Články odjinud

ČR chce dál pomáhat hlídat hranice Makedonie a Srbska. Novou formu spolupráce chce navázat pod Frontexem

ČR chce dál pomáhat hlídat hranice Makedonie a Srbska. Novou formu spolupráce chce navázat pod Frontexem

Česko chce být aktivní v ochraně vnější hranice EU i po říjnu tohoto roku, kdy vyprší bilaterální dohoda s Makedonií o pomoci českých policistů při ostraze jejích hranic. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra vnitra Jiří Nováček při slavnostním nástupu policistů odjíždějících na šestitýdenní misi do Makedonii a také Srbska, se kterým dohoda skončí v srpnu. Nová forma spolupráce bude vázána na spolupráci s agenturou Frontex, její podrobnosti jsou podle Nováčka v jednání.

Česko vysílá policisty na zahraniční mise od roku 2015, do cizích států jich do té doby vyjelo přes 1300. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého je nyní situace na Balkánu složitější. Zatímco loni jedna mise průměrně zachytila 250 nelegálních migrantů, skupina, která byla v Makedonii naposled pomáhala při 1200 záchytech. V Makedonii se zatím vystřídalo 19 skupin českých policistů, v Srbsku 11.

„Zatím na základě mezinárodních úmluv budou působit minimálně do října policisté v Makedonii, do konce srpna v Srbsku. Další vyjednávání o tom za jakých podmínek a zda budou naši policisté vysíláni je otázku České republiky a agentury Frontex,“ uvedl Tuhý. Podle Nováčka jednání o působení Frontexu v Makedonii brzdil spor o název země. „Teď se zdá, že se Makedonie s Řeckem dohodla na názvu svého státu. Věc by se tak mohla uvolnit. Čekáme a budeme chtít být aktivní,“ uvedl.

Policisté působí hlavně v zemích na takzvané balkánské cestě, po které přicházely stovky tisíc migrantů z Turecka přes Egejské moře a dále přes státy západního Balkánu do střední Evropy. Obvykle pomáhají s ostrahou hranice, dohlížejí na pořádek, dělají bezpečnostní prohlídky nebo kontrolují dopravní prostředky. V hlídkách působí se zahraničními kolegy. Migrační krize naplno propukla v druhé polovině roku 2015. Podle statistik do konce loňského roku na základě bilaterálních dohod působilo 804 policistů v Maďarsku, Makedonii, Srbsku, Řecku nebo Slovinsku.

Česko od vypuknutí migrační krize vyslalo také 361 policistů do evropské agentury Frontex, kam spadá pobřežní a pohraniční stráž. Jejím úkolem je ochrana vnějších hranic EU. Čeští policisté prostřednictvím této agentury působili například v Itálii, Řecku, Turecku, Portugalsku nebo Španělsku. Letos se předpokládá, že by se do práce agentury mohlo zapojit 170 policistů. O zahraniční mise je dlouhodobě mezi českými policisty zájem. V databázi je 400 zájemců, kteří chtějí do ciziny odjet.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud