Články odjinud

Do Španělska dorazila loď s necelou stovkou migrantů. Nebudou mít žádné výhody, vzkazuje vláda

Do Španělska dorazila loď s necelou stovkou migrantů. Nebudou mít žádné výhody, vzkazuje vláda

Ve španělském přístavu Algeciras v Gibraltarském průlivu ráno zakotvila loď nevládní organizace Proactiva Open Arms s 87 migranty z Afriky. Loď Open Arms je vzala na palubu před týdnem a ke Španělsku zamířila, když ji odmítla přijmout Itálie. Uvedla to agentura AFP. Španělská vláda avizovala, že úřady budou k novým příchozím přistupovat jako k ostatním imigrantům bez dokladů a nebudou je zvýhodňovat, jako tomu bylo v případě lodí, které ke španělskému pobřeží dorazily v červnu a červenci.

Podle katalánské nevládní organizace pochází většina z 87 běženců přepravených od pobřeží Libye z válečných zón v Súdánu. Jde o 75 dospělých mužů a 12 nezletilých. Španělská vláda uvedla, že migranti z lodě Open Arms podstoupí stejné procedury jako jiní lidé bez dokladů zachránění v Gibraltarském průlivu nebo ti, kteří se vylodí v člunech u španělských břehů. To znamená, že stráví maximálně 72 hodin na policejní stanici a dostanou možnost zažádat o azyl.

Jak podotýká deník El País, jde o posun proti předchozím měsícům, kdy Španělsko přijímalo migranty za mimořádných opatření. V červnu během medializovaného případu lodi Aquarius dostalo 630 běženců "z humanitárních důvodů" speciální 45denní povolení k pobytu a premiér Pedro Sánchez řekl, že administrativní úkony budou provedeny přednostně. Podobná situace se opakovala v červenci po přijetí dalších 60 migrantů.

Nová levicová vláda Španělska učinila ze spravedlivého zacházení s migranty po nástupu k moci před dvěma měsíci jednu ze svých priorit, připomíná agentura AP. Mimořádná opatření při jejich přijímání poté, co jim své přístavy uzavřela Malta a Itálie, ocenili představitelé Evropské unie. Eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos ale zároveň uvedl, že takový postup není udržitelný.

Španělsko se letos pro migranty z Afriky stalo hlavní branou do Evropy. Po moři jich sem letos podle údajů OSN dorazilo na 24.000. Politické klima ve Španělsku ale začíná "v důsledku nárůstu počtu příchozích jevit známky napětí," poznamenala agentura AP.

INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018autor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud