7 největších mýtů kolem chystané reformy autorských práv na internetu | info.cz

Články odjinud

7 největších mýtů kolem chystané reformy autorských práv na internetu

Evropská unie chystá novou směrnici, která má především ochránit autorská práva novinářů na internetu. Nová legislativa už prošla výborem Evropského parlamentu, příští týden o jejím osudu budou rozhodovat všichni europoslanci a na podzim členské státy. Debatu rozproudily především články 11 a 13, které směrnice obsahuje i po hlasování v parlamentním výboru. A jsou to právě tyto články, kolem nichž se šíří největší mýty. Vybrali jsme pro vás ty největší.

Mýtus číslo 1 – Článek 13 bude cenzurovat uživatele - LEŽ

Článek 13 pro uživatele nemění vůbec nic a neklade na ně žádné nároky. Je tomu přesně naopak. Článek 13 zavádí pro uživatele právní jistotu, že mohou na sociálních sítích či na dalších technologických platformách sdílet, co chtějí. Je naopak na společnostech jako Google a Facebook, aby od jednotlivých novinářů, umělců, hudebníků, získali souhlas k publikování autorsky chráněných děl.

Mýtus číslo 2 – Článek 13 bude filtrovat internet – LEŽ

Nikdo filtrovat internet nebude. Jedinou snahou je zaručit, aby takzvané „internetové platformy“ dodržovaly autorská práva. Chráněný obsah přitom bude identifikován na základě tvůrců jednotlivých děl, ponese pak takzvaný digitální otisk. Nejde také o nic nového. Takto například funguje Youtube, byť má celý systém ještě rezervy. Ve zkratce jde o to, aby autoři obsahu dostali za svoje dílo zaplaceno, pokud je jejich zveřejněn na internetu. Legislativa zároveň uvádí, že celý systém musí být přiměřený a nesmí globálně zavádět monitorovací povinnost.

Mýtus číslo 3 – Článek 13 porušuje ochranu soukromí uživatele – LEŽ

Článek 13 přímo uvádí, že žádný z procesu ochrany autorských práv nesmí vyžadovat identifikaci konkrétního uživatele. Zpracování dat navíc musí být plně v souladu se směrnicí na ochranu osobních dat, známou jako GDPR.

Mýtus číslo 4 – Pokud bude vymazán obsah uživatele, nebude mít možnost odvolání – LEŽ

Je to přesně naopak. Článek 13 zavádí firmám jako jsou Google a Facebook povinnost, aby se mohl uživatel proti jejich rozhodnutí odvolat. V současnosti je situace mnohem horší a s oběma výše jmenovanými firmami je velmi složitá komunikace.

Mýtus číslo 5 – Článek 13 dopadne na celý internet (včetně Wikipedie) – LEŽ

Článek 13 dopadá jen na platformy, které poskytují prostor pro umělecký a kreativní obsah, jenž je chráněn autorskými právy. Výslovně je uvedeno, že neziskové projekty jsou z jeho působnosti vyloučeny, což se týká právě Wikipedie. Stejně jsou vyloučeny i vzdělávací či vědecké platformy, cloudové služby (DropBox), vývojářské platformy stavěné na základě Open Source a internetová „tržiště“.

Mýtus číslo 6 – Článek 13 zabije internetové memy – LEŽ

Směrnice o ochraně autorských práv na internetu nevznáší žádné nároky na uživatele. Lidé budou moci stále sdílet volně memy, kde budou chtít. Na memy se vztahuje výjimka z autorských práv, protože jde o parodii, satiru, citaci a podobně. Uživatelé je tak mohou tvořit a sdílet dle libosti.

Mýtus číslo 7 – Směrnice zavede daň z odkazu – LEŽ

Uživatelé budou nadále moct libovolně sdílet zpravodajský obsah, aniž by jim cokoliv hrozilo. Takzvané hyperlinkování je ze směrnice vyřazeno úplně a nijak se ho nová legislativa nedotkne. Jedinou snahou je tvůrcům autorsky chráněných děl pomoci při vymáhání svých práv při jednáních s firmami jakou jsou Google a Facebook, která autorská práva opakovaně porušují.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud