Články odjinud

Babiš v renomovaném deníku torpédoval snahy EU o řešení migrace. Chce dohodu s rozvrácenou Libyí

Babiš v renomovaném deníku torpédoval snahy EU o řešení migrace. Chce dohodu s rozvrácenou Libyí

Po mnohahodinovém vyjednávání, které se zpočátku zdálo jako bezvýsledné, se unijní lídři na summitu koncem června dohodli na klíčových změnách migrační politiky Evropské unie. Od stolu všichni odcházeli se slovy, že jde o přelom a velký úspěch. Český premiér, který viděl pokrok především v ukončení debaty kolem povinného přerozdělování žadatelů o azyl, však pro dnešní Financial Times označil oslavovanou unijní dohodu za nefunkční a odmítl centra na evropské půdě, kde by se o osudu migrantů rozhodovalo.

„Byl to obrovský úspěch, i když to vypadalo, že se rozejdeme bez výsledku.“ Tak na konci června komentoval premiér Andrej Babiš dohodu o změnách v evropské migrační politice, kterou se tehdy unijním lídrům na klíčovém summitu podařilo dojednat. Rokování, které trvalo téměř devět hodin, sice ukázalo hlavně to, jak jsou názory jednotlivých zemí protichůdné, nakonec si ale výsledek pochvalovali všichni.

Zatímco země visegrádské čtyřky včetně Česka oceňovaly, že se podařilo alespoň prozatím poslat k ledu téma tzv. uprchlických kvót, lídři zemí nejvíce zasažených migrační krizí vyzdvihovali především shodu na zřízení center pro migranty, kde by se rozhodlo o jejich dalším osudu. Pro zřízení těchto středisek se jednotlivé země můžou rozhodnout dobrovolně a francouzsko-italský návrh tak nakonec schválili všichni, včetně V4.

Pro Financial Times teď ale Babiš křehký kompromis dosažený v oblasti, která v současnosti nejvíc rozděluje Evropu, od základů zpochybnil. „Nemůžeme přijmout všechny migranty planety. Pokud budeme mít centra uvnitř Evropy, kdo rozhodne, kam ti lidé půjdou? Kdo jim dá azyl?“ řekl pro prestižní deník s tím, že by se Evropa místo toho měla soustředit na ochranu svých hranic a poskytování pomoci v zemích, odkud žadatelé o azyl přicházejí.

Infografika - uprchlíci ve světě

Podle Babiše by se unie měla zároveň zaměřit na dojednání dalších dohod podobných té, kterou Brusel uzavřel v březnu 2016 s Ankarou s cílem ukončit tehdejší příchod statisíců lidí přes turecké území. „Musíme vyslat zprávu: teď je konec. Se zeměmi, jako je Libye nebo Tunisko, musíme uzavřít dohodu, jako tomu bylo v případě Turecka. A pak musíme těmto lidem pomáhat v jejich domovských zemích, například v Sýrii, Nigérii a jiných. Tohle by mělo být řešení problému,“ říká pro FT Babiš, který na sebe před pár dny strhl pozornost rázným odmítnutím přímé prosby o solidární pomoc od italského premiéra.

Přestože o možnosti uzavření dohody s Libyí hovoří víc evropských státníků, takové řešení má své limity. Země je po svržení Muammara Kaddáfího stále zcela nestabilní. OSN navíc dlouhodobě upozorňuje na katastrofální podmínky v tamních detenčních centrech pro migranty, která jsou přeplněná a kvůli nemožnosti vymáhání práva jsou zde migranti biti, týráni či přímo zotročováni.

Čapí hnízdo? Kecy, lži

Kromě migrace Babiš v rozhovoru pro FT hovořil také o svém obvinění kvůli údajnému zneužití unijních dotací na Čapí hnízdo – kauzu označil za snahu svých nepřátel o jeho diskreditaci. „Četl jsem v novinách, že jsem docela bohatý. Nikdo mě nemůže zkorumpovat,“ ohradil se pro FT premiér a dodal: „Jsou to kecy, prostě lži.“

Babiš také řekl, že je „rozhodně proevropský politik“, což prý dokazuje také to, že se postavil opozičním stranám v Česku, které požadovaly referendum o členství v Evropské unii. V rozhovoru se také vyslovil pro změnu Evropské unie tak, aby se víc pravomocí vrátilo národním státům. „Klíčovým principem by mělo být to, aby Evropa dělala méně a efektivněji. Žádná další nesmyslná pravidla,“ tvrdí premiér s tím, že přílišná regulace plynoucí z Bruselu „zabíjí inovace a podnikání“.

Zatímco Babiš požaduje „méně Evropy“, Francie v čele s prezidentem Emmanuelem Macronem se snaží prosadit reformu unie, která by jednotlivé státy – a především ty, které platí eurem – ještě víc semkly. Česko však dlouhodobě upozorňuje na to, že takový plán rozhýbe motor vícerychlostní Evropy. Česko, které není členem eurozóny, by tak mohlo zůstat pozadu.

„Myslím, že to jen rozdělí Evropu… to opravdu není dobrý nápad,“ potvrdil českou pozici Babiš. „Řekněte mi, jak tu rychlost měřit? Čím? Pokud ji budete měřit na základě dluhu a rozpočtu, výběru daní a růstem, pak budeme mít jednu z nejlepších rychlostí,“ poznamenává premiér a bývalý ministr financí pro Financial Times.

 

Články odjinud

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818