10 nejvyšších pokut, které kdy Evropská komise za porušení hospodářské soutěže udělila | info.cz

Články odjinud

10 nejvyšších pokut, které kdy Evropská komise za porušení hospodářské soutěže udělila

Dnešní pokuta Evropské komise (EK) ve výši 4,34 miliardy eur pro americkou společnost Google je nejvyšší pokutou, kterou EK udělila jednotlivé firmě i celkově. Přinášíme žebříček 10 nejvyšších pokut, jaké kdy EK udělila za porušování pravidel hospodářské soutěže (řazeno podle výše pokuty po případném snížení soudem).

Google: 4,34 miliardy eur - červenec 2018

Aamerickému internetovému gigantu Google za zneužití dominantního tržního postavení svého mobilního operačního systému Android. Podle EK Google od roku 2011 omezoval výrobce zařízení, která Android využívala. Google oznámil, že se odvolá.

MAN, Volvo/Renault, Daimler, Iveco a DAF: 2,93 miliardy eur - červenec 2016  Společnostem MAN, Volvo/Renault, Daimler, Iveco a DAF za kartelovou dohodu velkých výrobců nákladních automobilů. Pokuta se netýkala MAN, který věc oznámil.

Google: 2,42 miliardy eur - červen 2017 

Společnosti Google za zneužití dominantního postavení na trhu. Ve svém vyhledávači podle komise zvýhodňoval jiný vlastní produkt, a to službu pro porovnávání obchodních nabídek. Google se odvolal.

Skupina firem: 1,41 miliardy eur - prosinec 2012

Sedmi mezinárodním skupinám firem, včetně Philips a LG Electronics, kvůli kartelu v oblasti katodových zářivek mezi lety 1996 a 2006.

Banky 1,31 miliardy eur - prosinec 2013 (původně 1,71 miliardy eur)

Britské Royal Bank of Scotland (RBS), americkým Citigroup a JPMorgan, německé Deutsche Bank, francouzské Société Générale a makléřské firmě RP Martin za manipulace s londýnskou úrokovou sazbou LIBOR a její obdobou pro eurozónu EURIBOR.

Skupina firem: 1,18 miliardy eur - listopad 2008 

Výrobcům autoskel (firmy Pilkington, Soliver, Asahi a Saint-Gobain) za kartel v letech 1998 až 2003, kdy se mimo jiné domlouvaly na cenách.

Intel: 1,06 miliardy eur - květen 2009

Americkému výrobci počítačových čipů Intel za to, že poskytoval výrobcům počítačů slevy za to, že omezovali používání čipů konkurenčního výrobce Advanced Micro Devices; pokuta potvrzena v roce 2014.

Qualcomm 997 milionů eur - leden 2018 

Americkému výrobci čipů Qualcomm za to, že platil svému klíčovému zákazníkovi, společnosti Apple, miliardy dolarů za to, aby nenakupoval u konkurence.

Skupina firem:  953,3 milionu eur - březen 2014

Pěti společnostem z EU a Japonska za účast na kartelu na trhu s automobilovými ložisky v letech 2004 až 2011.

Microsoft: 860 milionů eur - únor 2008 (původně 899 milionů eur)

Americké softwarové společnosti Microsoft za zneužívání dominantního postavení na trhu (firma podle EK dostatečně nezpřístupnila informace o svých produktech rivalům, respektive jim za přístup k těmto technickým informacím účtovala neodůvodněně vysoké licenční poplatky).

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud