ČR chce dál pomáhat hlídat hranice Makedonie a Srbska. Novou formu spolupráce chce navázat pod Frontexem | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ČR chce dál pomáhat hlídat hranice Makedonie a Srbska. Novou formu spolupráce chce navázat pod Frontexem

ČR chce dál pomáhat hlídat hranice Makedonie a Srbska. Novou formu spolupráce chce navázat pod Frontexem

Česko chce být aktivní v ochraně vnější hranice EU i po říjnu tohoto roku, kdy vyprší bilaterální dohoda s Makedonií o pomoci českých policistů při ostraze jejích hranic. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra vnitra Jiří Nováček při slavnostním nástupu policistů odjíždějících na šestitýdenní misi do Makedonii a také Srbska, se kterým dohoda skončí v srpnu. Nová forma spolupráce bude vázána na spolupráci s agenturou Frontex, její podrobnosti jsou podle Nováčka v jednání.

Česko vysílá policisty na zahraniční mise od roku 2015, do cizích států jich do té doby vyjelo přes 1300. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého je nyní situace na Balkánu složitější. Zatímco loni jedna mise průměrně zachytila 250 nelegálních migrantů, skupina, která byla v Makedonii naposled pomáhala při 1200 záchytech. V Makedonii se zatím vystřídalo 19 skupin českých policistů, v Srbsku 11.

„Zatím na základě mezinárodních úmluv budou působit minimálně do října policisté v Makedonii, do konce srpna v Srbsku. Další vyjednávání o tom za jakých podmínek a zda budou naši policisté vysíláni je otázku České republiky a agentury Frontex,“ uvedl Tuhý. Podle Nováčka jednání o působení Frontexu v Makedonii brzdil spor o název země. „Teď se zdá, že se Makedonie s Řeckem dohodla na názvu svého státu. Věc by se tak mohla uvolnit. Čekáme a budeme chtít být aktivní,“ uvedl.

Policisté působí hlavně v zemích na takzvané balkánské cestě, po které přicházely stovky tisíc migrantů z Turecka přes Egejské moře a dále přes státy západního Balkánu do střední Evropy. Obvykle pomáhají s ostrahou hranice, dohlížejí na pořádek, dělají bezpečnostní prohlídky nebo kontrolují dopravní prostředky. V hlídkách působí se zahraničními kolegy. Migrační krize naplno propukla v druhé polovině roku 2015. Podle statistik do konce loňského roku na základě bilaterálních dohod působilo 804 policistů v Maďarsku, Makedonii, Srbsku, Řecku nebo Slovinsku.

Česko od vypuknutí migrační krize vyslalo také 361 policistů do evropské agentury Frontex, kam spadá pobřežní a pohraniční stráž. Jejím úkolem je ochrana vnějších hranic EU. Čeští policisté prostřednictvím této agentury působili například v Itálii, Řecku, Turecku, Portugalsku nebo Španělsku. Letos se předpokládá, že by se do práce agentury mohlo zapojit 170 policistů. O zahraniční mise je dlouhodobě mezi českými policisty zájem. V databázi je 400 zájemců, kteří chtějí do ciziny odjet.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.