Konference o budoucnosti Evropy: splněný sen českých reformátorů EU

Vít Dostál

Vendula Karásková

Česko přijme euro, ale teprve až Evropská unie provede nezbytné reformy, vyjádřil se letos premiér Andrej Babiš. Před volbami v roce 2017 také plánoval, že Česko přijde s konkrétními návrhy, jak Unii reformovat a zlepšovat. Stejné volání po reformě EU můžeme slyšet od českých politiků napříč spektrem. Tvrzení, že Evropská unie potřebuje změnu, se zkrátka stalo součástí společenského bontonu.

Kritizovaný „Brusel“ přitom není k náladám v Evropě hluchý – nabídne proto všem reformátorům příležitost vyjádřit své připomínky v tzv. Konferenci o budoucnosti Evropy. Ve svém volání po reformě Evropské unie totiž v Česku nejsme sami. Zvláště od migrační krize v roce 2015 a šoku způsobeném referendem o brexitu v roce následujícím řešili politici napříč Evropou, jak podobným událostem předejít a jak tedy Unii reformovat tak, aby lépe odpovídala současným potřebám Evropanů.

Už v září 2016 tedy lídři sedmadvacítky členských států v Bratislavě uznali, že „EU není dokonalá, ale pro řešení nových výzev, jimž čelíme, je to nejlepší nástroj, který máme“ a zavázali se, že svým občanům „v nadcházejících měsících nabídnou vizi atraktivní EU“. Diskuze na toto téma pokračovaly během mnoha následujících summitů až k loňskému zasedání v rumunském Sibiu, kde se všichni včetně Andreje Babiše dohodli, že Unie se musí změnit.

Volání po změně se tedy paradoxně stalo neměnnou součástí několika minulých let, do jehož čela se staví zvlášť francouzský prezident Emmanuel Macron. Ať už svým slavným proslovem na Sorbonně, kde nabídl plán reforem EU, nebo plánem občanských konzultací, které probíhaly v roce 2018 i v Česku.

Nemám nic proti ekologickým ambicím. Ale Česko musí být energeticky soběstačné, říká Havlíček

sinfin.digital