Nad Maďarskem se opět stahují evropské mraky. Už to není demokracie, schválili europoslanci

Evropský parlament schválil ostrou rezoluci, která vyzývá Evropskou komisi a Radu EU, aby dostály svým povinnostem podle evropských smluv a konečně zásadním způsobem postihly Maďarsko za jeho „systematické“ porušování evropského práva, zejména pak nerespektování základních hodnot EU zakotvených v článku 2 Lisabonské smlouvy. Poslanci dospěli k závěru, že se situace v zemi za posledních pět let prudce zhoršila a tento trend pokračuje. Maďarsko už podle nich nelze považovat za fungující demokracii – rezoluce ji označuje za „hybridní režim volební autokracie“.

Maďarské vládě se vyčítá odklon od vlády práva ve 12 oblastech – jsou mezi nimi nezávislost soudnictví, svoboda médií, tolerance vůči menšinám, korupce v nejvyšších mocenských patrech, akademické svobody a tak dále.

Zpravodajka EP Gwendoline Delbosová-Corfieldová z klubu Zelených upozornila, že parlament podnítil řízení proti Maďarsku kvůli nedostatkům demokracie už v roce 2018, ale členské státy s tím nedokázaly nic udělat. Proto se poslanci k věci vrátili a provedli zevrubnou kontrolu, při které zjistili prudké zhoršení.

Poslankyně upozornila Radu EU, že podle rezoluce už Evropská unie není složena z 27 demokratických zemí, což je „pro celou unii velký problém“. Rada – tedy momentálně Česko jako předsedající země – má měsíc na to, aby parlamentu odpověděla.

Debata v plénu byla vzrušená. Poslanci za maďarský Fidesz (od odchodu z řad Evropské lidové strany je bez klubu), ale také za dvě euroskeptické frakce namítali, že návrh rezoluce vychází ze subjektivních dojmů zpravodajů a že ve skutečnosti neodhaluje žádná jasná porušení práva z maďarské strany. Jsou přesvědčeni, že jde o ideologický útok většinových křesťanských demokratů a dalších mainstreamových stran a že na Maďarsko jsou opět uplatňována jiná měřítka než na ostatní členské země.

Stoupenci rezoluce na to namítali, že zatímco v jiných zemích může docházet k ojedinělým porušením zásad právního státu, v Maďarsku jsou tyto jevy systémové, což je ten zásadní problém. Z českých europoslanců hlasovali proti rezoluci zástupci ODS Alexandr Vondra a Jan Zahradil.

sinfin.digital