EU chystá „velmi těžké a masivní“ sankce, pokud Rusko vpadne na Ukrajinu

Nejvyšší představitelé 27 členských zemí Evropské unie potvrdili dnes v Bruselu „velmi silnou jednotu“ tváří v tvář ruské hrozbě vůči Ukrajině. Vyslovili také rozhodnou podporu Severoatlantické alianci a solidaritu s ukrajinským vedením, řekl po schůzi předseda Evropské rady Charles Michel. Lídři se sešli kvůli vypjaté situaci krátce před zahájením oficiálního summitu mezi Evropskou unií a africkými státy zastoupenými v Africké unii. Pro českého premiéra Petra Fialu je to první účast na vrcholném evropském zasedání.

Lídři podle Michela vyjádřili přesvědčení, že „je třeba využít všechny diplomatické nástroje umožňující zmírnění napětí a vyřešení obtíží“, které konfrontaci způsobily. „Vyzýváme Rusko, aby snížilo napětí. Potřebujeme podstatné a viditelné známky na místě,“ řekl Michel. Reagoval tak na stále častější informace z vojenských a zpravodajských zdrojů, že Ruskem oznámené stahování části vojsk shromážděných podél ukrajinské hranice se neděje; v některých sektorech jsou naopak známky posilování vojenské přítomnosti.

Neformální schůze zasvěcená Ukrajině trvala asi dvě hodiny a nebylo na ní schváleno žádné usnesení. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová seznámila šéfy států a vlád s návrhem balíku protiruských sankcí, které komise v posledních dnech připravovala. Podle finské premiérky Sanny Marinové se debata odehrála na obecné úrovni, do detailů sankcí se nešlo. Označila nicméně chystaný balík za „velmi těžké a masivní sankce“, které přijdou ke slovu „velmi rychle a velmi rozhodně“, pokud „to bude zapotřebí“, tedy v případě ruského útoku.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké opatření proti Rusku EU zvažuje?
  • Kdo se chystá do Moskvy a Kyjeva?
  • A jaké informace má Brusel o situaci na ukrajinských hranicích?
sinfin.digital