Cílová destinace Španělsko. Míří sem nejvíc migrantů, země se před nimi ale neuzavírá. Proč?

Eliška Kubátová

Podle nejnovějších dat Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) do Španělska v říjnu poprvé přišlo víc než 10 tisíc migrantů za měsíc. To je v porovnání s ostatními zeměmi na jihu Evropy obrovské číslo – zatímco Řecko zaznamenalo za uplynulých 30 dní lehce přes 3300 příchodů, v případě Itálie to byla dokonce pouhá tisícovka. Španělsko totiž zůstává v protiimigračně naladěné Evropě jedinou zemí, která zůstala vůči nově příchozím – především ze severní Afriky – velmi vstřícná. Čím to je, že je tamní společnost i po migrační krizi stále otevřená?

V porovnání s předchozími lety je migrantů přicházejících do Evropy stále méně – zatímco v roce 2016 k evropským břehům doplulo 335 tisíc lidí, loni jich bylo 150 tisíc a letos 100 tisíc. Země, jako Itálie, ale i Německo či Švédsko začaly dveře migrantům postupně uzavírat a proti nově příchozím se obrnily přísnější migrační politikou. Mezi evropskými státy, které čelí největšímu migračnímu tlaku, je však jedna výjimka, která se protiimigrační vlnou strhnout nenechala.

Touto nejvíce otevřenou zemí Evropy je Španělsko, kam také v současné době míří největší počet migrantů – z celkových 100 tisíc lidí, kteří přes Středozemní moře do Evropy v letošním roce dorazili, jich téměř polovina skončila právě ve Španělsku. Podle IOM tak do jihoevropské země, která se sama potýká s ekonomickými problémy či separatistickými tendencemi Katalánska, letos přišlo víc migrantů než v letech 2015, 2016 a 2017 dohromady.

ANALÝZA: Španělsko jako nová země zaslíbená. Zafungovala tvrdá italská politika proti migraci?

sinfin.digital