Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko a jednání o reformě azylu: na unijní úrovni jsme aktivnější, tvrdí ministr vnitra

Česko a jednání o reformě azylu: na unijní úrovni jsme aktivnější, tvrdí ministr vnitra

Česká republika je při jednáních o reformě azylového systému v EU nyní na evropské úrovni aktivnější než dříve, řekl v Bruselu novinářům ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar. Česko podle něj diskutuje jak v sérii dvoustranných rozhovorů s partnery, tak s nynějším bulharským předsednictvím EU. To se nyní snaží dojednat pro země přijatelnou kompromisní podobu reformy takzvaného dublinského systému.

Evropská komise s návrhem na změnu systému přišla už v květnu 2016. Od té doby o ní členské země bez úspěchu vyjednávají přes to, že v řadě věcí už shodu nalezly. Spornou otázkou však zůstává navržená možnost v případě krizové zátěže jednoho státu přerozdělovat žadatele o azyl do jiných zemí. To ostře odmítá nejen ČR, ale i další země ze středu a východu unie, naopak jiné státy na tomto "principu solidarity" trvají.

O kompromis se už neúspěšně v loňském roce snažila předsednictví Slovenska i Malty. Nyní tedy se svým pokusem přijdou Bulhaři, kteří loni dostali od premiérů a prezidentů zemí EU úkol snažit se v otázce reformy azylového systému najít kompromis. O věci by mohl summit mluvit už tento měsíc, termín si šéfové států a vlád dali do června.

"My přijeli se stejným stanoviskem, které držíme kontinuálně. Naší snahou je pomáhat v místě vzniku migrace, odstraňování jejích příčin. A samozřejmě ochrana vnější hranice EU a efektivní návratová politika," řekl dnes ČTK a Českému rozhlasu Metnar.

Víte, jak funguje Evropská legislativa? Jaký je rozdíl mezi směrnicí, nařízením a doporučením najdete zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1