Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za lyžováním v cizině nemusíte cestovat hodiny. Těchto 5 areálů se nachází jen kousek za hranicemi

Za lyžováním v cizině nemusíte cestovat hodiny. Těchto 5 areálů se nachází jen kousek za hranicemi

Jestli vám nevyhovují české sjezdovky, můžete se vydat prozkoumat ty za našimi hranicemi. Zrazuje vás vidina úmorné cesty autem? Našli jsme pro vás pět skiareálů, které jsou co by kamenem dohodil od českých hranic. 

Velký Javor

Jen pár kilometrů od českých hranic si můžete užít lyžování nebo zimní turistiku na nejvyšší hoře Šumavy. Sjezdařský areál Velký Javor (Großer Arber) je ideální i pro rodiny s dětmi, nabízí totiž velkou škálu sjezdovek, od prudkých černých a červených, na kterých jsou pořádány mezinárodní závody, až po velmi mírné modré. Kromě klasických sjezdovek areál nabízí i snowboardový park nebo 1200 metrů dlouhou sáňkařskou dráhu. Za jednodenní skipas zaplatíte přibližně 33 Eur, rodinný (dva dospělí a dvě děti) pak vyjde na 96 Eur.

Sternstein

Skiareál Sternstein čeká jen pár kilometrů od hraničního přechodu Studánky na jihu Čech v blízkosti lázeňského městečka Bad Leonfelden. Cesta z Lipna zabere pouhých dvacet minut. Sternstein  nabízí sice jen tři sjezdovky, na druhé straně je ale méně známý a nebývá proto zaplavený lidmi a navíc nabízí i kouzelný výhled na Alpy. Na jednodenní skipas si letos připravte 31 Eur.

Veľká Rača

Pokud máte blíže k hranicím se Slovenskem, můžete se vydat do ski areálu Veľká Rača. Přibližně 40 kilometrů od Jablunkova narazíte na Oščadnicu, odkud je to už jen pár kilometrů. Veľká Rača je ideální pro všechny typy lyžařů a snowboardistů, od začátečníků až po zkušené jezdce. V areálu je možné využít například i lyžařskou školu, půjčovnu nebo ski servis. Denní skipas lze pořídit od 22 do 30 Eur v závislosti na daném období.

Mitterdorf

Dalším příhraničním lyžařským střediskem je Mitterdorf, které stejně jako Velký Javor leží v německé části Šumavy. Mitterdorf je vhodnější pro rodiny s dětmi, nabízí totiž spíše mírnější a velmi široké sjezdovky a poměrně široký sortiment lyžařských školiček a škol, které mají zpravidla k dispozici čeky hovořící instruktory. Celodenní skipas stojí 23 Eur.  

Fichtelberg

Jestliže máte blízko ke Krušným horám a jejich česká část se vám omrzela, není od věci si vyzkoušet jejich Německou stranu. Ve skiareálu Fichtelberg najdete celkem devět sjezdovek, kromě toho je ale k dispozici například skokanský můstek, snowpark a snowtubing. Za jednodenní skipas zaplatíte 26 Eur. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744