Články odjinud

Ráj turistů. Nejstarší anglický národní park Peak District láká na romantiku časů minulých

Ráj turistů. Nejstarší anglický národní park Peak District láká na romantiku časů minulých

Ačkoliv Peak District – s rokem založení 1951 nejstarší národní park Velké Británie – leží poblíž průmyslových center Sheffield a Manchester, zdá se, jako by se zde zastavil čas. Rozervaná skaliska, vřesoviště, kde by se z fleku mohl prohánět prokletý duch Heathcliffa z Větrné hůrky, a romantické staré domky lákají každý rok 20 milionů turistů z celého světa.

Zatímco ve všední den není problém si v parku Peak District užít trochu té nefalšované samoty uprostřed krásné, leč drsné anglické přírody, o víkendu nebývá především na parkovištích a kempech v hnutí. Fenomén chalupářství, jak jej znají Češi, není ve Velké Británii moc rozšířený, místní zato milují kempování, a tak sem na konci pracovního týdne za romantikou uprostřed přírody přijíždějí davy pracujících z Manchesteru a Sheffieldu.

V neděli večer je pak rázem zase po všem a malebná zákoutí krajiny se vrací zpět do původní klidné podoby. Do dávných časů, které v mysli návštěvníka evokuje každý kousek půvabné oblasti, jelikož se podařilo Peak District zachovat bez ničivých zásahů moderního člověka. Národní park je považovaný za ráj pěších turistů. Silnic místem prochází pomálu, zato stezkami je doslova prošpikované.

Na své si přijdou jak dobrodružné povahy, tak i lidé, kteří se rádi pozvolna procházejí krajinou, cesty mají různou obtížnost. Některé z cest vedou přes soukromé pozemky, kdy na poutníky čeká na začátku upozornění. Majitelé očekávají patřičné chování, jinak si vyhrazují právo cizincům přístup na svůj pozemek znemožnit. Je nesmírně potěšující, že k tomu dosud neměli důvod a stezky fungují beze změny dál.

Komu výlet do nejstaršího anglického národního parku zaručeně udělá radost, jsou milovníci fotografování. Tamní kraj je fotogenický prakticky za všech podmínek a i světlo jako by přálo vzniku unikátních snímků. O krásách parku Peak District se ostatně můžete přesvědčit v naší galerii.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Články odjinud