Články odjinud

Bavorská CSU v nejistotě. Spojenci Merkelové mohou ve volbách dojet na migraci

Bavorská CSU v nejistotě. Spojenci Merkelové mohou ve volbách dojet na migraci

Do voleb v Bavorsku zbývá už jen necelých měsíc – obyvatelé největší spolkové země v Německu půjdou k hlasovacím urnám přesně 14. října a průzkumy ukazují, že tento den Bavorsku přinese zřejmě velké změny. Pozice tradičně nejsilnější bavorské strany Křesťansko-sociální unie (CSU) se může otřást v základech. Zatímco poslední volby z roku 2013 vyhrála CSU na plné čáře a podařilo se jí sestavit jednobarevnou vládu, dnes jí průzkumy připisují 35 %, tedy rekordně nízký zisk. S takovým výsledkem by sice zůstala nejsilnější stranou, vzhledem k suverénnímu postavení CSU v Bavorsku by to však pro ni byla katastrofa.

Obhájit absolutní většinu – to je pro CSU v čele s německým ministrem vnitra Horstem Seehoferem jediný přijatelný výsledek nadcházejících bavorských voleb. S touto vidinnou se také začátkem léta Seehofer pouštěl do boje s kancléřkou Angelou Merkelovou, kterou se snažil přesvědčit o nutnosti začít okamžitě odmítat migranty registrované v ostatních evropských zemích přímo na hranicích Německa. Doufal, že tvrdším postupem proti migrantům přiměje bavorské obyvatele, aby volili CSU, a ne protiimigrační Alternativu pro Německo (AfD).

Seehofer, který počátkem roku odstoupil z funkce bavorského premiéra, aby se stal ministrem vnitra nové německé koalice, tak rozpoutal nešťastný spor, který se nakonec podařilo vyřešit symbolickým kompromisem. Seehoferova strategie se však jeví spíše kontraproduktivně. Podle nejnovějších průzkumů je migrace sice pro velkou část bavorského obyvatelstva nejpalčivějším tématem (44 procent považuje migranty za největší výzvu), preference AfD ale navzdory Seehoferově snažení rostou.

Protiimigrační Alternativa pro Německo v bavorských volbách v roce 2013 ani nekandidovala, dnes by však mohla získat 11 až 15 procent, ukazují průzkumy. Sázka na téma migrace se tak Seehoferovi příliš nevyplatila a jak píše bruselský server Politico, rozpoutání boje s Merkelovou se pro pravicovou AfD stala spíš dárkem. Podle analytiků přitom CSU voličům jen málo připomíná to, co v Bavorsku dobře funguje.  

Spolková země, která patří mezi nejbohatší německé regiony a kde sídlí takoví firemní titáni jako BMW nebo Siemens, je totiž z hlediska ekonomiky silnější, než kdy jindy. „Nikdy předtím na tom Bavorsko nebylo tak dobře, nikdy však nebyli jeho politici tak rozdělení,“ prohlásil na víkendovém kongresu CSU největší vnitrostranický rival Seehofera a současný bavorský premiér Markus Söder.

INFOGRAFIKA DNE: Nezaměstnanost v EU, soc. sítěINFOGRAFIKA DNE: Nezaměstnanost v EU, soc. sítěautor: Info.cz

„Pokud se potvrdí průzkumy a CSU se bude pohybovat mezi 35 a 40 procenty, tak bych řekla, že by to bylo politické zemětřesení,“ komentuje předvolební kondici CSU německá politoložka Ursula Münchová. Ještě v roce 2013 totiž sesterská strana CDU kancléřky Angely Merkelové v bavorských volbách získala 47,7 procent. Podle serveru Politico však AfD pro CSU nepředstavuje jediný problém.

Průzkumy naznačují, že dosavadní příznivce CSU přitahuje i uskupení nezávislých kandidátů Svobodní voliči, které by mohlo získat 11 procent. Ještě významnějším rivalem CSU jsou před říjnovými volbami Zelení. Jak ukazují průzkumy, CSU ztrácí voliče ve prospěch Zelených právě kvůli drsnější protiimigrační rétorice, v bavorských volbách by strana se 17 procenty mohla skončit na druhém místě. S 11 procenty by pak mohli uspět i sociální demokraté.

Pokud by se poslední průzkumy potvrdily, Křesťanskosociální unie by přišla o absolutní většinu a čekalo by ji složité vyjednávání s dalšími koaličními partnery. Čas k přesvědčování bavorských voličů přitom Seehoferově straně neúprosně ubíhá. V posledních týdnech se navíc šéf CSU a ministr vnitra potýká s dalšími turbulencemi.

Seehofer se totiž opět ocitl ve sporu s německou kancléřkou – tentokrát kvůli šéfovi německé tajné služby Hansi-Georgovi Maassenovi. Ten se stal terčem kritiky poté, co zpochybnil pravost videa z Chemnitz zachycující útok na přistěhovalce. Později se ale ukázalo, že pro toto tvrzení neměl šéf civilní kontrarozvědky žádné důkazy, a musel tak připustit, že video je autentické.

A zatímco Seehofer se za Maassena jako ministr vnitra postavil, německá kancléřka vyzvala k jeho rezignaci. O osudu Maassena by měly špičky německé koalice rozhodnout v úterý. Pokud však bude skutečně donucen z funkce odejít, půjde o další porážku Seehofera, která ho může stát důležité politické body.

Jak se zdá, sám Seehofer si je kývající se židle, na které právě teď sedí, dobře vědom. Svědčí o tom velmi mírný tón, který podle serveru Politico zvolil pro svůj projev na víkendovém kongresu. „Nečinně čekat, stěžovat si a hádat se k úspěchu nikdy nevedlo,“ řekl během projevu v Mnichově a vyzval publikum, aby předvolební průzkumy ignorovalo. „Myslím, že na začátek této kampaně to s námi vypadá poměrně dobře,“ dodal.

Jak ale tvrdí analytici, právě Seehofer bude po říjnových volbách zřejmě ten, který na případný neúspěch CSU doplatí. Příležitosti by mohl využít nástupce Seehofera a současný bavorský premiér Markus Söder, který si na post v čele CSU brousí zuby. „I Söder vidí, že říjnové volby mohou pro CSU dopadnout dost špatně v tom smyslu, že nezískají absolutní většinu, a nedosáhnou tak svého cíle. Pak bude potřeba najít nějakého obětního beránka, který za to může,“ řekl před nedávnem pro INFO.CZ odborník na německou politiku z Katedry německých a rakouských studií FSV UK Vladimír Handl.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818