Články odjinud

Belgie pustila na svobodu Aliho Oulkadiho, muže který vezl pachatele masakru v Paříži

Belgie pustila na svobodu Aliho Oulkadiho, muže který vezl pachatele masakru v Paříži

Belgická justice propustila podmínečně na svobodu francouzského občana Aliho Oulkadiho, který byl v kontaktu s teroristy odpovědnými za masakry v Paříži z listopadu 2015. Justice uznala argumenty Oulkadiho obhájců, že neměl o činnosti teroristů tušení, když jednoho z nich, Salaha Abdeslama, který po teroristickém útoku utekl do Bruselu, svezl autem. Oulkadi ale nadále zůstává pod soudním dohledem.

Podle agentury AFP má 33letý muž zákaz opustit belgické území, povinnost zdržovat se doma v určitých hodinách během dne, vyhýbat se určitým místům a také povinnost být v kontaktu s policií. Oulkadi má rovněž zákaz stýkat se s určitým okruhem lidí a pořizovat si zbraň, sdělil justiční zdroj.

Salah Abdeslam, který je jediným podezřelým, jenž přežil teroristické útoky v listopadu 2015 v Paříži, v březnu prohlásil, že nikdy nežádal Oulkadiho o pomoc. Oba muži se sešli v Bruselu den po masakru a podle vyšetřovatelů Oulkadi Abdeslama ve svém voze vezl, když už po něm bylo vyhlášeno pátrání. Abdeslam tvrdí, že Oulkadi nevěděl o tom, že Abdeslam je „veřejným nepřítelem číslo jedna“.

Oulkadi byl blízkým přítelem Abdeslamova bratra Brahima, který při útocích zahynul.

Abdeslam, Francouz, který se narodil a žil v Belgii, se podílel na teroristických útocích v Paříži, které si vyžádaly život 130 lidí. Zapletený byl podle belgických vyšetřovatelů také do atentátů v Bruselu z března 2016, při nichž zahynulo na letišti a v metru 32 lidí. K oběma útokům se symbolicky přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud