Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš v renomovaném deníku torpédoval snahy EU o řešení migrace. Chce dohodu s rozvrácenou Libyí

Babiš v renomovaném deníku torpédoval snahy EU o řešení migrace. Chce dohodu s rozvrácenou Libyí

Po mnohahodinovém vyjednávání, které se zpočátku zdálo jako bezvýsledné, se unijní lídři na summitu koncem června dohodli na klíčových změnách migrační politiky Evropské unie. Od stolu všichni odcházeli se slovy, že jde o přelom a velký úspěch. Český premiér, který viděl pokrok především v ukončení debaty kolem povinného přerozdělování žadatelů o azyl, však pro dnešní Financial Times označil oslavovanou unijní dohodu za nefunkční a odmítl centra na evropské půdě, kde by se o osudu migrantů rozhodovalo.

„Byl to obrovský úspěch, i když to vypadalo, že se rozejdeme bez výsledku.“ Tak na konci června komentoval premiér Andrej Babiš dohodu o změnách v evropské migrační politice, kterou se tehdy unijním lídrům na klíčovém summitu podařilo dojednat. Rokování, které trvalo téměř devět hodin, sice ukázalo hlavně to, jak jsou názory jednotlivých zemí protichůdné, nakonec si ale výsledek pochvalovali všichni.

Zatímco země visegrádské čtyřky včetně Česka oceňovaly, že se podařilo alespoň prozatím poslat k ledu téma tzv. uprchlických kvót, lídři zemí nejvíce zasažených migrační krizí vyzdvihovali především shodu na zřízení center pro migranty, kde by se rozhodlo o jejich dalším osudu. Pro zřízení těchto středisek se jednotlivé země můžou rozhodnout dobrovolně a francouzsko-italský návrh tak nakonec schválili všichni, včetně V4.

Pro Financial Times teď ale Babiš křehký kompromis dosažený v oblasti, která v současnosti nejvíc rozděluje Evropu, od základů zpochybnil. „Nemůžeme přijmout všechny migranty planety. Pokud budeme mít centra uvnitř Evropy, kdo rozhodne, kam ti lidé půjdou? Kdo jim dá azyl?“ řekl pro prestižní deník s tím, že by se Evropa místo toho měla soustředit na ochranu svých hranic a poskytování pomoci v zemích, odkud žadatelé o azyl přicházejí.

Infografika - uprchlíci ve světě

Podle Babiše by se unie měla zároveň zaměřit na dojednání dalších dohod podobných té, kterou Brusel uzavřel v březnu 2016 s Ankarou s cílem ukončit tehdejší příchod statisíců lidí přes turecké území. „Musíme vyslat zprávu: teď je konec. Se zeměmi, jako je Libye nebo Tunisko, musíme uzavřít dohodu, jako tomu bylo v případě Turecka. A pak musíme těmto lidem pomáhat v jejich domovských zemích, například v Sýrii, Nigérii a jiných. Tohle by mělo být řešení problému,“ říká pro FT Babiš, který na sebe před pár dny strhl pozornost rázným odmítnutím přímé prosby o solidární pomoc od italského premiéra.

Přestože o možnosti uzavření dohody s Libyí hovoří víc evropských státníků, takové řešení má své limity. Země je po svržení Muammara Kaddáfího stále zcela nestabilní. OSN navíc dlouhodobě upozorňuje na katastrofální podmínky v tamních detenčních centrech pro migranty, která jsou přeplněná a kvůli nemožnosti vymáhání práva jsou zde migranti biti, týráni či přímo zotročováni.

Čapí hnízdo? Kecy, lži

Kromě migrace Babiš v rozhovoru pro FT hovořil také o svém obvinění kvůli údajnému zneužití unijních dotací na Čapí hnízdo – kauzu označil za snahu svých nepřátel o jeho diskreditaci. „Četl jsem v novinách, že jsem docela bohatý. Nikdo mě nemůže zkorumpovat,“ ohradil se pro FT premiér a dodal: „Jsou to kecy, prostě lži.“

Babiš také řekl, že je „rozhodně proevropský politik“, což prý dokazuje také to, že se postavil opozičním stranám v Česku, které požadovaly referendum o členství v Evropské unii. V rozhovoru se také vyslovil pro změnu Evropské unie tak, aby se víc pravomocí vrátilo národním státům. „Klíčovým principem by mělo být to, aby Evropa dělala méně a efektivněji. Žádná další nesmyslná pravidla,“ tvrdí premiér s tím, že přílišná regulace plynoucí z Bruselu „zabíjí inovace a podnikání“.

Zatímco Babiš požaduje „méně Evropy“, Francie v čele s prezidentem Emmanuelem Macronem se snaží prosadit reformu unie, která by jednotlivé státy – a především ty, které platí eurem – ještě víc semkly. Česko však dlouhodobě upozorňuje na to, že takový plán rozhýbe motor vícerychlostní Evropy. Česko, které není členem eurozóny, by tak mohlo zůstat pozadu.

„Myslím, že to jen rozdělí Evropu… to opravdu není dobrý nápad,“ potvrdil českou pozici Babiš. „Řekněte mi, jak tu rychlost měřit? Čím? Pokud ji budete měřit na základě dluhu a rozpočtu, výběru daní a růstem, pak budeme mít jednu z nejlepších rychlostí,“ poznamenává premiér a bývalý ministr financí pro Financial Times.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1