Články odjinud

Brexit v rukou poslanců: Mayová běží proti zdi, unii bude chtít přimět k ústupkům, míní expert

Brexit v rukou poslanců: Mayová běží proti zdi, unii bude chtít přimět k ústupkům, míní expert

V britském parlamentu bude v následujících dnech rušno – dneškem bylo zahájeno pět dní rozprav, které v úterý vyvrcholí hlasováním o dohodě o brexitu. Text vyjednaný premiérkou Theresou Mayovou s unijní sedmadvacítkou ale nemá mezi poslanci podporu, už předem se proto očekává, že většina z 650 členů dolní komory dohodu pošle k ledu. V takovém případě hrozí, že Spojené království opustí Evropskou unii bez dohody, vše ale bude záviset především na tom, jak se bude vyvíjet situace na britské politické scéně. Jaké jsou šance na sesazení Theresy Mayové a půjdou nakonec Britové znovu k hlasovacím urnám?

Theresa Mayová běžící proti zdi – asi tak by se podle experta na britskou politiku Kryštofa Kruliše dalo popsat nadcházející dění v parlamentu Spojného království, který bude po pěti dnech debatování rozhodovat o tom, zda podpoří dohodu o brexitu vyjednanou se zbytkem Evropské unie. Text obsahují takzvanou „rozvodovou smlouvu“ a politickou deklaraci o budoucích vztazích mezi Británií a EU musí britský parlament odsouhlasit, šance na úspěch jsou ale s největší pravděpodobností předem prohrané.

Proti znění dohody, jak jí s EU vyjednala britská premiérka, se staví všechny opoziční strany i severoirská Demokratická unionistická strana, která svými deseti hlasy drží konzervativní vládu Mayové při životě. Dohodu však odmítá i významná část z 316 poslanců Konzervativní strany – výhrady vyjádřilo nejméně 100 z nich.

„Theresa Mayová si zvolila takovou cestu, že běží proti zdi – není žádný prostor, jak zeď překonat a vyhnout se čelní srážce v podobě odmítnutí dohody v britském parlamentu. Ale přestože ví, že narazí, běží pořád,“ popisuje pro INFO.CZ analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Kryštof Kruliš, podle kterého se ale Mayová nevzdává a vytváří tlak na poslance kampaní, prostřednictvím které se snaží přimět k podpoře jejího plánu alespoň britské voliče.  

„Spekulace se vedou hlavně nad tím, jak velkým rozdílem boj o dohodu v parlamentu prohraje. Pokud by to bylo až o 100 hlasů, o kterých se mluví, byl by to opravdu zásadní rozdíl a pro práci Theresy Mayové velmi špatné vysvědčení. Možná proto zvolila cestu kampaně po britských městech, kde se snaží oslovovat přímo voliče, aby působili na své poslance, a zároveň to můžu být i snaha přesvědčit když ne poslance, tak alespoň Brity. S tím se pak dá pracovat v případě předčasných voleb nebo hlasování v referendu,“ míní Kruliš.

Brexit - firmy, infografikaBrexit - firmy, infografikaautor: Info.cz

Přestože se zdá, že je o výsledku hlasování britských poslanců předem rozhodnuto, pětidenní rozprava o brexitu nebude bezvýznamná, ani nudná. Diskuse poslanců bude podle očekávání velmi bouřlivá, a jak popisuje Kruliš, řešit se zde bude řada „dílčích meziher“, které mohou do konečného rozhodování ještě promluvit. Jednou z nich je i uniklý návrh právní analýzy brexitové dohody, kterou si nechala zpracovat vláda, pro poslance ale není kompletně přístupná. Ti se k ní ale přesto dostali.

Uniklé právní stanovisko přitom potvrzuje, že takzvaný nouzový režim pro odvrácení hraničních kontrol mezi Irskem a Severním Irskem by po případném zavedení platil až do chvíle, než by se Británie s EU dohodla na lepším řešení. Londýn tedy od opatření jednostranně odstoupit nemůže, to je ale pro poslance těžko stravitelné.

„Právní analýza potvrzuje to, že záložní plán nedává možnost, jak se z něj jednostranně vyvázat a Velká Británie by v něm mohla zůstat uvízlá napořád,“ říká Kruliš s tím, že by se další jednání o budoucím vztahu mezi Londýnem a Bruselem během přechodného období mohla vléct, zamrznout či spadnout pod stůl, jako se to stalo v případě transatlantické dohody TTIP mezi EU a USA. „Pokud by něco takového nastalo v britsko- evropském jednání, mohlo by se stát, že záložní plán by držel Spojené království v celní unii bez právní možnosti z něj odejít,“ dodává odborník. To ale konzervativci považují za nepřijatelné.

Další „mezihrou“ je pak rozhodování Soudního dvora EU ohledně otázky skotských poslanců – ti chtěli vědět, zda by 27 členských států EU muselo odsouhlasit případné rozhodnutí Británie brexit zvrátit. Podle nich přitom bylo důležité, aby otázka byla vyjasněná ještě před úterním hlasováním a bylo jim částečně vyhověno. Generální advokát SDEU Campos Sánchez-Bordona totiž dnes rozhodl, že pokud by Londýn chtěl vzít článek 50 lisabonské smlouvy zpět, souhlas sedmadvacítky nepotřebuje, Británie tak může brexit jednostranně odvolat. I tento krok je tak vedle právní analýzy dalším klíčovým prvkem do aktuální rozpravy v britském parlamentu, který může hlasování některých poslanců ovlivnit.   

Sesazení Mayové nebude snadné

Co tedy čekat, pokud úterní hlasování skončí pro Mayovou prohrou? Podle zákona má vláda deset dní na to, aby oznámili, jak budou dál postupovat. Kabinet Mayové už v minulosti oznámil, že v takovém případě by země odešla z Evropské unie bez dohody, scénářů se ale nabízí víc. Na rozhodnutí parlamentu navíc zřejmě okamžitě zareagují finanční trhy, ministři tak budou muset konat dřív.

„Je tam desetidenní lhůta, kdy by premiérka měla přijít s nějakým alternativním návrhem pro případ, že dohoda nebude schválena. Vyšlo by to víceméně přesně na svátky, ale předpokládá se, že těch deset dní nevyužije a přijde s představením nějakého záložního plánu mnohem dříve,“ míní odborník AMO.

INFOGRAFIKA: CIZINCI PO BREXITUINFOGRAFIKA: CIZINCI PO BREXITUautor: INFO.CZ

Spojené království tak po úterku zřejmě čekají další turbulentní dny a týdny. Jak upozorňuje moderátor televize ITV Robert Peston, Mayová nemá v případně zamítnutí dohody žádnou alternativu, po hlasování tak může přijít její rychlý konec. „Pokud opravdu myslí vážně to, co říká, tedy že nemá žádný plán B, její konec ve funkci premiérky bude po prohraném hlasování otázkou hodin a bude nahrazena někým, kdo upřímně usiluje o nalezení jiné cesty, jak zabránit rozvratu v podobě brexitu bez dohody,“ napsal v komentáři.

Za „normálních okolností“ by byla rezignace premiérky na místě také podle odborníka AMO, tomu ale situace na britské politické scéně příliš neodpovídá – alespoň prozatím. „Z hlediska ústavní tradice by bylo vhod, kdyby Theresa Mayová rezignovala, protože pokud premiér nemá pro takto zásadní návrh parlamentní většinu, za normálních okolností by to znamenalo rezignaci předsedy vlády. Současná situace je ale mnohem obtížnější,“ říká Kruliš.

Konzervativní strana sice má mechanismus na to, jak šéfa strany a zároveň předsedu vlády sesadit – a to zasíláním dopisů, prostřednictvím kterých by vyzvali k hlasování o postu předsedy strany. Ke spuštění hlasování je zapotřebí 48 dopisů, o sesazení předsedy je pak zapotřebí nadpoloviční většina konzervativních poslanců, tím pak předseda strany končí i ve funkci premiéra. Konzervativci by pak v rámci hlasování hledali nového předsedu strany, který by se stal zároveň premiérem.

„Strana ale nemá nyní motivaci současný stav měnit, protože není jednotná – dělí se na několik frakcí a kdokoliv, kdo by po Mayové do té funkce přišel, by pro novou podobu brexitové dohody nezískal většinu strany,“ říká Kruliš. Kromě poslanců, kteří razí stejnou cestu jako Mayová, se totiž strana dělí na další dvě čáti – jednu, která by ráda zvrátila rozhodnutí Britů a setrvala v rámci EU, a druhá, která chce tvrdý brexit. V současnosti tedy není nikdo, kdo by dokázal stranu sjednotit.

Druhou možností je pak vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. Tomu je opozice v čele s labouristy samozřejmě otevřená a je otázka, zda by se na stranu opozice nepřidala i část nespokojených konzervativců – pak by měli šanci vládu sesadit. To by ale zřejmě vedlo k předčasným volbám, ze kterých mají konzervativci obavy. Strach z výhry opozice je tak jediným důvodem, proč se vnitřní frakce v rámci Konzervativní strany zatím o nic nepokusily. „Ale vzhledem k tomu, že se jiná cesta k vyslovení nedůvěry v rámci Konzervativní strany vůči Mayové nenabízí, je to varianta, kterou nelze po hlasování vyloučit,“ míní Kruliš.

Ustoupí Evropa požadavkům Londýna?

Pokud bude dohoda britskými poslanci poslána k ledu, část tamních politiků doufá v to, že se ještě podaří otevřít jednání s evropskou sedmadvacítkou a přesvědčit jí k ústupkům, které by vedly k následnému přijetí dohody v Británii.

„Britská politická scéna se domnívá, že je možné se zbytkem Evropy vyjednat něco jiného, než to, co dojednala Theresa Mayová – ať už je to šéf labouristů Jeremy Corbyn, který tvrdí, že by během pár týdnů s EU vyjednal dohodu o brexitu mnohem lépe, než to za dva roky zvládla Mayová. Na druhou stranu konzervativní frakce tvrdí, že kdyby se pohrozilo odchodem bez dohody, Evropa by v některých bodech nakonec ustoupila a smlouva s EU by pro Británii byla přijatelnější,“ říká Kruliš.

Zbytek Evropské unie však dává jasně najevo, že současná podoba dohody je jediná možná, Británie nic lepšího nezíská a dalšímu jednání už otevřená není. Potvrdil to i nedávný mimořádný summit unijních lídrů. Nastalé situace se však Mayová možná bude snažit využít k tomu, aby Evropu přeci jen přesvědčila.

„Pokud Mayová bude chtít znovu získat pozornost 27 zemí EU, bude se jí snažit ukázat, že pro prosazení dohody udělala maximum, ale nepodařilo se to, a že je Británie v takové situaci, že kromě brexitu bez dohody je jedinou možností usednout znovu k jednacímu stolu. Bude pak spoléhat na to, že zbytek unie odchod bez dohody také nechce,“ míní odborník.

V takovém případě by mohlo dojít i na další scénář, který dosud Mayová tvrdošíjně odmítala, a to je referendum o brexitové dohodě – i díky němu by Británie mohla Evropu donutit k ústupkům. „Pokud by na to Evropa nechtěla slyšet, pak se nabízí i varianta dalšího referenda, které by dalo najevo, zda Britové přijmou dohodu, jak byla vyjednána, nebo chtějí, aby Londýn pokračoval v jednání. Pokud by dohodu v referendu odmítli, Mayová by měla politicky silnější karty pro zahájení dalšího jednání evropskou sedmadvacítkou,“ uzavírá expert AMO.

 

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818