EU řeší, jak nastavit pravidla pro letní cestování. Do popředí se opět vrací i očkovací pasy

Uplynuly skoro dva měsíce roku 2021. Lidé si, ač neradi, museli zvyknout na to, že nákazu covidem-19 se stále nedaří dostat pod kontrolu. A že tedy musí svoje cestovní plány ještě odložit, a to aspoň do letošního léta, ovšem za předpokladu, že se za příští čtyři měsíce podaří naočkovat aspoň polovinu dospělého obyvatelstva v Evropské unii. Jak tomu přizpůsobit pravidla pro cestování? Podle jakých hledisek?

Zatím členské země EU vyhlašují a provádějí svá opatření na vlastní pěst – například naposledy německé státy Sasko a Bavorsko v podstatě uzavřely hraniční přechody s Českem. Evropská komise to kritizuje, ale sama nenavrhuje žádný alternativní systém pro všechny. Až budou ve čtvrtek předsedové vlád na dálku jednat, budou mít na stole právě tyto otázky. Jak se společně připravit na postupný, pomalý návrat k normálu, aniž by se tím jako vloni vytvořily podmínky pro start další vlny pandemie?

EU se už loni v říjnu na nejvyšší úrovni dohodla na společném evropském „semaforu“, ve kterém jednotlivé regiony dostávají přidělenu barvu podle míry výskytu nákazy, přičemž tehdy ještě přibyla „temně rudá“ pro ty nejhorší. Každá barva měla odpovídat určitému režimu, včetně případných opatření na hranicích. Národní orgány však více než evropský semafor sledují momentální situaci doma i v zahraničí a o zákazech i rozvolnění rozhodují podle ní. Nyní by se měly opět pokusit domluvit, jak budou „semafor“ používat pro cestování, zejména v letním období.

Jde o to umožnit lidem, aby se mohli vydat na dovolenou do zahraničí v rámci EU, ale přitom neopakovat loňské pochybení, kdy plošné znovuotevření vnitřních hranic mezi členskými státy vedlo od září ke druhé vlně pandemie. Německý list Die Welt přinesl rozhovor s ekonomem Barym Pradelskim a matematikem Miquelem Oliu-Bartonem, autory plánu „chráněných zelených zón“, který by měl umožnit letní cestování a zároveň zamezit dalšímu šíření viru a zrodu nových vln nákazy. Podle listu je tento plán součástí iniciativy „No Covid“, kterou spustili němečtí vědci; předpokládá snížení výskytu nákazy na maximum 10 na 100.000 obyvatel a udržení této úrovně dokonalým testováním a trasováním, čímž se má předejít novému zhoršení.

SVĚT — "Covid moved us several centuries back." A talk with Bruno Maçães

sinfin.digital