Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Cesta k EU je pro některé balkánské země těžká. V Kosovu vede přes slzný plyn

Cesta k EU je pro některé balkánské země těžká. V Kosovu vede přes slzný plyn

Kosovská opozice už nejméně po patnácté zamořila parlament slzným plynem. Jako obvykle se pokusila zablokovat dohodu o hranicích se sousední zemí, tentokráte s Černou Horou. Přitom právě smlouvy o hranicích jsou podmínkou zrušení víz pro Kosovany cestující do Evropy a budoucího vstupu do Evropské unie.

Poslanci kosovské albánské nacionalistické strany Sebeurčení si přenesli do jednacího sálu parlamentu Kosova neobvyklé zavazadlo. Kanystr se slzným plynem, který otevřeli a vypudili tak ostatní poslance z jednacího sálu. Pokusili se tak zablokovat schválení dohody o hranicích s Černou Horou, na základě které jí Kosovo postoupí necelý 80 kilometrů čtverečních svého území.

Poslanci Sebeurčení tvrdí, že se Kosova nemá vzdát ani pídě své půdy, a použili vypouštění slzného plynu k zablokování jednání parlamentu o hranicích již několikrát. Tentokráte byl ale parlament po několika hodinách opět svolán a naprostou většinou změnu hranic schválil. „Nevzdáme to kvůli násilí a populismu,“ řekl americké televizní stanici CNN předseda kosovského parlamentu Kadri Veseli, „schválení tohoto dokumentu poslouží k posílení suverenity naší země a otevře nám cestu k Evropské integraci.“

Uzavření smluv o hranicích s některými sousedy bylo totiž podmínkou, aby Evropská unie zrušila občanům Kosova víza pro cesty do EU. Čekalo se už jen na ratifikaci smlouvy s Černou Horou, která byla uzavřena mezi ní a Kosovem v roce 2015. Kosované berou schválení smlouvy o hranicích s Černou Horou zároveň jako začátek cesty své země do Evropské unie. Pro vstup Kosova do unie je podle průzkumů veřejného mínění přes 90 procent obyvatel Kosova.

Kosovo ale nesplňuje některé podmínky vstupu do EU týkající se například vlády práva a boje s korupcí a nemá ani vyřešeny své vztahy se Srbskem, od kterého se odtrhlo v roce 2008. Navíc Kosovo jako samostatný stát uznává jen 23 ze stávajících 28 členských zemí Evropské unie. Členem EU se tak Kosovo pravděpodobně dlouho nestane a nejspíše se ještě před ním do unie dostanou všechny další balkánské země.

Na cestě do unie tak pomůže dohoda o hranicích spíše Černé Hoře, která by se mohla stát členem Evropské unie v roce 2025.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867