Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mísí se tu kultury i náboženství. Malajsijský Penang – místo, kde multikulti funguje

Mísí se tu kultury i náboženství. Malajsijský Penang – místo, kde multikulti funguje

Na trhu u snídaně si povídají muslim, křesťan a buddhista. Takhle nezačíná vtip, tak vypadá každodenní realita v malajsijském George Townu. Druhé největší město země zapsané na seznam světového dědictví UNESCO, představuje unikátní prostor, kde vedle sebe mírumilovně žije několik různých kultur. Kromě toho je ale i vděčným cílem turistů: ať už kvůli příjemnému klimatu, plážím, nízkým cenám či ohromně bohaté nabídce jídla.

Procházka George Townem (rovněž nazývaným jako Penang podle ostrova, na němž leží) je jako výlet do historie. Cestou potkáváte staré buddhistické a hinduistické chrámy, které se mísí s muslimskými mešitami a křesťanskými kostely. Ve vzduchu jsou cítit vonné tyčinky a různá koření, ozývá se volání trhovců a do očí svítí různobarevné sárí i hidžáby. Z úzkých uliček dýchají pozůstatky koloniální architektury, jinde se tyčí bohatě dekorované staré čínské domy, z moře na kůlech vystupují klanová obydlí a zdi ve městě jsou pomalované nápaditým street artem mladých zahraničních umělců.

Těžko se divit, že právě tohle město začíná být v Malajsii nejlákavější destinací. Není tak rušné jako pulzující metropole Kuala Lumpur, zároveň ale nabízí pohodlí srovnatelné s městy ve vyspělejších zemích a elegantně tak mísí historii se současností. V George Townu se snadno domluvíte anglicky, bez problémů fungují služby včetně hromadné dopravy, zdravotní péče je na úrovni.

Chlapec na motorce patří mezi nejznámější pouliční kresby ve městě.Chlapec na motorce patří mezi nejznámější pouliční kresby ve městě.autor: Michaela Černá

A hladem tam rozhodně trpět nebudete. Jedna z nejčastějších otázek, kterou ve městě dostanete, zní “Sudah Makan?”. Tedy: “Už jste jedli?” Magazín Lonely Planet vyhlásil George Town už dvakrát jako místo s nejlepším jídlem. Ve městě se daří především pouličním pochoutkám - netradiční kulinářské výtvory číhají na každém rohu a záleží jen na vás, kam budete ochotni v rámci experimentů zajít.

Křižovatka cest

Povinností je vyzkoušet typické národní jídlo nasi lemak, rýži dušenou v kokosovém mléku, podávanou obvykle s oříšky, okurkou, sušenými ančovičkami, vejcem a pikantní omáčkou sambal. Pro odvážnější jsou tu podivuhodně páchnoucí druhy tropického ovoce, třeba čampedek nebo vyhlášený durian. A ti, co se skutečně nebojí, mohou ochutnat klidně i polévku z býčího penisu.

Kulturní různorodost jde zkrátka ruku v ruce s bohatou gastronomickou nabídkou a stejně jako ona souvisí s pestrou historií místa, v níž se mísí všechny možné vlivy. Ostrov Penang patřil do roku 1786 pod muslimský sultanát Kedah, až poté se stal součástí britské Východoindické společnosti. Ve stejný rok zároveň její kapitán Francis Light založil osadu zvanou George Town na počest britského krále Jiřího III. A už on osvíceně navrhl, aby každá rasa ve městě měla právo zachovat si své občanské a náboženské zvyky.

Přístav se rychle stal významnou obchodní křižovatkou a také hlavním centrem produkce koření v regionu. Ovšem zažil i temnou éru. Během druhé světové války ho nejprve bombardovali Japonci, pak ho okupovali a masakrovali čínské obyvatele. Britská vojska osvobodila město až na začátku září 1945. O dvanáct let později královna Alžběta II. povýšila George Town na město a ve stejný rok získala Malajsie nezávislost.

Město mnoha možností

Multikulturní soužití má v tomto místě velkou tradici, což napomáhá tomu, aby zvyk přetrvával i do současnosti. Ovšem obyvatelé George Townu si uvědomují, že jen na setrvačnost spoléhat nelze – a pracují na tom, aby mírumilovný duch ve městě přetrval. Iniciativa Penang Global Ethic Project, za níž stojí akademici a aktivisté podporující dialog mezi odlišnými kulturami, se snaží propagovat město jako moderní domov prastarého “zlatého pravidla”. To káže, aby se člověk choval k ostatním tak, jak chce, aby se oni chovali k němu. Mnoho místních pracuje jako průvodci v ulicích a právě tam se snaží toto heslo hlásat, aby se šířilo co nejsilněji.

Návštěvu trhu nelze ve městě vynechat.Návštěvu trhu nelze ve městě vynechat.autor: Michaela Černá

Dnes ve městě přebývá lehce přes sedm set tisíc obyvatel, přičemž 53 procent tvoří Číňané, 31 Malajci a přes 8 procent Indové. Vedle toho ale roste i počet Evropanů - koneckonců, řada západních médií označila George Town jako ideální město na důchod. “Žije se tu dobře,” vykládá místní taxikářka zahalená v šátku. “Jako muslimka si tady nemám na co stěžovat. Lidé se tady nebojí jiných kultur. Jen extrémistů. A halal jídlo seženu bez problémů, což v okolních zemích tak samozřejmé není.”

V George Townu skutečně dostanete takřka vše, na co si vzpomenete. Chcete pláž? Stačí zajet několik kilometrů na Batu Ferringhi. Zajímají vás památky? Vyražte třeba na Fort Cornwallis, pevnost založenou Francisem Lightem. Láká vás spíš kultura? Muzeí je ve městě mnoho, galerií rovněž, kino také najdete bez problémů.

Proslulý hadí chrám, v němž přebývají desítky plazů.Proslulý hadí chrám, v němž přebývají desítky plazů.autor: Michaela Černá

Jedinou výraznější nepříjemností je hustý provoz, tolik typický pro země jihovýchodní Asie. I to by ale v budoucnu mohlo vadit méně, neboť vláda plánuje vyhradit některé zóny především ve staré části města pouze pro pěší.

A tak až budete toužit po exotičtější dovolené, ovšem stále v celkem familiárních kulisách, vzpomeňte si na Penang. Poznáte, že se tomu ostrovu neříká nadarmo Perla Orientu.

Čeká vás první cesta letadlem, nebo se takto přepravujete běžně? Přečtěte si tipy zkušených cestovatelů, které vám let usnadní a zpříjemní>>>

Praktické informace
Do George Townu se nejlépe dostanete přes Kuala Lumpur. Zpáteční letenky do hlavního malajsijského města seženete zhruba za 15 tisíc korun, z něj pak létá mnoho vnitrostátních spojů, třeba od AirAsia. Víza do Malajsie v současnosti na krátkodobý pobyt nepotřebujete.

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1