Britové volí zastupitelstva. Konzervativcům hrozí výprask, voliči Mayové spočtou brexit

HalfPageAd-1

Eliška Kubátová

02. 05. 2019 • 15:21

Volby do místních zastupitelstev nebývají událostí, která by byla v zahraničí zvlášť sledovaná a zájmu se většinou netěší ani u samotných Britů – v porovnání s parlamentními volbami volební účast dosahuje zhruba kolem poloviny. Dnešní volby do více než 250 britských zastupitelstev jsou ale jiný případ. Pro britské voliče to bude první příležitost ukázat, jak moc jsou nespokojení s brexitovým vyjednáváním a stavem rozštěpené britské politické scény. Komunální volby tak budou jakýmsi lakmusovým papírkem podpory konzervativců a podle očekávání to pro stranu premiérky Theresy Mayové nebude hezké vysvědčení.

Mobile-rectangle-3

„Není otázkou, zda to bude bolet, ale jak moc,“ komentuje dnešní hlasování bruselský server Politico

Obyvatelé ostrovního království jsou po dvou letech nejistého vyjednávání s Bruselem unavení, původní termín odchodu Británie z Evropské unie se nepodařilo naplnit a po dalším odsunutí brexitu se země navíc bude muset účastnit květnových voleb do Evropského parlamentu, kterým se podle původního plánu měla vyhnout.

Zmatený vývoj kolem brexitu se tak na výsledku voleb jistě odrazí. „Mnozí voliči budou motivováni čistě lokálními problémy, brexit ale zůstává dominantním politickým tématem,“ píše britská BBC.

Podle očekávání hrozí Konzervativní straně ztráta až tisícovky z více než osmi tisíc křesel, které se budou v místních volbách rozdělovat. V současnosti přitom strana drží zhruba pět tisíc míst. Pokud se tedy očekávání naplní, konzervativci se musí připravit na nemalé ztráty na úkor opozice.

Například Labouristická strana v čele Jeremym Corbynem, která počínání Mayové v rozhovorech o brexitu ostře kritizuje, by měla z voleb odejít se ziskem a stejně tak liberální demokraté, kteří odmítají brexit jako takový a volají po jeho zastavení.

Podle odborníka na volby a bývalého konzervativního zákonodárce Roberta Haywarda by strana Theresy Mayové mohla přijít o 800 křesel, zatímco labouristé jich mohou asi 300 získat a liberální demokraté si podle něj mohou polepšit dokonce o 500 míst.

Očekávaná ztráta několika stovek zastupitelských křesel však není jediné, co Konzervativní stranu trápí – výsledek místních voleb totiž bude zřejmě předzvěstí ještě horšího výsledku v evropských volbách, v nichž mají konzervativci také pohořet.

Celoevropského hlasování se na rozdíl od místních voleb bude účastnit i nově vytvořená Strana pro brexit, která vznikla začátkem roku za podpory Nigela Farage – protiunijního europoslance a hlavní tváře kampaně za odchod Británie z Evropské unie.

Právě „Brexit Party“ má potenciál konzervativcům v eurovolbách ukrást značnou část voličů – zejména těch, kteří podporují tvrdý brexit. A o to by měl být výsledek konzervativců v květnových volbách do Evropského parlamentu horší, než v těch místních, kterých se Faragova strana neúčastní.

Stejně jako Brexit Party se místních voleb neúčastní ani strana Change UK, která rovněž kandiduje v eurovolbách, a jež hájí setrvání Británie v Evropské unii. Ta je však větším ohrožením hlavně pro liberální demokraty, s nimiž je spojuje právě odpor k brexitu.

Kromě Konzervativní strany jako celku však budou místní volby testem hlavně pro samotnou premiérku – pokud volby skončí pro konzervativce propadákem, zvýší se vnitrostranický tlak na rezignaci Mayové. Její odchod si přeje stále více jejích stranických kolegů – poslední kapkou se pro některé z nich stalo zahájení rozhovorů s labouristy, s nimiž začala britská premiérka hledat kompromis o vystoupení země z EU začátkem dubna. Zatím ale jednání pokračují bez výsledku.

„Pro mnoho konzervativců byl bodem zlomu okamžik, kdy Theresa začala jednat s labouristy. Bylo to jako vytáhnout červený hadr na býka,“ popisuje pro Politico náladu uvnitř Konzervativní strany předseda maidenheadského sdružení konzervativců Richard Kellaway. Podle něj tak od té doby zlost vůči Mayové ve straně roste a výsledek místních voleb situaci britské premiérky, pod kterou se už tak kýve židle, jistě nevylepší.

SDÍLET

Billboard-bottom-1