Brusel chce přitvrdit proti migraci. Navrhne lepší kontrolu hranic EU | info.cz

Články odjinud

Brusel chce přitvrdit proti migraci. Navrhne lepší kontrolu hranic EU

Evropská komise představí příští týden plán na lépe fungující společnou pohraniční a pobřežní stráž, která má za úkol pomáhat chránit vnější hranice evropské osmadvacítky. Informaci přinesl bruselský server Politico, který o tom mluvil s evropským komisařem pro migraci Dimitrisem Avramopoulosem. Brusel tím chce sebrat vítr z plachet některým extremistickým a populistickým stranám a hnutím, které na tématu migrace sbírají levné politické body.

„Chystám se představit nový balíček návrhů, který ještě více posílí evropskou pohraniční a pobřežní agenturu, a to především v oblasti návratů migrantů,“ řekl Politicu Avramopoulos. Důvodem je podle jeho slov především to, aby se členské státy, které leží na vnější hranici EU, cítily bezpečněji.

I přesto, že počet imigrantů, kteří nedovoleně vstoupili do EU, letos klesl na zhruba 75 tisíc oproti 1,2 milionu v roce 2015 (kdy vypukla migrační krize v EU), počet přistěhovalců pobývajících v EU podle Frontexu stoupá. Za loňský rok se sice povedlo vyhostit 151 tisíc lidí, ale téměř 205 tisíc se jich do EU dostalo.

Evropská komise by s novým návrhem měla podle bruselských novinářů přijít už v polovině příštího týdne – ruku v ruce s očekávaným projevem o stavu unie, který ve středu dopoledne v Evropském parlamentu ve Štrasburku pronese šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Společně s tím by měl být zveřejněn také „africký balíček“, který se bude soustředit na odstraňování příčin migrace v zemích Afriky.

Jak podotklo Politico, Brusel se svou iniciativou snaží zvrátit směr debaty, která nyní probíhá po celé Evropě (ČR není výjimkou) a ze které zatím bohatě těží extremistické a populistické strany s protiimgračními programy.

Diskuse o migraci se v EU oživila zejména poté, co v Itálii na jaře vstoupily do vlády protimigrantské strany Liga a Hnutí 5 hvězd. Po ostatních zemích EU začaly požadovat změnu pravidel pro přijímání migrantů. To v minulosti ale rázně odmítl například český premiér Andrej Babiš (ANO), který se kvůli tomu v posledních týdnech osobně setkal s italským premiérem Giuseppem Contem, maďarským premiérem Viktorem Orbánem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Naposledy se do celoevropské diskuse vložil francouzský prezident Emmanuel Macron, který po čtvrtečním setkání s premiéry Belgie a Lucemburska, prohlásil, že EU musí být solidární se svými jižními členy, tedy s Itálií a se Španělskem, kam nyní nejvíce přicházejí migranti z Afriky. Podle informací chtějí tyto země na neformálním summitu EU k migraci koncem měsíce v rakouském Salcburku navrhnout konkrétní finanční podporu africkým zemím výměnou za jejich snahu co nejvíce migrační tlak na Evropu omezit.

INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018autor: INFO.CZ

„Někteří politici věří, že zabere, pokud se vrátí k národním řešením. To ale nefunguje. Svět se změnil. Ať už to přijmeme, nebo ne, žijeme v globalizovaném světě… Je důležité, aby si řada lídrů sama pro sebe ujasnila, čemu chtějí sloužit?,“ řekl Avramopoulos. „Jen odmítají a odmítají. Nejdůležitější a nejobtížnější je přijít s nějakým návrhem,“ dodal.

Na posledním summitu se státy evropského bloku po dlouhé debatě poměrně obecně shodly na vzniku center, která mají umožnit rychle určit, kdo z příchozích má právo na azyl v Evropě a kdo má být vrácen zpět. Diplomaté ale stále nepřišli s řešením, jak to v praxi provést. „Když mluvíme o těchto kontrolních centrech, tak určitě v žádném případě nemyslíme tábory, v nichž by se migranti koncentrovali,“ zdůraznil Avramopoulos. „Bude se k nim přistupovat se vší důstojností,“ dodal.

Na konci srpna totiž Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) publikoval zprávu, ve které vyzval řeckou vládu, aby urychleně řešila situaci přeplněných přijímacích center pro migranty na ostrovech v Egejském moři. Tisíce běženců, včetně mnoha dětí, tam podle UNHCR žijí v nevyhovujících podmínkách a nedostává se jim ani náležité zdravotní péče. Situace se navíc bude zhoršovat s příchodem chladnějších měsíců, mnozí totiž kvůli nedostatečným kapacitám žijí ve stanech.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud