Evropa překvapivě našla shodu na covid pasu, cesta k volnému cestování se konečně otevírá

Evropská unie dokázala tváří v tvář pandemii takřka husarský kousek. Její instituce se nakonec dohodly na podobě a fungování takzvaného covid pasu – sezamu, který umožní milionům Evropanů odjet letos v létě bez větších problémů na dovolenou. Stává se symbolem znovunabyté svobody po měsících omezujících opatření a také vyhlíženou vzpruhou pro ekonomiky zemí jako Řecko, Chorvatsko nebo Španělsko, které jsou na cestovním ruchu závislé.

Ještě ve čtvrtek ráno byla stanoviska Rady EU, tedy členských států, a Evropského parlamentu natolik odlišná, že se v Bruselu mluvilo o hrozícím krachu jednání. Poslanci trvali na několika podmínkách, na které vlády nebyly ochotny přistoupit. Pomohlo až varování, že pokud bude parlament trvat na svém, „covid pas“ nebude zaveden na základě evropského nařízení, tedy legislativy, ale pouhým doporučením, k jehož schválení nejsou europoslanci zapotřebí. Manfred Weber, předseda lidoveckého klubu, který je v EP největší, přiznal, že právě tento tlak donutil parlament k ústupkům. 

Od prvního července bude tedy každý občan Evropské unie mít nárok na „evropské digitální kovidové osvědčení“, což je konečný oficiální název této „vymoženosti“. Získá ho buď v digitální podobě, tedy do mobilu nebo laptopu, nebo na papíře. Tento kód bude obsahovat informaci o tom, zda cestovatel má ukončené očkování proti covidu-19 nebo platný negativní PCR test (72 hodin), antigenní test (24 hodin) nebo protilátky po prodělání nákazy (tedy v praxi opět PCR test, ale tentokrát pozitivní a půl roku starý). Zdravotnické a pohraniční orgány ve všech 27 členských státech mají být vybaveny tak, aby všechny tyto QR průkazy měly stejné parametry a bylo je po celé Evropě možné načíst.

Spor mezi vládami a parlamentem se vedl, jak je v EU obvyklé, převážně o kompetencích. Poslanci trvali na tom, aby PCR testy byly stejně jako očkování zdarma, protože jinak bude jedna skupina obyvatel diskriminována. Státy na to odmítaly přistoupit, protože do poplatků za takovéto lékařské úkony unii nic není. Nakonec se dohodlo, že testy budou pro lidi „dostupné“ a že na ně Evropská komise přispěje stovkou milionů eur – hlavně pro pendlery a další osoby, které překračují hranice pravidelně.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak to bude fungovat pro lidi očkované ruským Sputnikem?
  • A proč jde na evropské poměry o vcelku mimořádný výkon?
sinfin.digital