Články odjinud

Britský ministr udeřil kvůli brexitu na kolegy: Podpořte Mayovou, nebo jděte z vlády

Britský ministr udeřil kvůli brexitu na kolegy: Podpořte Mayovou, nebo jděte z vlády

Britský ministr spravedlnosti David Gauke  vyzval své kolegy, aby podpořili premiérku Theresu Mayovou, nebo aby vládu opustili. Prohlásil to v rozhlasové stanici BBC Radio 4. Mayová, která po rezignaci ministra pro odchod z Evropské unie Davida Davise a šéfa diplomacie Borise Johnsona předsedá zasedání kabinetu v novém složení, trvá na jednotné podpoře svého brexitového plánu.

„Je správné, aby kabinet podpořil premiérku a aby hovořil jedním hlasem. Pokud to lidé neudělají, pak je jistě čestné odejít,“ řekl Gauke. Dodal, že ho rezignace Johnsona a Davise překvapily, neboť během pátečního zasedání v premiérčině venkovském sídle Chequers, kde byl brexitový plán dohodnut, panovala uvolněná atmosféra.

Gauke odmítl Johnsonův názor, že Spojené království se stane kolonií EU. Ministr spravedlnosti totiž tvrdí, že britský parlament bude moci rozhodovat, zda přijme budoucí unijní regulace.

Pokud jde o dojednání podmínek odchodu z EU, vyžádá si to podle Gaukeho ústupky obou stran. Jedině tak podle něj může vzniknout dohoda, která bude v nejlepším zájmu Británii i evropské sedmadvacítky. Zároveň varoval, že je nadále možné, že vyjednávání skončí bez dohody, což by bylo pro zemi bolestivé.

„Není to lákavá možnost, proto bychom se měli snažit ve vyjednávání pokročit,“ dodal.

Zatímco premiérka se musí snažit přesvědčit řadu konzervativních spolustraníků volajících po tvrdém brexitu, že díky jejímu plánu Británie převezme od Bruselu zpět své pravomoci, které unii poskytla, skotská premiérka Nicola Sturgeonová ze Skotské národní strany opakovaně žádá o co nejtěsnější vazby s EU.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud