KLDR vykopala tajné tunely do Jižní Koreje. Měly sloužit k invazi, dnes baví turisty

Zatímco na zemském povrchu odděluje Severní a Jižní Koreu těžce opevněná demilitarizovaná zóna, v podzemí měly oba státy propojovat celkem čtyři tunely. Podle Jižní Koreje je nechal vybudovat severokorejský režim, aby mohl na území svého jižního souseda podniknout bleskovou invazi. Takzvané „tunely agrese“ však dnes slouží ke zcela jinému účelu – pobavení senzacechtivých turistů z celého světa.

Takzvané „tunely agrese“ byly nalezeny v 70. letech díky přeběhlíkům z KLDR, kteří úřadům v Jižní Koreji prozradili, že tehdejší vůdce Kim Ir-sen nařídil vojenským jednotkám obejít demilitarizovanou zónu a nechal vykopat tunely, díky kterým by severokorejští vojáci mohli podniknout rychlou invazi na území svého úhlavního nepřítele. Krátce na to byly tři tunely skutečně objeveny.

Tisíce Číňanů jezdí pozorovat chudé Severokorejce jako do zoo. „Chtějí uspokojit zvědavost,“ říká průvodce

První byl nalezen v roce 1974 hlídkou jihokorejské armády, která slyšela podezřelé zvuky a zahlédla, jak z podzemí stoupá pára. Druhý průchod, kam se podle odhadů vejde na 30 tisíc vojáků, byl objeven o rok později. V roce 1978 se pak našel třetí tunel a poslední v roce 1990.

Zlověstné podzemní průchody nyní mohou navštívit turisté z celého světa. Návštěvníkům jsou otevřené celkem tři tunely, které si mohou prohlédnout za doprovodu průvodce. Turisticky nejoblíbenější je „Třetí tunel agrese“ na severozápadě země, kde lidé za prohlídku zaplatí v přepočtu 10 dolarů. Konec tunelu se nachází jen necelých 52 kilometrů od jihokorejské metropole Soul, a je tak považován za „nejvíce ohrožující nástroj invaze“.

Turisticky nejpopulárnější průchod je vykopán 73 metrů pod zemským povrchem a kvůli nízkým stropům jsou zde návštěvníkům rozdávány i helmy. Do Severní Koreje se návštěvníci samozřejmě nedostanou – těsně před hranicí se tunel zazděn betonovými deskami.

Útěk před chudinou. Egyptská elita si staví nové hlavní město v poušti

Hranice oddělující Jižní Koreu od nejbrutálnějšího režimu na světě láká stále víc turistů. Soul začal návštěvníky k demilitarizované zóně přivádět už v polovině 60. let, skutečný turistický boom však přišel až se začátkem nového tisíciletí. Kromě toho však místo láká také ekoturisty – už šedesát let je totiž pruh území mezi Severní a Jižní Koreou zemí nikoho, což do demilitarizované zóny přilákalo některé ohrožené druhy zvířat i rostlin.

Jak ale varuje odborník na korejská studia z Rady pro zahraniční vztahy Scott A. Snyder, popularita přísně střežené hranice může být do budoucna nebezpečná – může totiž bagatelizovat možné hrozby. „Myslím si, že zde existuje pocit, že potenciální riziko války je minulost – konflikt ale stále zůstává nevyřešený,“ říká Snyder.

SDÍLET
sinfin.digital