Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš se odvrátil od Merkelové. Summit EU rozhodne o jejím osudu

Babiš se odvrátil od Merkelové. Summit EU rozhodne o jejím osudu

V Bruselu dnes odpoledne začíná klíčový summit politických špiček v EU a očekává se, že neskončí dříve než v ranních hodinách. Na večeři lídrů se bude probírat migrace a už nyní je jasné, že najít shodu mezí 28 zeměmi unie nebude jednoduché. Ví to i německá kancléřka Angela Merkelová, které jde dnes večer o hodně. Pokud z Bruselu neodjede s konkrétní dohodou, jak řešit vracení žadatelů o azyl z Německa zpět do zemí EU, v nichž se registrovali, hrozí rozpad její pracně domlouvané koalice a dost možná i konec volného pohybu v Evropě – jedné ze základních svobod, na kterých je postavena evropská integrace. V případě, že by se Německo obrátilo na Česko s návrhem dvoustranné dohody, jak řešit pohyby migrantů po EU, nepochodilo by. V Bruselu to dnes při příchodu na summit prohlásil český premiér Andrej Babiš.

Nabídka na uzavření bilaterální dohody, která by řešila návraty migrantů přicházejících do Německa zpět do států, odkud do něj přišli, do Česka zatím nedoputovala. A pokud ano, země by ji stejně odmítla. Krátce před začátkem summitu, který se dnes a zítra koná v Bruselu, to uvedl český premiér Andrej Babiš. Vysvětlil, že Česko na rozdíl od Německa nesouhlasí s tím, aby nelegální migranti do Evropy vůbec přicházeli, a říká, že je třeba jim v tom zabránit.

Pro německou kancléřku Angelu Merkelovou je ale jakákoliv forma dohody spolu s dalšími zeměmi EU důležitá. Kromě toho, že bez ní zřejmě nepřežije její vláda, kancléřka si uvědomuje, že původně německá vnitropolitická krize může mít v konečném důsledku dopad na celou Evropu a může ohrozit jeden z hlavních přínosů evropské integrace, kterým je volný pohyb.

Německý ministr vnitra Horst Seehofer totiž vyhrožuje, že pokud kancléřka nepřijde se svým (rozuměj evropským) řešením, začne migranty, kteří už jsou registrovaní v jiném členském státě EU, vracet přímo z hranic. Sousední Rakousku se už nechalo slyšet, že by v reakci na to zvolilo stejný postup a podle premiéra Babiše by to udělalo i Česko. „Česká republika je připravena uzavřít hranice,“ řekl dnes ráno před odletem do Bruselu novinářům.

I přesto, že Česko možný návrh na dvoustrannou dohodu ze strany Berlína odmítne, Němci si podle diplomatických zdrojů v Bruselu věří. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier byl před dneškem optimistický a podobně hovoří němečtí úředníci. „Je tu hodně zemí, které mají zájem se dvoustranně dohodnout,“ uvedl pro FT.com jeden z nich.

Kancléřka už nyní může počítat s podporou Dánska, Finska a také Řecka, přes které se část migrantů dostává dále do Evropy.

Prioritou je Itálie

Prioritou pro Berlín však i nadále zůstává postoj Itálie, do které v současné době připlouvá nejvíce migrantů (méně než na vrcholu migrační krize před několika lety) a italská vláda populistických Pěti hvězd a antiimigrační Ligy je odmítá přijímat. Italský premiér Giuseppe Conte dnes znovu zopakoval, že existuje „možnost“, že bude vetovat závěry dnešního summitu. Italská vláda totiž po ostatních zemích EU požaduje, aby převzaly společnou zodpovědnost za záchranu migrantů, kteří se snaží překonat cestu do Evropy přes Středozemní moře. Premiér Babiš podporu italskému návrhu odmítl.

Italové dále chtějí, aby ostatní země EU přebírali všechny migranty – tedy nejen ty, kteří mají nárok na získání azylu, ale i ty ekonomické. V podstatě se tím snaží oživit debatu o povinných kvótách, které řada zemí včetně Česka vytrvale a striktně odmítá.

Návrh vyloďovacích center je v plenkách

Kromě druhotných pohybů migrantů budou velkým tématem dnešního dne tzv. vnější aspekty migrace. Lídři pravděpodobně podpoří nový přístup k migrantům zachráněným ve Středozemním moři, který počítá s tím, že místo evropských přístavů budou převáženi na severoafrické pobřeží. Tam dojde k rozhodnutí, jestli mají nárok na azyl v EU, nebo se musí vrátit domů. Do Evropy hlavně v poslední době přicházejí lidé, kteří ve většině nejsou ohroženi válkou nebo jiným nebezpečím, ale chtějí lepší život a práci.

Návrh je zatím v plenkách a diplomaté připouštějí jejich citlivost hlavně kvůli vyjednávání se třemi zeměmi, v nichž by se měla střediska nacházet. Tunisko a Libye už vznik podobných center na svém území vyloučily. Unie věří, že dokáže jejich názor zvrátit příslibem finanční nebo rozvojové pomoci.

Summit by měl také potvrdit peníze pro fondy, z nichž EU financuje spolupráci při řešení migrace se třetími zeměmi, nebo posílený mandát relevantních unijních agentur. Posun ohledně diskuse o reformě společné azylové politiky, která v unii probíhá již několik let, se ale nepředpokládá.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744