Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vyfoťte se se Šmoulou, postavte si mrakodrap z lega. Dubajské parky lákají na filmy i neotřelou architekturu

Vyfoťte se se Šmoulou, postavte si mrakodrap z lega. Dubajské parky lákají na filmy i neotřelou architekturu

Dávno neplatí, že by Dubaj byla destinací jen pro horních deset tisíc s vlastní jachtou. Kouzlo exotické destinace objevuje stále více Čechů. Jeden z arabských emirátů nabízí kromě moře, slunce a tepla také jiná vyžití. Mezi ně patří například propracované zábavní parky.

Malé děti nadšeně pobíhají po klimatizované hale. Pod jejich rukama vyrůstají mrakodrapy i obyčejné domy. To vše ve stínu slavných světových staveb jako indického Tádž Mahalu, pyramid v Gize či monstrózní Burž Chalífy.

Řeč je o dubajském Minilandu, středobodu místního zábavního parku Legoland. Když vstoupíte do místnosti, ocitnete se v jiném světě. Stojí tu zmenšenina města Dubaj i další světové unikáty. To vše z kostek lega.

Ostatně z lega je většina věcí v celém parku. Socha dinosaura, neotřelé dekorace (vánoční stromek byste v muslimské zemi možná nečekali) nebo třeba postava Poseidóna s typickým trojzubcem krčícího se v rohu jedné z vodních sekcí.

Zatímco Miniland je atrakcí, kterou ocení mladší i starší generace, více zábavy si v Legolandu užijí děti. Podřizuje se jim většina atrakcí. Ať už náplní nebo bezpečností, na které si místní dávají mimořádně záležet. Vidět je to třeba na horské dráze jezdící rychlostí až 60 kilometrů za hodinu.

Dubajský Legoland je součástí velkého komplexu zábavních parků Dubai Parks and Resorts. Vstupenky si můžete koupit buď jen do jednoho parku, nebo klidně do všech najednou. To přijde vhod především, pokud cestujete s různě starými potomky.

Atrakce v Legolandu totiž zaujmou skutečně spíše ty nejmladší. Na starší děti a jejich rodiče sázejí v parku Motiongate. Poté, co projdete turnikety, se před vámi otevře pohled na imitaci filmového městečka ve stylu hollywoodských studií.

Na konci vstupní ulice s názvem Studio Central, která oslavuje filmovou tvorbu jako řemeslo, se Motiongate rozděluje na čtyři svébytné části. Lionsgate připomíná snímek Hunger Games a jeho dominantou je dynamická horská dráha.

Ostatně různé variace na rychlé střídání jízdy nahoru a dolů najdete prakticky kamkoli vstoupíte. Další je třeba ve „Sherkově jeskyni“ a jiných částech pavilonu DreamWorks. Ti, co mají raději pevnou půdu pod nohama, však možná dají přednost prosté fotce s některou z animovaných postaviček.

Ty jsou sice jen v podobě soch, ale o kousek dále ve „Šmoulí vesnici“ už je to jinak. Maskoti v kostýmech Šmoulů tu rozdávají jeden snímek za druhým. A v poslední části věnované studiu Columbia Pictures si můžete vyzkoušet, jak úspěšní budete v záchraně New Yorku coby krotitelé duchů.

Stejně jako v Legolandu, i tady se lze v každé sekci stavit na občerstvení. K dispozici jsou bistra i kavárny. Restaurace jsou navíc dostupné také na promenádě, která spojuje oba parky s dalšími částmi resortu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744