodu než pro pobavení turistů. Přečtěte si, jak probíhají přípravy na sezónu a jak se z čistě obchodního plánu stal důvod, proč právě teď navštívit Holandsko.

10 tisíc Čechů loni navštívilo Keukenhof. A k tomu více než milion dalších turistů. Takzvaná zahrada Evropy není jen jeden z největších a nejkrásnějších tulipánových parků na světě. Je to důvod, proč v Holandsku začíná turistická sezóna o několik měsíců dřív než ve zbytku Evropy.  

Dva měsíce krásy

Po právě otevřené expozici se prochází designér a sleduje reakce návštěvníků. Kolečko příprav na následující sezónu právě začalo. Každý rok je park otevřený sotva na 2 měsíce, práce je ale dost na celý rok. Jakmile je park pro turisty uzavřen, je třeba odstranit všechny cibulky a trávník. Pryč jde i zemina, která je uměle vylepšována. Na konci září se začíná sázet, aby v dubnu tulipány vykvetly. Cibulek je 7 milionů a sází se ručně. To trvá až do konce roku. Důležité je mít zasazeno včas. Potom už se postará příroda.

V sezóně pracuje v parku 1 250 zaměstnanců. Mimo sezónu zůstává jen asi 50 lidí. Okolo dvanácti v kancelářích, třicetičlenný tým zahradníků, designer, který tvoří expozici pro následující rok, a několik dalších lidí. Co dělá zbylá více než tisícovka? Krom sezónních pracovníků a studentů park zaměstnává lidi z holandských aerolinek či muzejní pracovníky. Ti si žádají u svých zaměstnavatelů 2 měsíce dovolené, aby mohli v Keukenhofu pracovat. Pracují tu také podnikatelé, kteří mají po zbytek roku vlastní byznys.

Všech 7 milionů cibulek získá park zdarma od dodavatelů. Nejde ovšem o altruismus, ale o byznys. Nápad na vznik parku přišel od samotných exportérů tulipánových cibulí. Chtěli mít místo, kde budou kontrolovat produkt a ukazovat ho potenciálním zákazníkům. Park plný překrásných tulipánů se stal atrakcí hned v prvním roce po otevření. Z původních asi 20 dodavatelů v roce 1949 je jich nyní okolo stovky. Dnes je tu park proto, aby propagoval celé Holandsko a květinový byznys. Přesto 15 % z celkového počtu návštěvníků stále souvisí s byznysem. Pořádají se tu akce pro pěstitele, propojují se lidé z branže. Pobavení návštěvníků je nicméně v současné době na prvním místě. A návštěvníci se v posledních letech hodně změnili.

Kdyby si každý utrhl tulipán, můžeme zavřít

Lidi chtějí hlavně selfie. Vypráví PR manažerka parku o tom, jak sociální média změnila chování návštěvníků. Zaměstnanci parku prochází parkem a hlídají, aby hon za nejlepší fotkou nebyl pro tulipány destruktivní. Designér se navíc snaží vytvářet úzké uličky mezi květinami, aby bylo pořízení fotky co nejsnazší. Přesto jsou návštěvníci ochotni pro fotku udělat mnoho. „Viděli jsme člověka, který utrhl květinu. Když jsme ho upozornili, odvětil, že šlo jen o jeden tulipán. Kdyby ale tohle udělal každý, můžeme zavřít. Často si to návštěvníci neuvědomí. V tomto případě se ale provinilec omluvil.“

25 % návštěvníků jsou Holanďané. Přesto mnoho místních park nikdy nenavštívilo. Nebo nanejvýš jako děti. Ačkoli se park snaží oslovovat i Holanďany, a dělá vše proto, aby se na místo dalo co nejpohodlněji dostat veřejnou dopravou, mnoho z nich se jim k návštěvě přesvědčit nedaří. Keukenhof platí za turistickou atrakci a davy, zejména čínských turistů, místní nelákají. Obyvatele Amsterdamu, se kterými jsme měli možnost hovořit, potvrzují, že turistů mají dost v centru města a park je oblíbený hlavně mezi lidmi z venkova. Keukenhof je otevřený do 13.5., pokud se ale zájezdním autobusům raději vyhnete, ztraťte se v okolních polích, kde jsou tulipány rovněž k vidění.

Čeká vás první cesta letadlem, nebo se takto přepravujete běžně? Přečtěte si tipy zkušených cestovatelů, které vám let usnadní a zpříjemní>>>

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1