Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brusel chce zarazit nekalé praktiky. Ochrání dodavatele před obchodními řetězci

Brusel chce zarazit nekalé praktiky. Ochrání dodavatele před obchodními řetězci
 

Evropská komise chce omezit nekalé praktiky, kterými velké obchodní řetězce v EU tlačí na dodavatele potravinářských výrobků. Návrh příslušné směrnice by měla unijní exekutiva přijmout tento týden, představit jej má komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Phil Hogan ve čtvrtek. Mezi státy EU, které podobný návrh po komisi žádaly už před několika lety, patří i Česká republika.

Mezi opatřeními, která návrh budoucí směrnice předpokládá, je třeba to, že řetězce mají dodavatelům zboží, které rychle podléhá zkáze, platit do 30 dní od dodávky či vystavení faktury. Skončit má praxe objednávek zboží rušených na poslední chvíli či jednostranných či zpětně platných změn obchodních podmínek, třeba pokud se týká frekvence dodávek, jejich velikosti či požadované kvality nebo cen dodávaných potravin.

Pokud se řetězce s dodavateli výslovně nedohodnou jinak, měla by podle komise skončit i praxe vracení neprodaného zboží, poplatků placených řetězcům z dodaných potravin, tedy takzvané "regálné", či vůbec za jejich skladování.

Každá členská země EU má také ustavit svůj vlastní národní orgán, který bude na dodržování pravidel dohlížet, plyne z návrhu, který má ČTK.

Po vzniku podobné legislativy volaly členské země, včetně Česka, už v roce 2016. Připomínaly, že nespravedlivé obchodní praktiky už na národní úrovni řeší 20 z nich.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek