Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britská premiérka hrozí EU: Když nezměníte přístup, žádná dohoda nebude

Britská premiérka hrozí EU: Když nezměníte přístup, žádná dohoda nebude

Britská premiérka Theresa Mayová dnes varovala Evropskou unii, že pokud nezmění svůj dosavadní přístup ve vyjednávání o britském odchodu ze společenství, žádné dohody mezi Londýnem a Bruselem se nedosáhne. Informoval o tom na svém webu listu The Guardian. Mayová se tak vyjádřila před poslanci dolní komory parlamentu, kde obhajuje nejnovější vyjednávací plán své vlády k brexitu.

Projekt narazil na odpor části kabinetu - kvůli němu podali demisi šéf diplomacie Boris Johnson a ministr pro brexit David Davis. BBC upozornila, že další rezignace mohou brzy následovat, pokud se Mayová nynějšího plánu nevzdá.

Mayová před poslanci řekla, že EU přišla už s dvěma návrhy podoby brexitu, které jsou ale pro Británii nepřijatelné. Upozornila, že žádný britský premiér by nemohl přijmout plán, který by oddělil Severní Irsko od zbytku Spojeného království.

Zároveň dodala, že setrvání Británie v unijním jednotném trhu a celní unie by znamenalo pro Londýn přijetí volného pohybu osob, dodržování práva EU a vyplácení vysokých částek do kasy EU.

„Pokud bude EU pokračovat v současné linii, mohlo by to vést k tomu, že nedojde k žádné dohodě o brexitu,“ upozornila Mayová. Odpovědná vláda se musí připravit na nejrůznější vyústění, včetně toho, že dohoda nebude, dodala premiérka.

Mayová nicméně uznala, že neexistence dohody by měla hluboké důsledky pro Británii a EU, a proto prý její kabinet souhlasil s návrhem nového řešení.

Brexit - firmy, infografikaBrexit - firmy, infografikaautor: Info.cz

Premiérka zdůraznila, že zachování principu pohybu zboží mezi EU a Británií je jediným způsobem, jak se vyhnout „tvrdé“ hranici neboli obnovení kontrol mezi Irskou republikou, která setrvává v EU, a Severní Irskem, které je součástí Británie. Je to podle ní také jediný způsob, jak chránit dodavatelsko-odběratelské řetězce.

Podle Mayové jsou regulační opatření EU ohledně pohybu zboží, které tím pádem bude muset Británie dodržovat, poměrně stabilní. Dodala, že v případě jakýchkoli změn, které by mohly přijít, by měl mít právo se k věci vyjádřit britský parlament. Dodala, že parlament by měl mít možnost odmítnout všechny návrhy změn, pokud by tak uznal za vhodné.

Mayová ubezpečila, že 96 procent britských podniků nebude kvůli novému celnímu plánu vlády čelit dodatečným byrokratickým překážkám. A popřela některé spekulace, že by nynější kompromisní plán zabraňoval tomu, aby Británie uzavírala obchodní dohody s dalšími zeměmi.

Podle Mayové nejnovější plán je pro EU „výzvou“, která ji přiměje se „zamyslet“. Premiérka potvrdila, že vláda vydá ve čtvrtek další bílou knihu o strategii, kterou se chce řídit při vyjednávání podmínek brexitu.

Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn se v první reakci vysmál prohlášení Mayové, že se jí podařilo stmelit vládu a zajistit její kolektivní zodpovědnost v záležitosti. Navzdory tomu, že kabinet koncem minulého týdne ještě nejevil známky rozkolu kolem jednání o brexitu, dnes ohlásili svou rezignaci Johnson a Davis.

Corbyn upozornil, že kvůli brexitu hrozí v zemi ztráty pracovních příležitostí a že by země neměla být rukojmím právě probíhající „občanské války“ v Konzervativní straně. Zdůraznil, že Británie potřebuje vládu, která může vyjednávat jménem Británie. Pokud ta současná to neumí, má uvolnit místo někomu jinému," dodal.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232