Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ráj turistů. Nejstarší anglický národní park Peak District láká na romantiku časů minulých

Ráj turistů. Nejstarší anglický národní park Peak District láká na romantiku časů minulých

Ačkoliv Peak District – s rokem založení 1951 nejstarší národní park Velké Británie – leží poblíž průmyslových center Sheffield a Manchester, zdá se, jako by se zde zastavil čas. Rozervaná skaliska, vřesoviště, kde by se z fleku mohl prohánět prokletý duch Heathcliffa z Větrné hůrky, a romantické staré domky lákají každý rok 20 milionů turistů z celého světa.

Zatímco ve všední den není problém si v parku Peak District užít trochu té nefalšované samoty uprostřed krásné, leč drsné anglické přírody, o víkendu nebývá především na parkovištích a kempech v hnutí. Fenomén chalupářství, jak jej znají Češi, není ve Velké Británii moc rozšířený, místní zato milují kempování, a tak sem na konci pracovního týdne za romantikou uprostřed přírody přijíždějí davy pracujících z Manchesteru a Sheffieldu.

V neděli večer je pak rázem zase po všem a malebná zákoutí krajiny se vrací zpět do původní klidné podoby. Do dávných časů, které v mysli návštěvníka evokuje každý kousek půvabné oblasti, jelikož se podařilo Peak District zachovat bez ničivých zásahů moderního člověka. Národní park je považovaný za ráj pěších turistů. Silnic místem prochází pomálu, zato stezkami je doslova prošpikované.

Na své si přijdou jak dobrodružné povahy, tak i lidé, kteří se rádi pozvolna procházejí krajinou, cesty mají různou obtížnost. Některé z cest vedou přes soukromé pozemky, kdy na poutníky čeká na začátku upozornění. Majitelé očekávají patřičné chování, jinak si vyhrazují právo cizincům přístup na svůj pozemek znemožnit. Je nesmírně potěšující, že k tomu dosud neměli důvod a stezky fungují beze změny dál.

Komu výlet do nejstaršího anglického národního parku zaručeně udělá radost, jsou milovníci fotografování. Tamní kraj je fotogenický prakticky za všech podmínek a i světlo jako by přálo vzniku unikátních snímků. O krásách parku Peak District se ostatně můžete přesvědčit v naší galerii.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1