Corbyn by podpořil nové referendum o brexitu. Preferuje ale vypsání předčasných voleb | info.cz

Články odjinud

Corbyn by podpořil nové referendum o brexitu. Preferuje ale vypsání předčasných voleb

Pokud by se Labour party rozhodla usilovat o vypsání nového referenda o setrvání Spojeného království v Evropské unii, její předseda Jeremy Corbyn by iniciativu podpořil. Řekl to v rozhovoru pro dnešní vydání listu Sunday Mirror s tím, že k referendu nevyzývá a že sám dává přednost uspořádání nových parlamentních voleb jako řešení politické krize v zemi v souvislosti s debatou o podobě brexitu.

Místopředseda labouristů Tom Watson na dnes zahájené čtyřdenní výroční konferenci strany delegáty vyzval, aby zvážili podporu možnému druhému všelidovému hlasování o brexitu, sám by dle svých v takovém případě podpořil setrvání Británie v EU. Pokud se pro nové referendum strana rozhodne, bude podle Watsona vystupovat proti její vůli těžké. Chce také, aby parlament měl k brexitu rozhodné slovo.

„Podpořím to, co z konference vzejde. Ale ke druhému referendu nevyzývám. Doufám, že se shodneme, že nejlepším řešením jsou parlamentní volby,“ uvedl předseda Labour party Jeremy Corbyn v rozhovoru se Sunday Mirror. V dnešním rozhovoru pro BBC pak prohlásil, že Británie může být velmi blízko předčasným volbám.

Pokud by o brexitu jednali s Bruselem labouristé a ne konzervativci premiérky Theresy Mayové, bylo by podle Corbyna cílem uzavřít dohodu o celní unii, což by zabránilo riziku zavedení hranice s kontrolami mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království. Právě otázka hranice na ostrově Irsko je jedním z palčivých bodů debat mezi EU a Británií.

Přestože Corbyn usiluje o předčasné volby, případné volání straníků po novém referendu dle svých slov vyslyší. Dodal, že stranická konference bude o možnosti referenda debatovat a hlasovat. List The Guardian uvedl, že hlasovat se bude v úterý. Na dotaz, jak by Corbyn v novém referendu hlasoval, uvedl, že neví. V referendu v červnu 2016 hlasoval pro setrvání v unii, kterou by si ale přál zreformovat.

Z průzkumu YouGov pro The Observer vyplývá, že 86 procent členů Labouristické strany se domnívá, že konečné slovo o výsledku jednání mezi Londýnem a Bruselem by měli mít voliči. Proti uspořádání druhého referenda se staví jen osm procent straníků a drtivá většina labouristů by při novém referendu hlasovala pro setrvání v EU.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud