Britská premiérka hrozí EU: Když nezměníte přístup, žádná dohoda nebude | info.cz

Články odjinud

Britská premiérka hrozí EU: Když nezměníte přístup, žádná dohoda nebude

Britská premiérka Theresa Mayová dnes varovala Evropskou unii, že pokud nezmění svůj dosavadní přístup ve vyjednávání o britském odchodu ze společenství, žádné dohody mezi Londýnem a Bruselem se nedosáhne. Informoval o tom na svém webu listu The Guardian. Mayová se tak vyjádřila před poslanci dolní komory parlamentu, kde obhajuje nejnovější vyjednávací plán své vlády k brexitu.

Projekt narazil na odpor části kabinetu - kvůli němu podali demisi šéf diplomacie Boris Johnson a ministr pro brexit David Davis. BBC upozornila, že další rezignace mohou brzy následovat, pokud se Mayová nynějšího plánu nevzdá.

Mayová před poslanci řekla, že EU přišla už s dvěma návrhy podoby brexitu, které jsou ale pro Británii nepřijatelné. Upozornila, že žádný britský premiér by nemohl přijmout plán, který by oddělil Severní Irsko od zbytku Spojeného království.

Zároveň dodala, že setrvání Británie v unijním jednotném trhu a celní unie by znamenalo pro Londýn přijetí volného pohybu osob, dodržování práva EU a vyplácení vysokých částek do kasy EU.

„Pokud bude EU pokračovat v současné linii, mohlo by to vést k tomu, že nedojde k žádné dohodě o brexitu,“ upozornila Mayová. Odpovědná vláda se musí připravit na nejrůznější vyústění, včetně toho, že dohoda nebude, dodala premiérka.

Mayová nicméně uznala, že neexistence dohody by měla hluboké důsledky pro Británii a EU, a proto prý její kabinet souhlasil s návrhem nového řešení.

Brexit - firmy, infografikaBrexit - firmy, infografikaautor: Info.cz

Premiérka zdůraznila, že zachování principu pohybu zboží mezi EU a Británií je jediným způsobem, jak se vyhnout „tvrdé“ hranici neboli obnovení kontrol mezi Irskou republikou, která setrvává v EU, a Severní Irskem, které je součástí Británie. Je to podle ní také jediný způsob, jak chránit dodavatelsko-odběratelské řetězce.

Podle Mayové jsou regulační opatření EU ohledně pohybu zboží, které tím pádem bude muset Británie dodržovat, poměrně stabilní. Dodala, že v případě jakýchkoli změn, které by mohly přijít, by měl mít právo se k věci vyjádřit britský parlament. Dodala, že parlament by měl mít možnost odmítnout všechny návrhy změn, pokud by tak uznal za vhodné.

Mayová ubezpečila, že 96 procent britských podniků nebude kvůli novému celnímu plánu vlády čelit dodatečným byrokratickým překážkám. A popřela některé spekulace, že by nynější kompromisní plán zabraňoval tomu, aby Británie uzavírala obchodní dohody s dalšími zeměmi.

Podle Mayové nejnovější plán je pro EU „výzvou“, která ji přiměje se „zamyslet“. Premiérka potvrdila, že vláda vydá ve čtvrtek další bílou knihu o strategii, kterou se chce řídit při vyjednávání podmínek brexitu.

Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn se v první reakci vysmál prohlášení Mayové, že se jí podařilo stmelit vládu a zajistit její kolektivní zodpovědnost v záležitosti. Navzdory tomu, že kabinet koncem minulého týdne ještě nejevil známky rozkolu kolem jednání o brexitu, dnes ohlásili svou rezignaci Johnson a Davis.

Corbyn upozornil, že kvůli brexitu hrozí v zemi ztráty pracovních příležitostí a že by země neměla být rukojmím právě probíhající „občanské války“ v Konzervativní straně. Zdůraznil, že Británie potřebuje vládu, která může vyjednávat jménem Británie. Pokud ta současná to neumí, má uvolnit místo někomu jinému," dodal.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud