ANALÝZA: Brusel hledá nástupce Junckera. Po křesle šéfa Komise pošilhává „pan Brexit“

Lucie Bednárová

Do voleb do Evropského parlamentu zbývají něco málo přes dva týdny. Výběrem 751 nových europoslanců to ale neskončí, personální obměnou projdou i nejvyšší posty v jiných unijních institucích. Zatím největší pozornost přitahuje křeslo šéfa Evropské komise, které uvolní stávající předseda Jean-Claude Juncker. Otázkou stále zůstává, zda do něj usedne některý z lídrů evropských politických skupin, nebo se pojede podle scénáře, který prosazuje i český premiér Andrej Babiš, tedy že hlavní slovo při výběru příštího šéfa Komise budou mít členské státy. V takovém případě se o slovo hlásí hlavní vyjednavač o brexitu Francouz Michel Barnier.

„Pokud budeme vystupovat každý za sebe, tak jsme ze hry. S konečnou platností se staneme těmi, co budou svůj osud pouze pozorovat zpovzdálí. Já osobně nedělám politiku pro to, abych se jen díval. Musíme být aktivní hráči,“ řekl Michel Barnier při svém nedávném veřejném vystoupení v německém Mnichově. V podobném duchu mluvil i včera v Chorvatsku, kde se setkal s tamním premiérem Andrejem Plenkovićem. „Svými projevy se snažím vtáhnout veřejnost do debaty kolem této kampaně,“ prohlásil Barnier, když hovořil o tom, proč v Evropě posilují krajně pravicoví populisté. 

Vystupuje takto někdo, kdo za Brusel vede jednání s Londýnem o podmínkách brexitu a kdo opakovaně prohlašuje, že žádnou kampaň za vysoký post v Evropské komisi nevede? Barnier sice včera obratně kličkoval, když vzápětí zdůraznil, že není kandidátem na šéfa Komise, neopomněl ale dodat, že do budoucna svou roli ve spojitosti s Bruselem vidí jako „užitečnou“.

Bannon evropské tažení nevzdává. V klášteře u Říma si chce vychovat nové hvězdy populismu

sinfin.digital