Ukrajina potřebuje hlavně zbraně, řekl Fiala po návratu do Česka. Padaly i návrhy, o kterých se ještě nemluvilo

Ukrajina potřebuje větší a rychlejší dodávky západních zbraní, především protitankových a protiletadlových střel, řekl dnes premiér Petr Fiala po příletu na kbelské letiště z několikahodinové návštěvy ukrajinského hlavního města Kyjeva obléhaného ruskou armádou. Ve stručném hodnocení přímých rozhovorů s prezidentem Volodymyrem Zelenským a předsedou vlády Denysem Šmyhalem vyzdvihl právě naléhavou potřebu zbraní a vojenského materiálu. Ukrajinští hostitelé ho ujistili, že pokud budou mít dostatečnou palebnou sílu, dokáží si vynutit i „bezpečné nebe“ nad Ukrajinou, které jim Severoatlantická aliance odmítá zajistit, protože se nechce dostat do přímého střetu s ruskou armádou.

Návštěva, kterou s Fialou podnikli polský premiér Mateusz Morawiecki, šéf slovinské vlády Janez Janša a také polský vicepremiér a de facto vládce Jaroslaw Kaczynski, měla především demonstrovat rozhodnou podporu těchto zemí a Evropské unie ukrajinskému vzdoru vůči ruské agresi, který se rovná boji za nezávislost, svobodu a demokracii. „Jsme si vědomi toho, co prožívají (…) Ale musíme také vědět, že bojují i za nás, za naši nezávislost a svobodu, a my je musíme v tomto boji podpořit. Proto jsme tam jeli osobně,“ zopakoval Fiala své kyjevské poselství. „Jsme si vědomi toho, co pro nás v tuto chvíli dělají.“

Rozhovory trvaly podle jeho slov několik hodin a soustředily se na několik víceméně praktických okruhů. Dodávky zbraní jsou nepochybně nejnaléhavější potřebou – Ukrajinci si na bojištích počínají velmi dobře, proti ruské přesile mají však šanci jedině za předpokladu, že jim západní země dodají dostatek vojenské techniky, uvedl Fiala s tím, že tyto dodávky musí být „rychlé a masivní“ a je do nich třeba zapojit další členské země Evropské unie. Podotkl, že o výsledcích cesty už informoval předsedu Evropské rady Charlese Michela a vyložil mu, že „některé věci“ je třeba začít dělat hned, nečekat na summit EU, který se k Ukrajině sejde mimořádně koncem příštího týdne.

V Kyjevě se podle něj mluvilo o evropských sankcích proti Rusku, jejich vynucování a přípravě dalších a také o jejich dopadech. Pokračování v tvrdých sankcích, v kombinaci s odhodláním ukrajinských obránců, které Rusko zaskočilo, a stejně nečekanou jednotou EU a NATO – to je koktejl, který by měl usnadnit diplomatické a mírové řešení, takové, „aby si to Rusko a další agresoři příště rozmysleli“. Mezi zajímavými podněty, které se probíraly, zmínil Fiala například možnost poskytování azylu dezertérům z ruské armády v zemích EU. Nebo zajištění diplomatického zastoupení EU v obleženém Kyjevě poté, co úřadovny uzavřela většina zahraničních ambasád.

Petr Fiala na Ukrajině
Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak se chystala cesta na Ukrajinu?
  • Jak návštěvu hodnotili sami Ukrajinci?
  • A s jakým nápadem přišel Jaroslaw Kaczynski?
sinfin.digital