Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britská premiérka hrozí EU: Když nezměníte přístup, žádná dohoda nebude

Britská premiérka hrozí EU: Když nezměníte přístup, žádná dohoda nebude

Britská premiérka Theresa Mayová dnes varovala Evropskou unii, že pokud nezmění svůj dosavadní přístup ve vyjednávání o britském odchodu ze společenství, žádné dohody mezi Londýnem a Bruselem se nedosáhne. Informoval o tom na svém webu listu The Guardian. Mayová se tak vyjádřila před poslanci dolní komory parlamentu, kde obhajuje nejnovější vyjednávací plán své vlády k brexitu.

Projekt narazil na odpor části kabinetu - kvůli němu podali demisi šéf diplomacie Boris Johnson a ministr pro brexit David Davis. BBC upozornila, že další rezignace mohou brzy následovat, pokud se Mayová nynějšího plánu nevzdá.

Mayová před poslanci řekla, že EU přišla už s dvěma návrhy podoby brexitu, které jsou ale pro Británii nepřijatelné. Upozornila, že žádný britský premiér by nemohl přijmout plán, který by oddělil Severní Irsko od zbytku Spojeného království.

Zároveň dodala, že setrvání Británie v unijním jednotném trhu a celní unie by znamenalo pro Londýn přijetí volného pohybu osob, dodržování práva EU a vyplácení vysokých částek do kasy EU.

„Pokud bude EU pokračovat v současné linii, mohlo by to vést k tomu, že nedojde k žádné dohodě o brexitu,“ upozornila Mayová. Odpovědná vláda se musí připravit na nejrůznější vyústění, včetně toho, že dohoda nebude, dodala premiérka.

Mayová nicméně uznala, že neexistence dohody by měla hluboké důsledky pro Británii a EU, a proto prý její kabinet souhlasil s návrhem nového řešení.

Brexit - firmy, infografikaBrexit - firmy, infografikaautor: Info.cz

Premiérka zdůraznila, že zachování principu pohybu zboží mezi EU a Británií je jediným způsobem, jak se vyhnout „tvrdé“ hranici neboli obnovení kontrol mezi Irskou republikou, která setrvává v EU, a Severní Irskem, které je součástí Británie. Je to podle ní také jediný způsob, jak chránit dodavatelsko-odběratelské řetězce.

Podle Mayové jsou regulační opatření EU ohledně pohybu zboží, které tím pádem bude muset Británie dodržovat, poměrně stabilní. Dodala, že v případě jakýchkoli změn, které by mohly přijít, by měl mít právo se k věci vyjádřit britský parlament. Dodala, že parlament by měl mít možnost odmítnout všechny návrhy změn, pokud by tak uznal za vhodné.

Mayová ubezpečila, že 96 procent britských podniků nebude kvůli novému celnímu plánu vlády čelit dodatečným byrokratickým překážkám. A popřela některé spekulace, že by nynější kompromisní plán zabraňoval tomu, aby Británie uzavírala obchodní dohody s dalšími zeměmi.

Podle Mayové nejnovější plán je pro EU „výzvou“, která ji přiměje se „zamyslet“. Premiérka potvrdila, že vláda vydá ve čtvrtek další bílou knihu o strategii, kterou se chce řídit při vyjednávání podmínek brexitu.

Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn se v první reakci vysmál prohlášení Mayové, že se jí podařilo stmelit vládu a zajistit její kolektivní zodpovědnost v záležitosti. Navzdory tomu, že kabinet koncem minulého týdne ještě nejevil známky rozkolu kolem jednání o brexitu, dnes ohlásili svou rezignaci Johnson a Davis.

Corbyn upozornil, že kvůli brexitu hrozí v zemi ztráty pracovních příležitostí a že by země neměla být rukojmím právě probíhající „občanské války“ v Konzervativní straně. Zdůraznil, že Británie potřebuje vládu, která může vyjednávat jménem Británie. Pokud ta současná to neumí, má uvolnit místo někomu jinému," dodal.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744