Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Létající postrach pytláků. To jsou rangeři z JAR s českými paramotory

Létající postrach pytláků. To jsou rangeři z JAR s českými paramotory

Říkáme si Srdcaři a máme heslo Světem po hlavě, bezhlavě, ale vždycky srdcem. Na expedici do jižní Afriky jsme vyrazili dvanáctitunovým offroadovým obytným náklaďákem MAN a v průběhu tří let jsme natočili stovky hodin materiálu. Zachytili jsme skvělé příběhy, za kterými stály roky přátelství a zkušeností, jiné přinesla náhoda. Jeden z nich je o boji jihoafrických rangerů s pytláky – a nese i výraznou českou stopu.

Stalo se to na přerovském letišti. Pavel Březina byl jedním z respondentů našeho pozitivního seriálu o inspirativních lidech Srdcaři.cz, který vyrábíme pro internetovou televizi Stream. Slovo dalo slovo a za necelý měsíc jsme se potkali na letišti v Johannesburgu. Čekalo nás jedinečné dobrodružství: monitorování pytláků pomocí motorových paraglidů. Projekt byl teprve v zárodku a my se dostali k jeho testování. „Je to velká naděje pro ochranu nejohroženějších druhů, především nosorožců,“ vyprávěl nám ještě v Přerově Březina, „ale až poznáte Eugena, pochopíte, že to může skutečně fungovat.“

Paramotorem proti pytlákům

U brány rezervace Manyeleti, která navazuje na Krugerův národní park, nás přivítal sympatický třicátník Eugene Cussons a Briane Vermaak v pouštní uniformě, bodrý padesátník, který v sobě nezapřel bývalého vojáka a policistu. Eugene je ambasadorem Institutu Jane Goodallové a uplynulých šest let věnoval budování největší jihoafrické záchranné šimpanzí stanice Chimp Eden nedaleko Nelspruitu. S opicemi pracoval každý den a byl alfa samcem tlupy, což ho málem stálo život. Šimpanzi nejsou žádná neviňátka, utrhnou člověku ruku raz dva. Brzy jsme pochopili, proč se Eugene stal hostem i věhlasných talk show v USA.

S Pavlem Březinou si padli kolem krku jako staří známí. Pavlova společnost je světovým hráčem v produkci paramotorů. Laicky řečeno, jedná se o krosnu s motorem, nádrží a vrtulí. Když si ji hodíte na záda, roztáhnete padák a přidáte plyn, vzlétnete k nebesům třeba z fotbalového hřiště.

„Jak mě napadlo zapojit do boje s pytláky paramotory?“ usmál se Eugene. „Šel jsem jednou po své farmě a nad hlavou mi proletěl chlap s padákem. Byl tak nízko, že jsem viděl, jak se usmívá. Napadlo mě, že tahle úžasná manévrovatelnost a schopnost pouhým okem rozpoznat člověka pod sebou může být skvělou metlou na pytláky. Sedl jsem k internetu a pustil se do hledání výrobců paramotorů.“ Našel kontakt na Pavla, sešli se a plácli si. Eugene pak založil společnost Nirvana Africa a pustil se do zhmotňování své vize.

Pokračování článku najdete na Reflex.cz

Čeká vás první cesta letadlem, nebo se takto přepravujete běžně? Přečtěte si tipy zkušených cestovatelů, které vám let usnadní a zpříjemní>>>

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1