Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

7 největších mýtů kolem chystané reformy autorských práv na internetu

7 největších mýtů kolem chystané reformy autorských práv na internetu

Evropská unie chystá novou směrnici, která má především ochránit autorská práva novinářů na internetu. Nová legislativa už prošla výborem Evropského parlamentu, příští týden o jejím osudu budou rozhodovat všichni europoslanci a na podzim členské státy. Debatu rozproudily především články 11 a 13, které směrnice obsahuje i po hlasování v parlamentním výboru. A jsou to právě tyto články, kolem nichž se šíří největší mýty. Vybrali jsme pro vás ty největší.

Mýtus číslo 1 – Článek 13 bude cenzurovat uživatele - LEŽ

Článek 13 pro uživatele nemění vůbec nic a neklade na ně žádné nároky. Je tomu přesně naopak. Článek 13 zavádí pro uživatele právní jistotu, že mohou na sociálních sítích či na dalších technologických platformách sdílet, co chtějí. Je naopak na společnostech jako Google a Facebook, aby od jednotlivých novinářů, umělců, hudebníků, získali souhlas k publikování autorsky chráněných děl.

Mýtus číslo 2 – Článek 13 bude filtrovat internet – LEŽ

Nikdo filtrovat internet nebude. Jedinou snahou je zaručit, aby takzvané „internetové platformy“ dodržovaly autorská práva. Chráněný obsah přitom bude identifikován na základě tvůrců jednotlivých děl, ponese pak takzvaný digitální otisk. Nejde také o nic nového. Takto například funguje Youtube, byť má celý systém ještě rezervy. Ve zkratce jde o to, aby autoři obsahu dostali za svoje dílo zaplaceno, pokud je jejich zveřejněn na internetu. Legislativa zároveň uvádí, že celý systém musí být přiměřený a nesmí globálně zavádět monitorovací povinnost.

Mýtus číslo 3 – Článek 13 porušuje ochranu soukromí uživatele – LEŽ

Článek 13 přímo uvádí, že žádný z procesu ochrany autorských práv nesmí vyžadovat identifikaci konkrétního uživatele. Zpracování dat navíc musí být plně v souladu se směrnicí na ochranu osobních dat, známou jako GDPR.

Mýtus číslo 4 – Pokud bude vymazán obsah uživatele, nebude mít možnost odvolání – LEŽ

Je to přesně naopak. Článek 13 zavádí firmám jako jsou Google a Facebook povinnost, aby se mohl uživatel proti jejich rozhodnutí odvolat. V současnosti je situace mnohem horší a s oběma výše jmenovanými firmami je velmi složitá komunikace.

Mýtus číslo 5 – Článek 13 dopadne na celý internet (včetně Wikipedie) – LEŽ

Článek 13 dopadá jen na platformy, které poskytují prostor pro umělecký a kreativní obsah, jenž je chráněn autorskými právy. Výslovně je uvedeno, že neziskové projekty jsou z jeho působnosti vyloučeny, což se týká právě Wikipedie. Stejně jsou vyloučeny i vzdělávací či vědecké platformy, cloudové služby (DropBox), vývojářské platformy stavěné na základě Open Source a internetová „tržiště“.

Mýtus číslo 6 – Článek 13 zabije internetové memy – LEŽ

Směrnice o ochraně autorských práv na internetu nevznáší žádné nároky na uživatele. Lidé budou moci stále sdílet volně memy, kde budou chtít. Na memy se vztahuje výjimka z autorských práv, protože jde o parodii, satiru, citaci a podobně. Uživatelé je tak mohou tvořit a sdílet dle libosti.

Mýtus číslo 7 – Směrnice zavede daň z odkazu – LEŽ

Uživatelé budou nadále moct libovolně sdílet zpravodajský obsah, aniž by jim cokoliv hrozilo. Takzvané hyperlinkování je ze směrnice vyřazeno úplně a nijak se ho nová legislativa nedotkne. Jedinou snahou je tvůrcům autorsky chráněných děl pomoci při vymáhání svých práv při jednáních s firmami jakou jsou Google a Facebook, která autorská práva opakovaně porušují.

 

 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867