Brusel jako doupě špionů. Je jich tam víc, než ve Vídni, míní šéf rakouské rozvědky | info.cz

Články odjinud

Brusel jako doupě špionů. Je jich tam víc, než ve Vídni, míní šéf rakouské rozvědky

Brusel už je větší doupě špionů než Vídeň. Řekl to dnes šéf rakouského Spolkového úřadu na ochranu ústavy a pro boj s terorismem (BVT), což je rakouská civilní zpravodajská služba. V rakouské metropoli přesto nadále působí pod diplomatickým krytím stovky zahraničních agentů, dodal šéf rozvědky Peter Gridling ve vzácném vyjádření na toto téma.

Gridling dnes podle agentury Reuters na tiskové konferenci k činnosti zpravodajské služby vyjádřil potěšení nad tím, že Brusel jakožto nervové centrum Evropské unie už předehnalo Vídeň jakožto baštu tajných agentů.

„Jsem rád, že Brusel nyní předehnal Vídeň a je tam teď větší hustota takzvaných zpravodajských služeb ze zemí mimo EU než tady,“ konstatoval Gridling.

Vídeň je dlouho známá jako místo zaslíbené špionáži, ale oficiální představitelé o tom hovoří jen zřídka. Za studené války trvala cesta autem od železné opony do rakouské metropole zhruba hodinu. V první polovině 50. let navíc byla Vídeň rozdělená na okupační sektory, podobně jako Berlín.

Vídeň zůstává především metropolí lidí s diplomatickým pasem. Je tu jedno ze sídel OSN a sídlí tu i Mezinárodní organizace pro atomovou energii (MAAE) nebo Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Mnoho zemí tu má velvyslanectví a k tomu další dvě diplomatické mise. To vytváří mnoho postů poskytujících krytí pro špiony a diplomatickou imunitu, upozorňuje agentura Reuters.

„Hovoříme o komunitě stovek lidí. Ale je jich méně než 1000,“ odpověděl Gridling na otázku, kolik zahraničních agentů působí na diplomatických misích. Dále to rozvádět ale odmítl.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud