Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bavorská CSU v nejistotě. Spojenci Merkelové mohou ve volbách dojet na migraci

Bavorská CSU v nejistotě. Spojenci Merkelové mohou ve volbách dojet na migraci

Do voleb v Bavorsku zbývá už jen necelých měsíc – obyvatelé největší spolkové země v Německu půjdou k hlasovacím urnám přesně 14. října a průzkumy ukazují, že tento den Bavorsku přinese zřejmě velké změny. Pozice tradičně nejsilnější bavorské strany Křesťansko-sociální unie (CSU) se může otřást v základech. Zatímco poslední volby z roku 2013 vyhrála CSU na plné čáře a podařilo se jí sestavit jednobarevnou vládu, dnes jí průzkumy připisují 35 %, tedy rekordně nízký zisk. S takovým výsledkem by sice zůstala nejsilnější stranou, vzhledem k suverénnímu postavení CSU v Bavorsku by to však pro ni byla katastrofa.

Obhájit absolutní většinu – to je pro CSU v čele s německým ministrem vnitra Horstem Seehoferem jediný přijatelný výsledek nadcházejících bavorských voleb. S touto vidinnou se také začátkem léta Seehofer pouštěl do boje s kancléřkou Angelou Merkelovou, kterou se snažil přesvědčit o nutnosti začít okamžitě odmítat migranty registrované v ostatních evropských zemích přímo na hranicích Německa. Doufal, že tvrdším postupem proti migrantům přiměje bavorské obyvatele, aby volili CSU, a ne protiimigrační Alternativu pro Německo (AfD).

Seehofer, který počátkem roku odstoupil z funkce bavorského premiéra, aby se stal ministrem vnitra nové německé koalice, tak rozpoutal nešťastný spor, který se nakonec podařilo vyřešit symbolickým kompromisem. Seehoferova strategie se však jeví spíše kontraproduktivně. Podle nejnovějších průzkumů je migrace sice pro velkou část bavorského obyvatelstva nejpalčivějším tématem (44 procent považuje migranty za největší výzvu), preference AfD ale navzdory Seehoferově snažení rostou.

Protiimigrační Alternativa pro Německo v bavorských volbách v roce 2013 ani nekandidovala, dnes by však mohla získat 11 až 15 procent, ukazují průzkumy. Sázka na téma migrace se tak Seehoferovi příliš nevyplatila a jak píše bruselský server Politico, rozpoutání boje s Merkelovou se pro pravicovou AfD stala spíš dárkem. Podle analytiků přitom CSU voličům jen málo připomíná to, co v Bavorsku dobře funguje.  

Spolková země, která patří mezi nejbohatší německé regiony a kde sídlí takoví firemní titáni jako BMW nebo Siemens, je totiž z hlediska ekonomiky silnější, než kdy jindy. „Nikdy předtím na tom Bavorsko nebylo tak dobře, nikdy však nebyli jeho politici tak rozdělení,“ prohlásil na víkendovém kongresu CSU největší vnitrostranický rival Seehofera a současný bavorský premiér Markus Söder.

INFOGRAFIKA DNE: Nezaměstnanost v EU, soc. sítěINFOGRAFIKA DNE: Nezaměstnanost v EU, soc. sítěautor: Info.cz

„Pokud se potvrdí průzkumy a CSU se bude pohybovat mezi 35 a 40 procenty, tak bych řekla, že by to bylo politické zemětřesení,“ komentuje předvolební kondici CSU německá politoložka Ursula Münchová. Ještě v roce 2013 totiž sesterská strana CDU kancléřky Angely Merkelové v bavorských volbách získala 47,7 procent. Podle serveru Politico však AfD pro CSU nepředstavuje jediný problém.

Průzkumy naznačují, že dosavadní příznivce CSU přitahuje i uskupení nezávislých kandidátů Svobodní voliči, které by mohlo získat 11 procent. Ještě významnějším rivalem CSU jsou před říjnovými volbami Zelení. Jak ukazují průzkumy, CSU ztrácí voliče ve prospěch Zelených právě kvůli drsnější protiimigrační rétorice, v bavorských volbách by strana se 17 procenty mohla skončit na druhém místě. S 11 procenty by pak mohli uspět i sociální demokraté.

Pokud by se poslední průzkumy potvrdily, Křesťanskosociální unie by přišla o absolutní většinu a čekalo by ji složité vyjednávání s dalšími koaličními partnery. Čas k přesvědčování bavorských voličů přitom Seehoferově straně neúprosně ubíhá. V posledních týdnech se navíc šéf CSU a ministr vnitra potýká s dalšími turbulencemi.

Seehofer se totiž opět ocitl ve sporu s německou kancléřkou – tentokrát kvůli šéfovi německé tajné služby Hansi-Georgovi Maassenovi. Ten se stal terčem kritiky poté, co zpochybnil pravost videa z Chemnitz zachycující útok na přistěhovalce. Později se ale ukázalo, že pro toto tvrzení neměl šéf civilní kontrarozvědky žádné důkazy, a musel tak připustit, že video je autentické.

A zatímco Seehofer se za Maassena jako ministr vnitra postavil, německá kancléřka vyzvala k jeho rezignaci. O osudu Maassena by měly špičky německé koalice rozhodnout v úterý. Pokud však bude skutečně donucen z funkce odejít, půjde o další porážku Seehofera, která ho může stát důležité politické body.

Jak se zdá, sám Seehofer si je kývající se židle, na které právě teď sedí, dobře vědom. Svědčí o tom velmi mírný tón, který podle serveru Politico zvolil pro svůj projev na víkendovém kongresu. „Nečinně čekat, stěžovat si a hádat se k úspěchu nikdy nevedlo,“ řekl během projevu v Mnichově a vyzval publikum, aby předvolební průzkumy ignorovalo. „Myslím, že na začátek této kampaně to s námi vypadá poměrně dobře,“ dodal.

Jak ale tvrdí analytici, právě Seehofer bude po říjnových volbách zřejmě ten, který na případný neúspěch CSU doplatí. Příležitosti by mohl využít nástupce Seehofera a současný bavorský premiér Markus Söder, který si na post v čele CSU brousí zuby. „I Söder vidí, že říjnové volby mohou pro CSU dopadnout dost špatně v tom smyslu, že nezískají absolutní většinu, a nedosáhnou tak svého cíle. Pak bude potřeba najít nějakého obětního beránka, který za to může,“ řekl před nedávnem pro INFO.CZ odborník na německou politiku z Katedry německých a rakouských studií FSV UK Vladimír Handl.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1