Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lyžování v Česku: Kde je sníh a kde obleva? Víme, které hory se o víkendu vyplatí

Lyžování v Česku: Kde je sníh a kde obleva? Víme, které hory se o víkendu vyplatí

Teplé počasí s deštěm se na řadě míst České republiky promítlo do nižší návštěvnosti skiareálů. Výše položená střediska ale mají na sjezdovkách sněhu dostatek, a na své si na horách přijdou i běžkaři. Vlekaři navíc doufají, že se ještě v pátek a v sobotu přes noc ochladí tak, že budou moci spustit sněžná děla. Vyplývá to z ankety krajských zpravodajů ČTK.

Dobré podmínky pro lyžování mají Krkonoše, kde na sjezdovkách leží až 90 centimetrů technického a přírodního sněhu. Například ve SkiResortu Černá hora - Pec se lyžuje v pěti areálech na více než 40 kilometrech sjezdovek. Upravené jsou v Krkonoších i desítky kilometrů tras pro běžkaře.

Vrásky na čele udělala obleva vlekařům v Ústeckém kraji. Lyžuje se zatím jen na Klínech, Alšovce a Telnici. Naopak na neurčito museli odložit zahájení letošní lyžařské sezony například na teplickém Bouřňáku.

Počasí v Karlovarském kraji přeje sjezdovému i běžeckému lyžování. „Na Klínovci panují vynikající podmínky pro lyžování. Přes noc napadlo osm centimetrů nového sněhu," řekla ČTK mluvčí skiareálu Klínovec Hana Hoffmannová. V provozu jsou i níže položené areály a upravená je i řada běžeckých tras.

Výborné podmínky slibují lyžařům před koncem roku hory v Plzeňském kraji. Po předchozí oblevě opět sněží, v provozu jsou všechny větší areály a upravují se i stopy pro běžkaře.

Lyžovat se bude na sklonku roku i na jihu Čech. Na Kvildě dokonce zažívají z pohledu sněhových podmínek nejlepší svátky za posledních několik let. Vánoční oteplení přečkal bez zásadní úhony také skiareál Zadov, kde jsou otevřené všechny sjezdovky.

Ve středních Čechách jsou v provozu dva skiareály ze čtyř. Už v listopadu se lyžařům otevřel skiareál Monínec na Příbramsku, nyní zahájil provoz skiareál Chotouň u Jílového u Prahy. Oba hlásí návštěvnost v řádu stovek lidí denně.

V horských střediscích v Pardubickém kraji je otevřena většina sjezdových tratí. Například v Dolní Moravě na Orlickoústecku je v provozu 7,5 z 9,3 kilometru sjezdovek. Zasněžení dalších úseků počasí zatím nedovoluje.

Na Vysočině zůstalo přes oblevu s deštěm v provozu pět lyžařských sjezdovek. Lyžaři mohou zamířit na Křemešník u Pelhřimova, jihlavský Šacberk a do tří skiareálů na Žďársku.

Na své si o víkendu přijdou i lyžaři v Beskydech. Lyžovat se určitě bude na Bílé nebo v areálu Ski Malenovice. „Sněhu není mnoho, máme někde mezi 25 až 45 centimetry sněhu, takže opravdu ta vrstva není velká," postěžoval si vedoucí střediska Ski Bílá Jaroslav Vrzgula. I přes současné teplejší počasí ale podle něj sněhová pokrývka v areálu vydrží.

Na návštěvníky Jeseníků dnes čekalo deštivé ráno, přesto se zájemců o lyžování našlo dost. „Návštěvnost na Ovčárně je poměrně vysoká, běžkařů i pěších," potvrdil ČTK dispečer jesenické horské služby. Běžkaři mají upravenu stopu z Ovčárny na Švýcárnu, Praděd a dál až na Červenohorské sedlo.

V Jihomoravském kraji se i přes nepřízeň počasí lyžuje ve čtyřech lyžařských areálech. Dostatek sněhu hlasí oblíbená sjezdovka pro obyvatele Brna a Blanenska v Olešnici. Naopak v Němčičkách na Břeclavsku nebo Hodoníně u Kunštátu by horní partie sjezdovek potřebovaly další sněhovou nadílku.

Déšť se podepsal na nízké návštěvnosti skiareálů ve Zlínském kraji, přestože na horských sjezdovkách stále panují slušné podmínky. Ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku museli dnes uzavřít sjezdovku Razula, která byla částečně v provozu teprve od středy.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744