Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Divoký“ brexit by mohl zvýšit riziko pandemií. V ohrožení by byli lidé napříč unií

„Divoký“ brexit by mohl zvýšit riziko pandemií. V ohrožení by byli lidé napříč unií

Chaotický brexit bez předchozí dohody s Bruselem by mohl mít podle odborníků za následek v krajním případě i celoevropskou pandemii. Respektive by k ní mohl citelně přispět. Podle lékařské unie a deníku The Independent, který o jejich zjištěních informuje, totiž unie bude v takovém případě vůči šíření smrtelných infekčních chorob mnohem náchylnější, než tomu je dnes.

Podle dokumentu Lékařské unie bude schopnost Británie řešit zdravotní hrozby – tedy například spalničky nebo chřipku – v případě brexitu bez dohody značně narušená. To bude mít samozřejmě vliv i na šíření těchto nemocí přes hranice a teoreticky ho to usnadní.

Pokud Británie opustí s březnem 2019 bez jakékoli dohody příslušné hlavní orgány Evropské unie, jako je například Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí, oslabí tím pozici obou stran a v řadě otázek včetně zdravotnictví nastane bezvládí. To podle deníku Independent vzbuzuje obavy o připravenost Spojeného království na následnou koordinaci jakékoli pandemie.

Riziko šíření nemocí by mohlo zesílit i tehdy, kdy by se obě strany nedohodly ohledně platebních podmínek pro občany Británie, kteří budou potřebovat léčbu v zemích EU. Ti by pak v prvopočátcích nemoci mohli úmyslně nevyhledávat lékařskou pomoc, přičemž nemoc by tak šířili dál.

„Britská lékařská asociace se domnívá, že by měla být veřejnosti informována o tom, co znamená dohoda o brexitu, a měla by důrazně odmítnout odchod bez dohod. A to vzhledem ke všem rizikům, který tento krok přinese,“ řekl deníku předseda asociace Chaand Nagpaul.

„Infekční nemoci neznají hranice, musíme je společně řešit,“ připomněl Niall Dickson, předseda Národní zdravotní služby. „Neměli bychom propadat iluzím – pokud se nám nepodaří vyjednat dobrou dohodu o budoucím vztahu Spojeného království a Evropskou unií, mohla by to být významná hrozba pro zdraví veřejnosti. A to nemůžeme ignorovat.“

Podle profesora Paula Cosforda, ředitele společnosti Public Healt England, je Británie světovou špičkou, co se týče řešení vážných mezinárodních zdravotních hrozeb, a zároveň má velmi dobře vyvinutý systém ochrany zdraví. „Kromě toho využíváme řadu mezinárodních databází pro sdílení informací v oblasti zdravotní bezpečnosti. Domnívám se, že je v zájmu všech, abychom i nadále úzce spolupracovali.“

Absence dohody by se dotkla například i přístupu k život zachraňujícím materiálům, které se využívají například k léčbě rakoviny, nově vyvinutým lékům a dalším miliardovým nákladům na péči, které využívá například 190 tisíc britských důchodců po celé Evropské unii.


Speciál INFO.CZ k srpnu 1968Speciál INFO.CZ k srpnu 1968autor: INFO.CZ


 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232