„Chceme žít!“ V ulicích Londýna se demonstrovalo za rychlejší návrat k normálu

Tereza Jelínková

Jeden lockdown za druhým, restrikce se střídají jako na běžícím páse. Povolit, zakázat, omezit, taková situace se po celém světě táhne už více než rok. A tak jako na ostatních místech, i v hlavním městě Spojeného království je cítit napětí. Nekončící proces restrikcí a uzávěr už vyvolal několik demonstrací, ta poslední se konala tento víkend. Účast? Několik tisíců Britů volajících po konci lockdownu a nařízení z Downing Street 10.

Demonstrace odstartovala v sobotu kolem oběda poblíž Speakers Corner v Hyde Parku, tedy na místě, kde každý občan může svobodně mluvit o čemkoliv, co se týká jeho země. Vedl ji Piers Corbyn, bratr člena opozice Jeremyho Corbyna. Mezi hesly několika tisíců protestujících se často objevovaly výrazy typu „ukončete lockdown!“ , „lockdown znamená nárůst bezdomovců a nekonečnou samotu“, nebo „nechceme už další lži z vlády a zdravotnictví, chceme žít!“. Jednotně na demonstraci rezonoval také fakt, že opakující se uzávěry ničí životy dětí, a to hlavně kvůli pozastavování školní docházky a přecházení na distanční výuku. Britští školáci se vrátili do lavic minulý týden, a premiér Boris Johnson přislíbil, že znovu by k distanční výuce už nemělo dojít.

Demonstranti se vydali také k britskému parlamentu, ve kterém rovněž najdeme kritiky vládních opatření proti šíření covidu-19. Na šedesát zákonodárců se už dříve nechalo slyšet, že by restrikce měly být uvolňovány mnohem rychleji, aby se návrat do normálu uskutečnil co nejdříve. Tohle však ale vláda nechce ani slyšet, místo toho přichystala plán postupného rozvolňování. Jako první povolila návrat všech žáků do škol (kromě univerzitních studentů) 8. března, další krok do normálu je naplánován na 29. března, kdy už nebude nařizováno zůstat doma, ale bude doporučen pohyb v rámci lokální oblasti. Kromě toho se na konci března také budou moci potkávat skupiny až šesti osob, a to i na soukromých zahrádkách. Povolena bude i rekreace např. na tenisových kurtech nebo golfových hřištích.

Demonstrace v Londýně (20. 3. 2021)
sinfin.digital