Bývalí radikálové IS chtějí podnítit další vlnu migrace do EU, varuje ředitel programu OSN | info.cz

Články odjinud

Bývalí radikálové IS chtějí podnítit další vlnu migrace do EU, varuje ředitel programu OSN

Přestože se existence Islámského státu v Sýrii a Iráku blíží ke svému konci, bývalí bojovníci této teroristické organizace pro Evropu stále představují vážné nebezpečí. Odborníci dlouhodobě varují, že se radikálové IS přesouvají do chudých afrických zemí, odkud budou nyní podnikat své teroristické aktivity. Podle výkonného ředitele Světového potravinového programu Davida Beasleyho je však problém mnohem vážnější – bývalí bojovníci IS se nyní budou snažit podnítit další migrační vlnu z Afriky, v rámci které by se mohli sami infiltrovat do Evropy.

Bývalý republikánský politik z Jižní Karolíny a současný výkonný ředitel Světového potravinového programu OSN se ve svém varovném sdělení odkazuje na migrační krizi, která Evropu zasáhla v posledních letech a postupně se z trasy přes Turecko přesunula na sever Afriky, odkud se migranti vydávají na nebezpečnou cestu lodí k italským, ale i řeckým nebo španělským břehům.  

Přestože se situace s každým měsícem uklidňuje, podle Beasleyho na Evropu čeká další migrační vlna, kterou se budou snažit vyvolat bojovníci Islámského státu vyhnaní z oblasti Blízkého východu. Poté, co tato teroristická organizace přišla o území, která okupovala v Sýrii a Iráku, se radikálové nyní přesouvají do chudých zemí subsaharské Afriky.

Podle Beasleyho islámští radikálové v současnosti začínají spolupracovat s místními teroristickými skupinami a jejich cíl je jediný – vyvolat chaos a rozproudit miliony Afričanů směrem do Evropy. „Vycházíme z toho, že spolupracují s extremistickými skupinami, jako je Boko Haram nebo Al-Káida, aby se s nimi podělili o území i zdroje a destabilizovali region v naději, že probudí další migraci do Evropy, do které se mohou infiltrovat a způsobit chaos,“ řekl v rozhovoru pro britský deník The Guardian na okraj dárcovské konference k Sýrii, která se konala tento týden v Bruselu.

„Můj komentář směrem k Evropanům je ten, že pokud si myslíte, že máte problém kvůli 20milionovému národu jako je Sýrie, odkud kvůli destabilizaci a konfliktu prchají lidé, počkejte, až se destabilizuje mnohem větší sahelský region o 500 milionech lidí,“ varuje Beasley pro britský deník.  

Ředitel Světového potravinového programu proto vyzývá Evropu, aby svou pozornost více zaměřila na oblast Sahelu – tedy na Čad, Niger, Mali, Burkinu Faso a Mauretánii, které v regionu leží. Oblast, kterou často postihuje sucho a problémy s nedostatkem potravin, je totiž k destabilizaci velmi náchylná.

Podle Beasleyho ale vyspělé státy nedávají na zajištění potravinové bezpečnosti v chudých zemích zmítaných válkou dost a dochází k „dárcovské únavě“. „Máte Jemen, Irák, Somálsko, Jižní Súdán, Nigérii. Je zde 19 nebo 20 zemí, které mají problémy s vleknoucími se konflikty a mnohem větší Sahel se začíná také zahřívat,“ říká Beasley.

Právě pomoc Sahelu se také stala hlavním bodem programu únorového summitu zástupců Evropské unie, Africké unie, OSN a několika dalších zemí v čele s Kanadou, Spojenými státy nebo Japonskem. Zde se světoví lídři dohodli, že region jižně od Sahary nově dostane pomoc ve výši 414 milionů eur, tedy víc než 10 miliard korun. Peníze mají mířit nejen na rozvojovou pomoc, ale právě i na posílení bezpečnosti a omezení migrace.

Samotná Evropská unie se rovněž zavázala, že zdvojnásobí své příspěvky na financování plánované africké vojenské operace v Sahelu ze současných 50 na 100 milionů eur. Mise, která má omezit migraci do Evropy, se zaměří především na boj proti převáděčům lidí a islámským radikálům. Brusel navíc počítá s tím, že v letech 2014 až 2020 vynaloží na rozvojovou pomoc regionu dohromady osm miliard eur.

Kromě krize v oblasti Sahelu však Beasley upozorňuje na zhoršující se situaci podél jižní syrské hranice, kde bojuje o přežití přes pět a půl milionu syrských uprchlíků. K zajištění bezpečnosti v Evropě jsou tak podle něj investice do potravinové pomoci naprosto nezbytné.

„Mezinárodní společenství a především Evropané se na začátku války v Sýrii poučili, že nedostatek potravin může způsobit nezamýšlené důsledky. Hovořil jsem s mnoha lidmi, nejen v Sýrii – ženami, které říkají: ‚Můj manžel se nechtěl přidávat k Islámskému státu, ale neměli jsme dostatek jídla, nebyla jiná možnost možnost‘,“ říká Beasley s tím, že právě cílení na chudé obyvatelstvo je součástí strategie islámských radikálů.  

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud