Německo už ví, kdo chce vystřídat Merkelovou. Na trati k volbám je ale ještě řada nástrah a napětí

Zuzana Lizcová

Není třeba si nic nalhávat, hladký start vypadá jinak. Německá CDU/CSU zažila jeden z nejdelších týdnů ve své historii a konečně ukázala prstem na kandidáta, který ji povede do podzimních voleb. Bude jím předseda větší CDU, šedesátník Armin Laschet. Žádný odvážný střelec, ale opatrný politik merkelovského typu, který většinou působí dojmem dobromyslného strýčka. V nevypočitatelném klání bude řídit stroj, kterému se rozhasila převodovka a neví, jestli mu náhodou na některém z výmolů neupadne kolo. Do dlouhého závodu, jehož cílem je kancléřský úřad, vjíždí stále ještě s náskokem. Otázkou je, zda se mu jej podaří udržet až do finiše.

Křesťanskodemokratická strana (CDU) za sebou nemá snadné měsíce. Koncem ledna vystřídal Armin Laschet na postu předsedy nešťastnou nástupkyni Merkelové Annegret Krampovou-Karrenbauerovou. Stranického konkurenta Friedricha Merze však porazil jen o prsa.

Armin Laschet

Následovala nepříjemná „roušková“ aféra, v níž se ukázalo, že se někteří politici CDU/CSU v pandemii minimálně neeticky obohatili, a v březnu dvojí bolestivá prohra v zemských volbách. To vše provázely pochybnosti nad zvládáním koronakrize ze strany některých ministrů CDU ve spolkové vládě. Není divu, že Laschetova popularita u voličů právě nestoupala. Dubnový průzkum ARD-DeutschlandTrend jen potvrdil to, co naznačovaly i ty předchozí: za vhodného kandidáta na kancléře považuje současného předsedu CDU jen asi 15 procent voličů.

Neslavné výsledky průzkumů a Laschetovo tápání v čele CDU vyvolaly otázku, zda by přece jen nebylo lepší, aby stranu vedl do zářijových voleb někdo jiný. Jako vhodný adept se nabízel Markus Söder, výrazně oblíbenější a energičtější předseda bavorské CSU, který se nakonec o nominaci počátkem dubna i přihlásil. Jeho „dobře míněnou“ nabídku větší sestra CDU sice obratem odmítla, Söder se ale své naděje tak snadno vzdát nechtěl. Následovalo několik dní ostrých jednání, na jejichž konci opět s odřenýma ušima zvítězil Armin Laschet. Rozladění z otevřeného mocenského souboje, v němž se i část CDU jasně postavila za Södera, nicméně zůstalo. Generální tajemník CSU Markus Blume pak jedovatě poznamenal, že „srdeční kandidát“ Söder podlehl pragmatické většině. A dá se čekat, že Bavoři budou nepříjemně asertivní i v nadcházející debatě o volebním programu, který CDU/CSU mimochodem stále ještě nemá sepsaný. Navenek tak strana vyvolává dojem, že se zabývá spíše sama sebou než problémy německých občanů, kteří se už přes rok snaží vyrovnat s následky bezprecedentní krize, způsobené pandemií covid-19.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak Zelení vyškolili své konkurenty?
  • Kdo chce nahradit Merkelovou v křesle německého kancléře?
  • A jaké překážky musí překonat?
sinfin.digital