Kostelík sv. Margity Antiochijské: Nejstarší dochovaná sakrální stavba v bývalém Československu | info.cz

Články odjinud

Kostelík sv. Margity Antiochijské: Nejstarší dochovaná sakrální stavba v bývalém Československu

Kopčanský kostelík sv. Margity Antiochijské sice leží geograficky už na Slovensku, ale jeho historie je tak pevně spjata s dějinami Velkomoravské říše i s počátky českého státu, že je snad možné si ho trochu přivlastnit.

Sakrální stavba má slavnou minulost. Zdejší kostel totiž stál již tehdy, když v Čechách umírá první známý Přemyslovec, Bořivoj, a patrně pamatuje i oba soluňské bratry Konstantina (Cyrila) a Metoděje, kteří na území Velké Moravy přišli kolem roku 864. Je to jediný stojící kostel Velkomoravské říše, nejstarší dochovaná stavba v bývalém Československu, snad i v podstatné části střední Evropy.

Už první pohled na nevelkou kamennou budovu dává člověku tušit, že stojí před něčím výjimečným. Pouhý pohled napovídá o spoustě ukryté energie. Nevšední, dolů se rozšiřující tělo chrámu, pestrý sled vazeb a materiálů, různorodý kámen štípaný a lámaný. Strohý gotický ráz, ale také cosi z habánských dvorů. Úzká, malá okénka mají ovšem románský oblouk, ta jsou původní, rekonstruovaná a dnes vyplněná historizujícím sklem. Základy obklopuje pás kamenů, pořádné kusy vápence s otisky mořských ulit. Atmosféra najednou připomene románské Středomoří, Byzanc, civilizace mnohem starší… Dva štíty působivě řazené za sebou. A pak severní průčelí lodi - zeď se dvěma oky původních oken, celá kamenná stěna z vyskládaných plochých kusů pískovce.

Mezi dvě řeky - Moravu a Nitru - umisťují dnes historikové krystalizační jádro Velkomoravské říše. Maďarské nájezdy sice rozsáhlou říši v letech 902-906 rozvrátily, z jejích trosek ale vzešla tři středoevropská království: české, polské a uherské. K velkomoravskému centru „Pevnost Morava“ (tak se podle některých badatelů nazývalo sídlo na pravém břehu řeky, dnes archeologický areál Mikulčice-Valy) jsou to od sv. Margity přes řeku vzdušnou čarou pouhé dva kilometry. Co má ale společného malý kostelík s Velkou Moravou?

Pokračování článku najdete na Raflex.cz

Čeká vás první cesta letadlem, nebo se takto přepravujete běžně? Přečtěte si tipy zkušených cestovatelů, které vám let usnadní a zpříjemní>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Články odjinud