Články odjinud

Děkujeme Česku, že odmítá kvóty na uprchlíky, říká pro INFO.CZ italský politik

Děkujeme Česku, že odmítá kvóty na uprchlíky, říká pro INFO.CZ italský politik

Česko nechce přijmout uprchlíky z Itálie a Řecka a tím zachraňuje Evropu před ještě horší situací, než ve které se nyní nachází. „Myslíme si, že vítací politika Evropy tu byla i kvůli tomu, aby sem přicházela levná pracovní síla. To jde proti našim mladým lidem, kteří jsou bez práce,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ poslanec a jedno z velkých jmen italské protiimigrační a euroskeptické strany Liga (severu) Massimiliano Fedriga. Strana, která v nedávných parlamentních volbách v Itálii získala nejvíce hlasů v rámci vítězné středopravé koalice Silvia Berlusconiho, může výrazně promluvit do zformování vlády. Co dalšího říká o migraci? Jak chce situaci v Itálii řešit a jak pravděpodobná je vládnoucí koalice s protestním a populistickým Hnutím pěti hvězd? Čtěte rozhovor.

Liga se původně zaměřovala na sever Itálie, ale v těchto volbách se rozhodla cílit i na voliče z jihu Itálie. Jaká témata jste museli akcentovat, abyste oslovili i populaci v jižní Itálii?

Liga severu byl historický projekt a je pravda, že jsme se rozhodli náš program nabídnout celé zemi. Snažili jsme se být kontrastem vůči tomu, co chtěl Renzi (Matteo Renzi, bývalý lídr italských sociálních demokratů a někdejší premiér; pozn. red.). Demokratická strana ve své politice vycházela z toho, že Řím je centrem všeho, a nedívala se na okolní regiony a periferii Itálie. Liga bere ohled na jejich rozdílnost a říká, že rozmanitost regionů je přidanou hodnotou celé Itálie. Ekonomická krize, která zasáhla Evropu a Itálii, přivedla zemi do takové situace, která se nyní žádá úplně jiné řešení.

Co konkrétně jste říkali?

Soustředili jsme se na témata, která byla důležitá pro celou zemi. K nim patřily daně, migrace nebo systém sociálního a důchodového zabezpečení. To je něco, co řešily poslední úřednické vlády a nezvládly to. Jejich rozhodnutí nepřinesla Itálii nic dobrého. V každém regionu jsme zdůrazňovali témata, která byla pro tuto oblast specifická. Třeba nezaměstnanost, která je v některých regionech na jihu Itálie až třikrát vyšší než na severu země.

Jak se změnila strategie?

Je jasné, že jsme museli pozměnit komunikaci, protože jsme se chtěli dostat do regionů, kde jsme nikdy před tím nebyli. V regionech mimo sever země bylo Ligu vidět jen sporadicky, například jen tehdy, když probíhaly volby do Evropského parlamentu. Změnili jsme také název celé strany - už to není Liga severu jako dříve, ale pouze Liga.

Věnujme se tématu, které rezonovalo celou kampaní před italskými parlamentními volbami a které zajímá i země mimo Itálii včetně Česka. Mám na mysli migraci. Pokud se Liga stane součástí vlády, jaké konkrétní návrhy budete prosazovat?

Nechceme měnit dublinský systém, ale budeme chtít, aby se aplikoval Schengen. Schengen není jen o volném pohybu osob uvnitř Evropy, ale také o tom, že země, které se nacházejí na jeho vnějšku, chrání hranici EU. Jsme proti rozdělování migrantů po Evropě a říkáme, že je potřeba v první řadě zabránit tomu, aby se sem migranti dostávali a překračovali tyto hranice. Naše politika už sklidila určitý úspěch, protože se nám začalo dařit posílat zpátky lidi, kteří nemají nárok na azyl. Itálie v roce 2010 snížila počet příchozích migrantů o 90 % na čtyři tisíce. V roce 2016 přišlo 180 tisíc a o rok později to bylo 120 tisíc.

Kdo je Massimiliano Fedriga?
Massimiliano Fedriga je italský politik, který se narodil v roce 1980 ve Veroně a nyní žije v Terstu. Vystudoval komunikaci a marketing. V roce 1995 vstoupil do protiimigrační a euroskeptické strany Liga severu. V roce 2012 se dostal do italského Parlamentu. Křeslo poslance obhájil i v posledních parlamentních volbách, které proběhly v březnu 2018.

Jak chcete zabránit příchodu migrantů?

V první řadě bychom měli zcela zablokovat cestu přes Středozemní moře. Diskutovat můžeme nad nedávnou myšlenkou francouzského prezidentka Emmanuela Macrona, který chce provádět kontrolu migrantů do Evropy a prověřování jejich žádostí o mezinárodní ochranu už v Africe, tedy mimo Evropu. V současnosti jen 6-8 % lidí, kteří přicházejí do Itálie a požádají tady o azyl, získají status uprchlíka. Zbytek, tedy většina, jsou ekonomičtí migranti. Ti by se sem dostávat neměli. Nechceme to z toho důvodu, protože si nemyslíme, že řešením ekonomické situace v Evropě je to, že se přesune část obyvatel z Afriky do Evropy. Navíc platí, že čím více lidí přichází z Afriky do Evropy, tím stoupá počet utopených ve Středozemním moři. Z „cest naděje“, jak se těmto cestám přes moře říká, se stávají „cestami smrti“.

Další věc, se kterou bychom chtěli něco udělat, je politika současných italských vlád, které rozdělují migranty do regionů po celé Itálii. Není to správné, protože tím ztrácíme kontrolu a možnost dát lidem záruku bezpečnosti. My totiž vůbec netušíme, kam tito lidé odcházejí. Jejich identifikace probíhá pouze tím, že se jim vezmou otisky prstů, oni nahlásí své jméno, které si mohou klidně vymyslet, a stejně tak je to s datem narození. Byl jsem se podívat v kasárnách v Udine (město v severovýchodní Itálii), kde jsou migranti, a zjistil jsem, že se všichni narodili 1. ledna. Nic o těchto lidech nevíme. Netušíme, jaký žili život, co jsou zač a z jakých důvodů odešli.

Co s tím chcete konkrétního dělat?

Chtěli bychom spustit centra, která budou respektovat lidská práva a zaručovat důstojnost, ale zároveň zastaví další pohyb lidí, o kterých nic nevíme.

Migrace netrápí pouze Itálii, a i proto se řešení hledají na celoevropské úrovni. Unijní instituce diskutují návrhy, mezi kterými v zemích, jako je Česko, nejvíce rezonuje možnost zavedení trvalého přerozdělování migrantů, tedy kvót. Poslední pokus, který počítal s přerozdělením uprchlíků z Itálie a také Řecka, neskončil úspěchem a rozdělil Evropu. Jak se k tomu stavíte?

My jsme proti kvótám, a to ze dvou důvodů. V případě přerozdělování osob, které mají nárok na politický azyl, se stejně nic nevyřeší, protože jde o velmi malý počet osob. Klidně se o ně může postarat stát. Přesouvat lidi, u kterých nebylo rozhodnuto o azylu, by byl nebezpečný signál pro ty, co sem teprve chtějí přijít. Říkáme jim tím, že pokud sem někdo přijde a nezíská azyl, tak ho někam přesuneme, aniž bychom mu dali záruku na zajištění mezinárodní ochrany.

Česko spolu s dalšími zeměmi čelí žalobě Evropské komise za to, že odmítá respektovat dohodnutá pravidla a nesouhlasí s jednorázovým přerozdělením žadatelů o azyl z Itálie a Řecka. Vy tedy s těmito zeměmi souhlasíte a jejich námitkám rozumíte?

Nejenže je chápeme, ale podle nás tyto země zabránily mnohem horší situaci, než která tu je nyní. Myslíme si, že vítací politika Evropy tu byla i kvůli tomu, aby sem přicházela levná pracovní síla. To je něco, co jde proti mladým Evropanům, kteří jsou bez práce. Vytváří se tím mzdový dumping, protože naši mladí lidé této levné pracovní síle nemohou konkurovat. Takže nejen, že tyto země chápeme, ale my jim za to i děkujeme.

Pohled na migraci do Evropy a možnosti jejího řešení rozdělují společnost, a to nejen v Itálii, ale i třeba v Česku. Často k tomu ale přispívají politici, kteří zejména před volbami problém nafukují a snaží se na něm nahnat politické body. O Lize se mluví také jako o populistické straně, která za rozdělení společnosti nese zodpovědnost. Pokud se dostanete do vlády, postavíte se k tomu odpovědně? Budete s rozdělenou italskou společností něco dělat?

V této volební kampani jsme byli obviňování z toho, že napětí ve společnosti ještě zvyšujeme. Myslím si, že to je naprosté otočení reality. Není přece možné říct, že ten, kdo začne mluvit o existenci objektivního problému, za něj může. Napětí se nedá vyřešit tím, že se budete tvářit, že je všechno v pořádku, nebo se otočíte na druhou stranu, abyste problém neviděli. Musíte se k tomu postavit čelem a najít řešení - třeba ta, která jsem tady nastínil.

Liga tedy pouze nahlas mluvila o problémech, které lidé cítí a trápí je. Kdyby to tak nebylo, tak bychom neměli tak velkou voličskou podporu. Buď si někdo myslí, že lidé jsou kreténi a poslouchají všechno, co jim někdo říká, a věří tomu, nebo jsme se tu evidentně dotkli existujících problémů.

Já si naopak myslím, že pokud by žádná italská strana nebo hnutí tyto problémy neventilovala, tak by situace byla ještě napjatější, protože lidé by cítili, že nikdo o těch problémech nemluví.

Nevím, na kolik jste obeznámen se situací v Česku, ale i tady to bylo před volbami kvůli migraci poměrně napjaté. Problém je ale v tom, že na rozdíl od Itálie v Česku prakticky žádní migranti nejsou. Máte pro to nějaké vysvětlení?

Znamená to, že jste vizionářská země, která vidí dopředu. Vidíte, co se stalo v jiných evropských zemích, a mluvíte o problémech ještě před tím, než k vám nějací migranti začnou přicházet. Můžete proto přijmout preventivní opatření, abyste byli na novou situaci připraveni. Kéž by to takhle udělala v minulosti i Itálie.

Na druhou stranu ani u nás nejsou takové zóny, jako je třeba Molenbeck v Bruselu, nebo některé čtvrti, které známe z Paříže. Naštěstí. My nechceme, aby u nás vznikaly no-go zóny, a proto se na to snažíme už dnes upozorňovat. Nechceme, aby tu byly zóny, které nebudou mít nic společného s Itálií.

To souvisí s politikou integrace, která je také velmi důležitá…

Integrace nemůže fungovat pouze z jedné strany a já mám pocit, že ta druhá strana se integrovat nechce. Před chvíli jsem mluvil o Molenbecku. Atentátníci, kteří zaútočili v Bruselu, tady žili a byli to lidé, kteří měli normální práci a pobírali mzdu. Evidentně se ale integrovat nechtěli. Nemá tedy smysl dělat povyk kolem integrace, protože i to může být špatné řešení. Neříkám tím, že se nikdo nemůže integrovat, nebo že my nechceme nikoho integrovat. Myslím si ale, že existují kultury, které se k nám více hodí, a lépe s nimi vyjdeme. Sdílejí náš systém hodnot, například svobodu, kterou jsme pracně po mnoha století válek získali. Jiné kultury chtějí do Evropy přivést svůj způsob života, například to, že ženy nemají svá práva. Určitě platí to, že vítán v Evropě je ten, kdo respektuje pravidla a zákony a sdílí naše hodnoty. Jinými slovy ten, kdo tu chce žít, ale zároveň nechce předělávat náš způsob života a předělávat ho na svůj.

Už před volbami se mluvilo o možné vládní spolupráci Ligy s Hnutím pěti hvězd. Jak je tato možnost pravděpodobná?

Pět hvězd přichází z úplně opačné sféry než my. V italském parlamentu častokrát hlasovali spolu s extrémní levicí a ne s námi. Až později pochopili, že některá rozhodnutí jsou populární, a proto začali směrem k veřejnosti říkat něco jiného. Bylo to přesně podle toho, co si mysleli a chtěli lidé. Pro nás jsou z tohoto důvodu nedůvěryhodní. My respektujeme názory všech, i těch, kteří si myslí něco jiného než my. Hnutí pěti hvězd jsou oportunisté, kteří mění názory podle toho, jak se jim to hodí.

V některých bodech se ale shodneme a podobně hlasujeme i v parlamentu. Ale stejně tak se to dá říct o jiných stranách, se kterými mají naše programy průniky.

Takže vláda spolu s Pěti hvězdami nebude?

Tlačili jsme na to, aby nový volební zákon obsahoval ustanovení o tom, že mají vznikat koalice ještě před volbami a ne až po nich. Občané by měli vědět, jak se použije jejich hlas a jaká koalice by mohla vzniknout. Nemůžete si proto myslet, že pár dní po volbách se bude něco měnit.

 

 

Články odjinud

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818