Lanovka z knihy rekordů: turistické lákadlo s výhledem na zátoku Ha Long | info.cz

Články odjinud

Lanovka z knihy rekordů: turistické lákadlo s výhledem na zátoku Ha Long

Při pohledu z dálky připomíná létající tramvaj. Tak velké jsou kabiny lanovky zvané Queen Cable Car, která se vznáší ve vietnamském městě Ha Long poblíž stejnojmenné slavné zátoky. Kromě prestižní lokality a kouzelného výhledu poutá pozornost i dvěma zápisy v Guinessově knize rekordů.

Její dvě „nej“ jsou ohromující. Jednak tu najdete nejvyšší věž u lanovky (ční se do výšky závratných 188,88 metru) - a také kapacitou jedné obří kabiny, která pobere až 230 pasažérů najednou.

Ti během jízdy, která je dlouhá 2,2 kilometru, obvykle nezůstávají tiše. Nahlas žasnou nad krásami výhledu na panorama zátoky Ha Long, jindy zase hvízdnou ve směsi strachu a vzrušení, to když se lanovka rozhoupe po přejezdu kolem jednoho z pilířů.

Lanovka z knihy rekordů: turistické lákadlo s výhledem na zátoku Ha LongLanovka z knihy rekordů: turistické lákadlo s výhledem na zátoku Ha Longautor: Michaela Černá

Postavit dílo, které se vymyká, to měli od začátku ve městě Ha Long za cíl. Tak mu chtěli zaručit publicitu, tím chtěli do města přivábit turisty. Což se nezdá jako tak složitý cíl, když město přímo sousedí se slavnou zátokou Ha Long, přírodním skvostem zapsaným na seznam UNESCO a skýtajícím řadu úchvatných pohledů na stovky vápencových ostrovů vystupujících z moře.

Jenže ačkoliv zátoka láká každoročně asi tři miliony turistů, většina do ní spíše než z města Ha Long míří z přilehlého ostrovu Cat Ba, kde je zajímavých míst víc a ceny jsou obecně nižší. To má obří lanovka, která se stala jednou z dominant města, změnit. Komplex Sun World, jehož je visutá dráha součástí, přitom neláká jen na jednu atrakci. Naopak: aby byl hon na turisty co nejúčinnější, postavili v Ha Longu rovnou celý zábavní park. Lístek na lanovku vám tak umožní vstoupit i na ruské kolo, bobovou dráhu nebo do zenové zahrady.

Lanovka z knihy rekordů: turistické lákadlo s výhledem na zátoku Ha LongLanovka z knihy rekordů: turistické lákadlo s výhledem na zátoku Ha Longautor: Michaela Černá

A to pořád není zdaleka vše: v areálu, který otevřel v dubnu 2017, se nacházejí také herní automaty, atrakce pro děti, muzeum voskových figurín, 360stupňové kino, pláž, lunapark i velkolepý aquapark; o spoustě obchodů a restaurací nemluvě. Však se také rozkládá na zhruba 200 hektarech a jeho vybudování stálo přes sedm miliard korun.

Hlavní pozornost se přesto upíná na rekordní lanovku. Nejlépe uděláte, pokud se na ni vydáte těsně před západem slunce a užijete si dechberoucí výhledy na zátoku Ha Long, velkolepý most Bai Chay i do tmy se postupně halící město. Stát za to bude i cesta zpátky, kdy vše spatříte efektně nasvícené.

Jen ceny nejsou nejlevnější. Za vstup na lanovku a ruské kolo dáte 300 tisíc vietnamských dongů, tedy asi 300 korun, kino je za dalších sedmdesát, muzeum figurín za stovku, denní vstup do lunaparku přes tři stovky…

Lanovka z knihy rekordů: turistické lákadlo s výhledem na zátoku Ha LongLanovka z knihy rekordů: turistické lákadlo s výhledem na zátoku Ha Longautor: Michaela Černá

Inu, nějak se ta obří investice vrátit musí. Takové výhledy vám ale jen tak nějaká atrakce nenabídne.

Jak se tam dostanete

Do města Ha Long jezdí autobusy ze všech známých turistických destinací na severu Vietnamu, nejčastěji z hlavního města Hanoje. Případně se do něj lze přepravit trajektem a autobusem z blízkého ostrova Cat Ba. Přesun po samotném městě Ha Long je nejsnazší s pomocí taxíků, k Sun World se dá případně dojet i autobusem číslo 3, který jezdí zhruba dvakrát za hodinu.

Čeká vás první cesta letadlem, nebo se takto přepravujete běžně? Přečtěte si tipy zkušených cestovatelů, které vám let usnadní a zpříjemní>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Články odjinud